Американський блогер отримував гроші від російського пропагандиста за публікацію фейків про вибори, — CNN
Американський блогер отримував гроші від російського пропагандиста за публікацію фейків про вибори, — CNN
Впливовий американський блогер, який підтримує кандидата в президенти Дональда Трампа, розповів, що отримав 100 доларів від російського пропагандиста за публікацію фейкового відео, на якому іммігранти з Гаїті нібито голосують на виборах президента США. Про це повідомляє CNN.
За словами чоловіка, цей платіж був одним із кількох, які він отримав від «зареєстрованого російського агента» для публікації в соцмережах напередодні виборів.
Протрампівський блогер має акаунт @AlphaFox78 на платформі Х із понад 650 тисячами підписників, на якому постить праворадикальні меми на підтримку Трампа. Він є американцем зі штату Массачусетс і погодився порозмовляти із CNN на умовах анонімності.
На його фейковому відео гаїтянський іммігрант стверджує, що принаймні двічі проголосує у штаті Джорджія за кандидатуру віцепрезидентки Камали Гарріс.
Держсекретар Джорджії спростував цей запис. Він заявив, що все на відео було сфальсифіковано — від осіб до ID-карток, і що його створили та поширювали російські агенти впливу.
Блогер CNN розповів, що не знає, звідки взялося відео, а просто його поширив. За це йому заплатив 100 доларів російський пропагандист-подкастер Сімеон Бойков (Simeon Boikov), відомий в інтернеті як «Австралійський козак» (Aussie Cossack). Людина, обізнана з ситуацією, підтвердила CNN, що Бойков відправив блогеру в Массачусетсі кілька платежів.
Документи, з якими ознайомився CNN, показують, що Бойков є зареєстрованим іноземним агентом Росії в Австралії, де він працює на російські державні ЗМІ, роблячи публікації в інтернеті англійською та російською мовами.
Відомо, що Бойков нещодавно отримав російське громадянство і просить притулку в російському консульстві в Сіднеї. Він має досвід публікації прокремлівської дезінформації. Одне з попередніх розслідувань CNN показало, що Бойков відігравав певну роль у російських дезінформаційних кампаніях, у тому числі спрямованих на президентські вибори в США 2024 року. Проте його конкретна роль і місце в ієрархії дезінформаційної мережі залишаються невідомими.
Джерела в американській та європейських розвідках повідомили CNN, що російська дезінформаційна мережа продукує постановочні пропагандистські відеоролики, які пізніше просувають американські інфлюенсери в соціальних мережах.
У своїх акаунтах і Бойков, і AlphaFox неодноразово поширювали історії, які, на думку розвідки США, походять від російської мережі дезінформації під назвою «Шторм-1516».
За словами AlphaFox, приблизно в 10 інших випадках Бойков платив йому 100 доларів за публікацію мемів і відео в обліковому записі. «Все почалося з мемів, і це здавалося невинним», — сказав він CNN.
Згодом запити Бойкова потім перейшли до публікації відео, пов’язаних з виборами, як-от фальшиві кадри фальсифікації виборців у Грузії. Після розмови з CNN блогер видалив це відео, однак воно встигло набрати понад 2,5 млн переглядів. Блогер наполягає, що не знав, що Бойков працював на російські державні ЗМІ.
Нагадаємо, як йдеться у розслідуванні, проведеному CNN спільно з Центром медіакриміналістики Університету Клемсона, угруповання «Шторм-1516», яке проводить кампанію дезінформації та намагається вплинути на американську аудиторію під час президентських перегонів, пов’язане з російським «Фондом боротьби з несправедливістю», створеного у 2021 році сумнозвісним російським пропагандистом, керівником «Фабрики тролів» Євгенієм Пригожиним.
Раніше Агентство кібербезпеки США заявило, що «безпрецедентна кількість» дезінформації не змогла безпосередньо вплинути на вибори президента в країні.
Читайте також:
- Розділяй і владарюй. Як російська пропаганда поляризує аудиторії медіа та втручається у вибори в США
- Якщо пекельний монстр стане президенткою». Як пропагандистські телеграм-канали готуються до виборів у США
Фото: скриншот, який AlphaFox надав CNN