Кабмін пропонує виключити російську і білоруську з переліку мов, що потребують захисту
Кабмін пропонує виключити російську і білоруську з переліку мов, що потребують захисту
Кабінет Міністрів схвалив оновлення переліку мов, які підлягають державному захисту. Про це повідомив у телеграм-каналі постійний представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Уряд схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов».
Законопроєкт пропонує привести назву та положення Закону «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин», а також положення Законів України «Про національні меншини (спільноти) України» та «Про медіа» у відповідність до оновленого офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов.
Зокрема, законопроєкт пропонує оновити перелік мов, до яких застосовуватиметься відповідний режим підтримки та особливого захисту, передбачений Хартією. Зокрема, передбачено, що в Україні положення Хартії застосовуватимуться до таких мов:
- болгарська,
- гагаузька,
- кримськотатарська,
- новогрецька,
- німецька,
- польська,
- румунська,
- словацька,
- угорська,
- чеська
- іврит.
Відзначимо, Україна ратифікувала Європейську хартію регіональних або міноритарних мов у 2003 році. На сьогодні положення документа в Україні застосовуються до таких мов: білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької й угорської.
Відтак в оновленому списку, що його пропонує Кабмін, відсутні російська та білоруська мови. Крім того, відсутня й згадка про «молдавську мову», яку парламент Молдови в березні 2023 року остаточно перейменував на «румунську».
Нагадаємо, в лютому 2024 року Кабінет міністрів затвердив Методологію використання мов національних меншин у межах рекомендацій Європейської комісії, необхідних для початку перемовин про членство в ЄС.
8 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила за основу і в цілому законопроєкт про національні меншини. Його прийняття було вимогою Єврокомісії, щоб розпочати переговори про вступ до ЄС.