Медіа та громадські організації закликають розширити доступ журналістів до Верховної Ради та комітетів
Медіа та громадські організації закликають розширити доступ журналістів до Верховної Ради та комітетів
Рух «Чесно» разом з низкою медіа та громадських організацій закликають розширити доступ журналістів до засідань Верховної Ради та парламентських комітетів. Про це йдеться в заяві руху.
Як пише «Чесно», питання допуску журналістів на засідання Верховної Ради досі залишається вкрай актуальним, попри те що у 2024 році частині медійників відновили частковий доступ до парламенту. Журналісти й надалі обмежені в доступі в кулуари ВРУ та в ложі преси, натомість працюють лише у пресцентрі. Безпекові ризики накладають низку обмежень, проте все ж необхідний пошук балансу для збереження демократичних здобутків України.
«Відсутність журналістів у стінах Верховної Ради та онлайн-трансляцій засідань не лише погіршує доступ до інформації, а й впливає на ефективність роботи парламентарів. Раніше журналісти відігравали одну із ключових ролей у підвищенні прозорості ухвалення рішень і запобіганні корупційним ризикам. Обмеження доступу журналістів до парламенту та народних депутатів значно послабило зв'язок між парламентом і громадськістю, що створює ризики зниження довіри до демократичних інститутів», — ідеться в заяві.
Водночас понад 50% громадян України вважають, що відкритість парламенту залежить від присутності журналістів у кулуарах або ложах для преси, що випереджає навіть онлайн-трансляції засідань.
«Однак журналісти продовжують стикатися з обмеженнями, які ускладнюють їхню роботу та знижують довіру суспільства до парламенту. Це негативно впливає на якість і оперативність інформаційного висвітлення», — пише «Чесно».
Рух «Чесно» рекомендує:
- розширити доступ журналістів до засідань парламенту і комітетів;
- удосконалити процедури акредитації з прозорими критеріями;
- забезпечити рівні умови доступу для всіх медіа, включно з регіональними та незалежними виданнями.
Рекомендації надішлють депутатам, що працюють у профільних комітетах, та керівництву парламенту.
Ці вимоги вже підтримали «Детектор медіа», Bihus.info, «Українська правда», Інститут масової інформації, ГО «Центр протидії корупції», ГО «Центр спільних дій», «Вокс Україна», «Главком», Антикорупційний центр «Межа». «Чесно» запрошує всіх зацікавлених підтримати ініціативу та долучитися до адвокації відновлення прозорості Верховної Ради.
Нагадаємо, 8 травня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до парламенту в умовах дії воєнного стану. Вже в перший день більше двадцяти медійників працювали в будівлі Верховної Ради. До того, з 24 лютого 2022 року, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, журналісти не мали доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки.
- Читайте також: Нові умови роботи журналістів у Раді: переакредитація, робота лише на третьому поверсі, не більше 30 людей
Головне фото: пресслужба Президента України