Європейська комісія розкритикувала телемарафон «Єдині новини»
Європейська комісія розкритикувала спільний телемарафон «Єдині новини» і заявила, що Україна має працювати над відновленням плюралістичного медіаландшафту. Про це йдеться в комюніке Єврокомісії у зв’язку з презентацією доповіді щодо розширення блоку.
Брюссель висловив занепокоєння щодо фінансування телемарафону з держбюджету і його об’єктивності. Він вважає, що необхідно переглянути, чи марафон справді є «найкращою платформою для забезпечення вільного обміну думками між українцями».
Окрім цього, у звіті звернули увагу на телеканал «Рада», основним завданням якого має стати «поширення інформації про парламентську діяльність, зокрема про роботу представників парламентської опозиції».
Комісія рекомендує:
- забезпечити безпеку та незалежність журналістів та повагу до їх ролі в забезпеченні публічної інформації, швидко розслідувати всі випадки залякування та переслідування щодо них;
- забезпечити адекватне фінансування суспільного мовника, яке б дозволило виконання незалежними суспільними ЗМІ своєї ролі, закріпленої в законодавстві України;
- продовжувати свої зусилля щодо підтримки та поступового відновлення прозорого, плюралістичного та незалежного медіаландшафту, гарантуючи дотримання обмежень, накладених з міркувань безпеки, дотримання ключових суспільних прав та інтересів, таких як доступ до інформації та свобода ЗМІ.
Єврокомісія готова відкрити перші переговорні кластери з Україною у 2025 році: «Якщо Україна виконає всі умови, Комісія очікує відкриття переговорних кластерів, починаючи з "основних принципів", якнайшвидше у 2025 році».
Раніше Держдеп США оприлюднив звіт про дотримання прав людини в Україні у 2023 році, де було зазначено, що створення спільного телемарафону «Єдині новини», до виробництва якого не допустили низку «афілійованих з опозиційними партіями» каналів (5 канал, Прямий, «Еспресо»), забезпечує владі «безпрецедентний рівень контролю за теленовинами у праймтайм».
За даними моніторингу телемарафону «Єдині новини», який проводить «Детектор медіа», після виходу з телемарафону Суспільного частка представників фракції «Слуга народу» серед запрошених депутатів в ефірі марафону зросла до 81%. Водночас депутати від «Європейської солідарності» в марафоні в третьому кварталі 2024 року не з’являлись.
Радник президента з комунікації Дмитро Литвин в інтерв'ю «Детектору медіа» на заувагу журналістів про те, що, зокрема, в ефірі парламентського каналу «Рада» не представлені фракції «Європейська солідарність» та «Голос», висловив думку, що там «забезпечена наявність різних думок».
«Загалом в Україні достатньо різнобарвне й багате медійне життя, де будь-які люди, які хочуть, щоб їхня позиція була представлена і почута, здатні це забезпечити завдяки тому чи тому медійному ресурсу», — сказав Литвин.
У жовтні голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що Держаудитслужба (ДАСУ) має зауваження до національного телемарафону та назвала його діяльність «умовно ефективною».
- Читайте також: Телемарафон, сюжети про жирафів та напад москітів. Як Мінкульт витрачає кошти на інформполітику
Згідно з нещодавнім соціологічним опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова, близько половини опитаних українців вважають, що єдиний телемарафон наразі є неактуальним.
Читайте також:
- До перемоги й далі? Що буде з єдиним телемарафоном
- Отар Довженко: Теза, що припинення телемарафону спричинить хаос, демонструє страхи влади перед вільними медіа
- Наталія Лигачова: Влада хоче компенсувати падіння довіри посиленням контролю за інформаційним простором
Фото: Getty Images