Українці в окупації беруть російські паспорти з різних причин, які правоохоронці з'ясовуватимуть після деокупації, — Ігор Клименко
Українці в окупації беруть російські паспорти з різних причин, які правоохоронці з'ясовуватимуть після деокупації, — Ігор Клименко
Жителі тимчасово окупованих територій отримують російські паспорти з різних причин, які правоохоронні органи України з’ясовуватимуть після деокупації цих територій. Про це в інтерв’ю «РБК-Україна» повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
На запитання про його ставлення до українців, які, перебуваючи в окупації, беруть паспорт РФ, Клименко відповів: «Різні умови отримання паспортів. Якщо ми говоримо про колаборантів, які працювали чи хотіли працювати в органах влади окупаційних військ, — це одне питання. Інше — якщо люди залишилися через життєві обставини чи через хворобу, не встигли виїхати чи несуть відповідальність за інших людей. І тут чітко треба розділяти — хто порушив присягу чи Конституцію, а хто тимчасово перебував на цих теренах».
За словами міністра, під час деокупації та фільтраційних заходів українські правоохоронці оперативним шляхом встановлюватимуть наміри кожної особи.
«Тим більше, вся ця інформація у нас є. Ми знімаємо інформацію з цих територій і з 2014 року, і з 2022 року. Ми знаємо, хто на яких посадах був, а хто прислужував окупантам. Одна справа бути керівником медустанови, а інша — коли ти медсестра чи хірург. Одна річ, коли ти навчаєш дітей історії Російської імперії, а інша, коли викладаєш біологію чи математику», — пояснив високопосадовець.
Ігор Клименко також наголосив, що цей процес вимагатиме суспільного консенсусу після деокупації українських територій.
Нагадаємо, з 1 січня 2025 року жителі тимчасово окупованих територій, які не мають російського паспорта, отримають статус іноземних громадян або осіб без громадянства. Жителів ТОТ, які не обміняли український паспорт, окупанти зобов’яжуть стати на міграційний облік або ж отримати дозвіл від окупаційної влади на тимчасове проживання. Зараз росіяни створюють «реєстр іноземців», які перебувають у країні «незаконно» — до нього гауляйтери погрожують внести українців, що відмовляються від отримання паспорта РФ.
Після внесення до цього «реєстру» українцям на їхній рідній, але тимчасово окупованій землі буде заборонено керувати автомобілем, користуватися банківськими послугами, реєструвати власність, укладати та розривати шлюби, а також оформляти дітей у дошкільні та навчальні заклади.
Також ми повідомляли, що до кінця 2024 року Кремль планує на тимчасово окупованих територіях України «паспортизувати» все місцеве населення віком від 14 років. У вересні серед працівників підприємств, установ, організацій, які опинилися в тимчасовій окупації, розпочалася жорстка інформаційна кампанія.
У березні тодішній генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що Україна з розумінням ставиться до отримання співгромадянами в тимчасовій окупації паспортів РФ. На його переконання, громадяни України, які опинилися на тимчасово окупованих територіях, перебувають у стані постійного ризику для життя і зазнають шаленого тиску з боку окупантів, тож до людей, яких примусили взяти російські паспорти, варто ставитися дуже обережно. Він повідомив, що Генеральна прокуратура відкриває кримінальні провадження лише проти тих, хто активно залучений до насильницької паспортизації, працює в окупаційних адміністраціях та силою примушує українських громадян брати російські паспорти.
У листопаді 2023 року Центр національного спротиву повідомляв, що жителів окупованих територій, які не хочуть отримувати російський паспорт, загарбники відносять до «третього сорту».
На тимчасово окупованій частині Херсонщини окупанти проводили місячник здачі українських паспортів «на камеру»: зйомки постановної «відмови» українців на ТОТ від українських паспортів ворог використовує у своїх пропагандистських сюжетах на російському телебаченні.
З початку 2023 року окупанти взяли курс на різке прискорення видачі російських паспортів мешканцям тимчасово окупованих територій. Детальніше про це читайте в статті «“Батіг” та “пряник”: як окупанти змушують мешканців тимчасово окупованих територій брати російські паспорти».
Фото: пресслужба МВС