Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF

Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF

13 Листопада 2024
586
13 Листопада 2024
15:40

Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF

586
Саме журналістика Західної та Центральної України отримує менше донорської підтримки.
Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF
Недофінансування медіа заходу та центру України посилює тенденцію утворення «новинних пустель», — MDF

Аналіз 13 регіонів заходу й центру України показав, що 46 із 61 адміністративних районів інформаційно нездорові або лише частково здорові. У Чернівецькій та Закарпатській областях не виявили жодного інформаційно здорового району. Про це свідчить аналіз Media Development Foundation (MDF).

Як зазначають у Media Development Foundation, деякі дані щодо «новинних пустель» у центральних та західних областях ще не опубліковані.

«Водночас саме журналістика Західної та Центральної України отримує менше донорської підтримки. Це може посилити тенденцію до виникнення інформаційно нездорових регіонів і, як наслідок, "новинних пустель"», — ідеться в документі. 

Там додали, що згідно з дослідженням 2023–2024 років, місцева журналістика в Західній та Центральній Україні отримує менше фінансової допомоги, на відміну від прифронтових районів.

Зокрема йдеться про вісім західних областей (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька) та п'ять центральних областей (Вінницька, Полтавська, Кіровоградська, Черкаська та Дніпропетровська). Ці області можна назвати тиловими через їхню відносну віддаленість від лінії фронту.

У «тилових» регіонах було менше можливостей для отримання допомоги на розвиток, ніж в інших регіонах.

Дослідження показало, що станом на кінець 2023 року іноземна допомога у вигляді грантів становила 45% доходів місцевих редакцій Західної України та 50% — Центральної України.

На противагу цьому, в інших частинах України частка донорського фінансування у задекларованих доходах була значно вищою: 73% для регіональних медіа на півночі України, 87% для локальних реакцій на півдні, а також 93% для східноукраїнських медіа.

«На тлі тенденції до занепаду інформаційно нездорових регіонів і, як наслідок, виникнення "новинних пустель", менша кількість можливостей для розвитку може негативно вплинути на розвиток медіа в країні. За таких обставин спрямування фінансової допомоги у найбільш вразливі регіони може стати вирішальним фактором збереження інформаційного здоров'я місцевих громад», — ідеться в дослідженні. 

У рекомендаціях аналітичної записки MDF наголосили на важливості створення додаткових або окремих програм допомоги у вигляді грантів та екстреного фінансування для інформаційно вразливих та/або недофінансованих регіонів. А також на створенні довгострокових програм підтримки інституційної спроможності місцевих редакцій, які роблять значний внесок в інформаційне здоров'я своїх громад та цілих регіонів.

Нагадаємо, у 2024 році MDF опублікував першу частину дослідження «новинних пустель» в Україні. У ній проаналізували 11 прифронтових, деокупованих та тимчасово окупованих областей. В цих областях знайшли 879 редакцій. Загалом із 68 проаналізованих районів тільки 27 здорових.

Виникнення «новинних пустель» може зашкодити демократичному розвитку країни. У місцях, де закриваються локальні медіа (або їх узагалі немає), громаді вимірювано живеться гірше.

Фото: скриншот

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
586
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду