Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»
Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»
Зі 138 районів України лише 23% можна вважати інформаційно «здоровими». У таких районах базується два або більше незалежних локальних медіа. Про це свідчать результати дослідження Media Development Foundation «Новинні пустелі в Україні».
У 138 районах та містах Київ і Севастополь дослідники знайшли 1434 редакції. З них 157 медіа можна вважати незалежними та тими, які системно покривають критичні інформаційні потреби місцевих громад.
Згідно з даними MDF, 77% районів класифіковані як «частково здорові» (38%), тобто у них є одне незалежне медіа, або ж їх покривають щонайменше два медіа з інших районів. Ще 39% визначили «нездоровими», тобто такими, що утворюють «новинні пустелі».
Найвищий рівень «здоров’я» показали деокуповані райони. Кількість усіх «здорових» та «частково здорових» деокупованих районів на 20% більша за кількість таких же підконтрольних районів і на 46% більша за число всіх окупованих районів із таким же рівнем «здоров’я».
Дослідники припускають, що це може бути пов'язано з посиленою увагою української та світової спільноти до звільнених територій. Окрім цього, навколо них формується публічний дискурс.
Мапа новинних пустель також продемонструвала, що існують групування районів, залежно від їхнього «рівня здоров’я».
Майже всі кластери, які об’єднують «здорові» райони, обумовлені географічним розташуванням обласних центрів у них. У середньому в кожному такому районі базується 3,27 незалежних редакцій проти 0,38 редакції на кожен нецентральний район.
Деякі ж «не здорові» райони розташовані між обласними центрами і здебільшого поєднані між собою. Наприклад у Золочівському районі, що розміщується між «здоровими» Львівським, Тернопільським та Луцьким, не знайшли місцевих медіа.
«Річ у тому, що великі міста притягують до себе кваліфіковані кадри, особливо в інтелектуальних галузях на кшталт журналістики. Подібна ситуація виникає в районах, наближених до Києва — столиця "переманює" до себе працівників. Тому, наприклад, Житомирщина сильно страждає від нестачі людей у професії.
Маленькі громади мають порівняно меншу кількість медіа, які там розташовані, та порівняно нижче інформаційне покриття. Віддаленість від великих міст і погана логістична доступність також негативно впливають на розвиток локальних медіа. Чим далі від обласного центру, тим вищий ризик виникнення "новинних пустель"», — зазначили дослідники.
Нагадаємо, навесні 2024 року MDF почав досліджувати «новинні пустелі» в Україні. У першій ітерації дослідження проаналізували 11 прифронтових регіонів України. Найменше «здорових регіонів» виявили у Луганській та Дніпропетровській областях.
У другій ітерації дослідники розширили географію аналізу на всю територію України, удосконалили методологію, а також провели інтерв'ю із представниками місцевих редакцій. Детальніше ознайомитися з дослідженням можна за посиланням.
Читайте також:
- Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF
- Media Development Foundation представив дослідження про стан українських регіональних медіа
- Створили посібник про розвиток медіа під час війни
- Як відновити місцеву пресу?
Фото: MDF