Об’єднані заради справедливості: як публічна комунікація допомагає формувати правову платформу на захист України

Об’єднані заради справедливості: як публічна комунікація допомагає формувати правову платформу на захист України

18 Грудня 2024
304
18 Грудня 2024
14:00

Об’єднані заради справедливості: як публічна комунікація допомагає формувати правову платформу на захист України

304
Справедливість. Це слово — в кожному соціологічному дослідженні як основний запит українського суспільства.
Об’єднані заради справедливості: як публічна комунікація допомагає формувати правову платформу на захист України
Об’єднані заради справедливості: як публічна комунікація допомагає формувати правову платформу на захист України

До справедливості в контексті російської збройної агресії Україна разом із партнерами закликає на всіх міжнародних майданчиках. Сьомий пункт Української формули миру названо «Відновлення справедливості». Врешті-решт, ідея справедливості є фундаментом міжнародного права.

Але що саме українці вважають справедливістю в контексті війни? Дослідження соціологічної групи «Рейтинг», проведене за підтримки USAID у липні цього року, свідчить: для половини українців, незалежно від віку чи регіону, справедливість означає покарання злочинців, встановлення правди щодо всіх подій та компенсації постраждалим. 

Ті ж питання (покарання злочинців, встановлення істини, виплата компенсацій, а також повернення додому військовополонених, цивільних утримуваних та депортованих росією дітей) є основою правової позиції України, яку держава просуває з перших днів повномасштабного вторгнення.

Хоча в Офісі Генерального прокурора прогнозують, що більшість воєнних злочинів буде розглянуто в українських судах, переслідування військово-політичного командування, створення міжнародного компенсаційного механізму, звільнення полонених і цивільних не відбудеться без участі міжнародних партнерів. І чим ширшою буде ця коаліція — тим краще.

Так народилась ідея United for Justice («Об’єднані заради справедливості») — платформи для професійної дискусії, де урядовці з різних країн, провідні експерти, правники, правоохоронці могли б дебатувати та знаходити спільну формулу в правовій битві за Україну.

 

Перша конференція U4J відбулась у Львові на початку березня минулого року, символічно відзначаючи рік стійкості в умовах повномасштабної війни. 

Наступні конференції стали тематичними: друга «U4J: Bucha — The Hague» відбулась у Бучі на річницю звільнення, «Respect. Support. Justice» та «United for Nature» фокусувалась на питаннях сексуального насильства і злочинів проти довкілля.

З часом географія United for Justice вийшла за межі України. П’ята конференція була організована в Торонто навколо однієї з найболючіших проблем — повернення додому дітей, депортованих і незаконно вивезених росією. Наступні зустрічі U4J присвячені питанням збереження культурної спадщини та атакам на цивільну інфраструктуру.

З самого початку платформа U4J була націлена на практичний результат. Високі гості, серед яких президенти та перші леді, міністри та генпрокурори, міжнародні експерти, мали не просто виголосити промови й піти. Паралельно відбувались робочі зустрічі в різних форматах та ухвалювались рішення.

Так, на першій конференції був підписаний Меморандум між Міністерством юстиції США та Спільною слідчою групою, що переслідує воєнні злочини в Україні (до неї входять Україна, Польща, Словаччина, Румунія, країни Балтії, Євроюст і Європол). 

На іншій конференції U4J представники Спільної слідчої групи оголосили про перший результат — підозру трьом бойовикам у вбивстві литовського режисера в окупованому Маріуполі. 

На United for Justice у Торонто міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі виступила з ініціативою очолити разом з Україною коаліцію за повернення українських дітей. 

Неодноразово під час дискусій друзі України та європейські посадовці визнавали прогалини в законодавстві, що дозволяють росії обходити санкції, а українські правоохоронці ділилися досвідом про складнощі розслідування воєнних злочинів під час війни. Атмосфера відвертості дозволяла порушувати гострі питання.  

Але важливо було звести на одному майданчику, в одній темі не лише урядовців з різних країн, але також лідерів неурядових організацій, щоб почути не лише голос офіційної дипломатії, а й громадянського суспільства. Так само із практичним результатом. 

Наприклад, один із заходів U4J щодо сексуального насильства на війні вийшов за межі конференцій. Офіс Генерального прокурора зібрав понад сотню стейкхолдерів на окрему стратегічну сесію, де поліцейські, прокурори, представники СБУ та місцевої влади, експерти-міжнародники та українські громадські організації розглядали різні аспекти роботи з постраждалими від сексуального насильства на війні. Напрацювання сесії були представлені посадовцям і лягли в основу розробки профільного регулювання.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проєкту «Трансформація Комунікацій» в Україні надає технічну та організаційну підтримку United for Justice з моменту створення. Команда експертів USAID-TCA брала участь у розробці концепції та проведенні всіх заходів. 

 

Зокрема, для всіх заходів U4J був розроблений єдиний універсальний стиль, який легко адаптується відповідно до тематики. Також команда прагнула по-справжньому занурити гостей в ту чи іншу тему, дати максимально повну та різноманітну інформацію. 

Так з’явились War Crimes Factbooks з повною і верифікованою Офісом Генпрокурора інформацією щодо злочинів росіян. У співпраці з Українським інститутом до конференції U4J:United for Heritage випустили листівки, які доповнили підтриманий USAID проєкт Postcards from Ukraine з метою привернути увагу до варварського нищення росіянами української культурної спадщини.

На конференції, присвяченій атакам на цивільну інфраструктуру, розгорнули додаткову виставку зразків російської зброї від експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. Уламки ракет, безпілотників та інших снарядів супроводжувались банерами з детальною інформацією щодо типу зброї, технічних характеристик, кількості іноземних компонентів, дальності, ураження з конкретними прикладами російських атак. Це давало можливість наочно бачити те, про що говорять учасники дискусійних панелей.

Пізніше частину експонатів Посольство України у Німеччині та Представництво України при ЄС використало для тематичних виставок у Берліні та Брюсселі, щоби привернути увагу до проблеми використання західних технологій державою-агресором.

Ще одним прикладом стала колаборація з українським проєктом «Війна впритул» (War Up Сlose), який організував тематичну 3D-виставку зруйнованих росією цивільних об’єктів. Для конференції створили спеціальне відео, тож гості могли реалістично, у форматі 360°, бачити наслідки російських атак.

За цей час U4J зайняла особливе місце серед інших майданчиків української публічної дипломатії. Щонайперше, через суто правову спеціалізацію, прагнення сформувати коло однодумців, які мають спільні цінності та готові боротися за справедливість для України. 

Тому головний висновок за 1,5 роки існування United for Justice, 7 міжнародних конференцій високого рівня та безлічі інших супутніх заходів: кооперація — безцінна. Будь то українське посольство, міністерство, канадські Massey College чи Центр Рауля Валленберга, потужні міжнародні організації чи проактивні українські ГО — кожен вносить свої ідеї, ресурси й енергію, розвиваючи платформу United for Justice і рухаючи її вперед.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
304
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду