Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»

Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»

21 Січня 2025
1073
21 Січня 2025
20:56

Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»

1073
Згідно з дослідженням, деокуповані райони показали найвищий рівень «здоров’я», порівнюючи з окупованими та підконтрольними районами.
Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»
Дослідження MDF: Лише 23% районів України є інформаційно «здоровими»

Зі 138 районів України лише 23% можна вважати інформаційно «здоровими». У таких районах базується два або більше незалежних локальних медіа. Про це свідчать результати дослідження Media Development Foundation «Новинні пустелі в Україні».

У 138 районах та містах Київ і Севастополь дослідники знайшли 1434 редакції. З них 157 медіа можна вважати незалежними та тими, які системно покривають критичні інформаційні потреби місцевих громад.

Згідно з даними MDF, 77% районів класифіковані як «частково здорові» (38%), тобто у них є одне незалежне медіа, або ж їх покривають щонайменше два медіа з інших районів. Ще 39% визначили «нездоровими», тобто такими, що утворюють «новинні пустелі». 

Найвищий рівень «здоров’я» показали деокуповані райони. Кількість усіх «здорових» та «частково здорових» деокупованих районів на 20% більша за кількість таких же підконтрольних районів і на 46% більша за число всіх окупованих районів із таким же рівнем «здоров’я».

Дослідники припускають, що це може бути пов'язано з посиленою увагою української та світової спільноти до звільнених територій. Окрім цього, навколо них формується публічний дискурс.

Мапа новинних пустель також продемонструвала, що існують групування районів, залежно від їхнього «рівня здоров’я».

Майже всі кластери, які об’єднують «здорові» райони, обумовлені географічним розташуванням обласних центрів у них. У середньому в кожному такому районі базується 3,27 незалежних редакцій проти 0,38 редакції на кожен нецентральний район.

Деякі ж «не здорові» райони розташовані між обласними центрами і здебільшого поєднані між собою. Наприклад у Золочівському районі, що розміщується між «здоровими» Львівським, Тернопільським та Луцьким, не знайшли місцевих медіа.

«Річ у тому, що великі міста притягують до себе кваліфіковані кадри, особливо в інтелектуальних галузях на кшталт журналістики. Подібна ситуація виникає в районах, наближених до Києва — столиця "переманює" до себе працівників. Тому, наприклад, Житомирщина сильно страждає від нестачі людей у професії.

Маленькі громади мають порівняно меншу кількість медіа, які там розташовані, та порівняно нижче інформаційне покриття. Віддаленість від великих міст і погана логістична доступність також негативно впливають на розвиток локальних медіа. Чим далі від обласного центру, тим вищий ризик виникнення "новинних пустель"», — зазначили дослідники.

Нагадаємо, навесні 2024 року MDF почав досліджувати «новинні пустелі» в Україні. У першій ітерації дослідження проаналізували 11 прифронтових регіонів України. Найменше «здорових регіонів» виявили у Луганській та Дніпропетровській областях. 

У другій ітерації дослідники розширили географію аналізу на всю територію України, удосконалили методологію, а також провели інтерв'ю із представниками місцевих редакцій. Детальніше ознайомитися з дослідженням можна за посиланням.

Читайте також:

Фото: MDF

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1073
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
дослідити ще варто баланс медіа і обєктивність, якщо це не просто для галочки
4 год. тому
"Здорові" типу "незалежні". А як залежність визначають чи її відсутність? Споснори ж є у всіх. Конкуренція лише дає здоровість напевно поки загальні правила етики журналістської відпочивають.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду