Сучасні технології дозволяють зробити Верховну Раду відкритою навіть при воєнному стані, — Оксана Романюк
Сучасні технології дозволяють зробити Верховну Раду відкритою навіть при воєнному стані, — Оксана Романюк
Верховна Рада має знову стати відкритішою, зокрема транслювати свої засідання в режимі реального часу, а також публікувати порядок денний. Таку думку під час круглого столу на тему «Відкрита Верховна Рада: до міжнародних стандартів в умовах війни» висловила директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.
Вона, як і шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова, певна, що саме закритість та непрозорість — одна з причин, чому падає довіра суспільства до парламенту. Тому відкритість парламенту, за словами Романюк, це не просто забаганка журналістів.
«Закритість сприяє дезінформації. Дослідження Інституту масової інформації свідчать, що про парламент в соцмережах є дуже багато маніпуляцій, дуже багато фейків, дезінформації. Чому це стало важливим? Тому що немає прозорості. А як це перевірити? Як громадянин може перевірити цю інформацію, коли парламент просто закритий і немає ні трансляції, — сказала Оксана Романюк. — Я нагадаю, що і Європейський Союз, і Рада Європи неодноразово підкреслювали, що навіть під час воєнного стану парламент має залишатися підзвітний перед громадянами. Сучасні технології дозволяють забезпечити і відкритість, і безпеку. Що можна зробити? У нас є чотири пропозиції».
Говорячи про те, як парламенту відновити довіру суспільства до себе, Оксана Романюк зазначила, що потрібно остаточно ухвалити законопроєкт №11321, який передбачає посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації. Також, на її думку, треба повернути трансляції засідань у режимі реального часу, бо їх і так ведуть ті чи інші депутати у власних соцмережах. Тому, переконана Романюк, про безпеку тут не йдеться, і сучасні технології дадуть змогу водночас і зробити Раду більш відкритою, і не створювати ризиків.
«Дуже багато на початку депутатів говорили про безпеку: “Ой, безпека, безпека, безпека”. А прямі трансляції, які ведуть десятки народних депутатів у режимі реального часу, — це що? Під час засідань пише якийсь депутат, що прямо зараз в парламенті перебуває Шмигаль, фото із зали засідань публікують, відео. Ці трансляції не створюють безпекових ризиків? Тому, будь ласка, не закриваймо очі на такого величезного слона в кімнаті. Отож, я вважаю, що ВР потрібно запустити прямі трансляції, які переривати лише на час повітряної тривоги», — заявила вона.
У відповідь на її репліку про трансляції депутатів із зали засідань народний депутат від партії «Слуга народу» Євгеній Брагар висловив думку, що за це депутатів потрібно притягати до відповідальності.
- Читайте також: Нові умови роботи журналістів у Раді: переакредитація, робота лише на третьому поверсі, не більше 30 людей
Зазначимо, на час воєнного стану в Україні заборонили транслювати засідання Верховної Ради.
Днями низка медіа та громадських організацій закликали розширити доступ журналістів до засідань Верховної Ради та парламентських комітетів.
У жовтні 2024 року комітет з питань свободи слова розглянув до другого читання законопроєкт №11321, в якому запропонував забезпечити онлайн-трансляцію відкритих засідань парламентських комітетів. Голова комітету, нардеп Ярослав Юрчишин, зауважив, що в законопроєкті пропонується більш чітке регулювання права журналістів та громадськості дистанційно відвідувати відкриті засідання комітетів у режимі відеоконференції.