«Репортери без кордонів» засуджують вирок чотирьом незалежним журналістам у Киргизстані

«Репортери без кордонів» засуджують вирок чотирьом незалежним журналістам у Киргизстані

11 Жовтня 2024
295
11 Жовтня 2024
12:28

«Репортери без кордонів» засуджують вирок чотирьом незалежним журналістам у Киргизстані

295
RSF називають це рішення «свавільним», не підтвердженим доказами і «спробою заткнути рот незалежній журналістиці». Вони закликають владу Киргизстану негайно звільнити журналістів.
«Репортери без кордонів» засуджують вирок чотирьом незалежним журналістам у Киргизстані
«Репортери без кордонів» засуджують вирок чотирьом незалежним журналістам у Киргизстані

«Репортери без кордонів» (RSF) засуджують рішення суду Киргизстану засудити чотирьох журналістів незалежних видань Temirov Live і Ait Ait Dese за нібито «заклики до масових заворушень». Про це повідомляє пресслужба RSF.

Організація називає це рішення «свавільним», не підтвердженим доказами і «спробою заткнути рот незалежній журналістиці».  RSF закликають владу Киргизстану негайно звільнити журналістів.

«Це критичний поворотний момент для незалежної преси в Киргизстані. Засудження цих чотирьох незалежних, антикорупційних журналістів, пов’язаних з Temirov Live і Ait Ait Dese, після несправедливого судового розгляду знаменує відвертий рух влади Киргизстану до авторитаризму. Ці журналісти платять високу ціну за свої розслідування корупції правлячої еліти, зокрема в президентському колі. RSF закликає до їх негайного звільнення та виправдання через відсутність доказів, як це сталося з сімома іншими журналістами, переслідуваними у цій справі», — сказала керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє.

Усіх 11 затриманих журналістів Temirov Live і Ait Ait Dese судили за «заклики до масових заворушень». Це було зроблено на основі лінгвістичного аналізу публікацій у соцмережах видань за 12 січня. Однак доставлений на допит за клопотанням захисту експерт з киргизької лінгвістики та літератури не знайшов доказів на підтвердження цього звинувачення.

Утримання 11 журналістів під вартою, яке поновлювали кожному з них хоча б раз безпідставно, проходило в жахливих умовах. Махабат Тажибек кизи — головну редакторку Ait Ait Dese і дружину засновника Temirov Live Болота Темірова — у квітні побили в камері тюремні охоронці. Журналіст Актілек Капаров, заарештований попри те що кілька місяців не працював на Temirov Live, 30 травня перерізав собі зап’ястя у в’язниці, оскільки більше не міг витримувати умови ув’язнення.

«Репортери» відзначають загальне погіршення ситуації зі свободою преси в Киргизстані. Так, у жовтні в першому читанні ухвалили поправки до закону про наклеп, запропоновані президентом, які запроваджують штраф від 100 до 200 тисяч сом (приблизно 1080–2150 євро) за випадки «образи» та «неправдивої інформації». У серпні 2024 року влада анонсувала створення урядового Центру досліджень інформаційного середовища. Його завдання полягатиме у моніторингу публікацій онлайн-медіа під приводом боротьби з тим, що він вважає неправдивою інформацією. У квітні минулого року президент Садир Джапаров також підписав закон про «іноземних агентів», створений за зразком подібного російського закону, який спрямований проти неурядових організацій та незалежних медіа.

Як повідомляв «ДМ», суд Киргизстану ухвалив рішення у справі 11 нинішніх і колишніх співробітників антикорупційної розслідувальної групи Temirov Live напередодні, 10 жовтня.

Двох журналістів — Махабат Таджибек-кизи та Азамата Ішенбекова — засудили до шести та п'яти років позбавлення волі відповідно. Їх визнали винними у «створенні організованого злочинного угруповання» та «закликах до масових заворушень». Актілек Капаров і Айке Бейшекеєва були засуджені до трьох років умовно за тим же звинуваченням.

Ще сімох журналістів — Сапара Акунбекова, Сайпідіна Султаналієва, Джумабека Турдалієва, Акила Орозбекова, Максата Таджибек-уулу, Тинистана Асипбека та Джоодара Бузумова — виправдали.

Нагадаємо, 16 січня у Киргизстані після обшуків правоохоронці затримали 11 колишніх і нинішніх журналістів розслідувальних проєктів Temirov Live та «Айт, Айт Десе». МВС країни тоді повідомило, нібито в публікаціях журналістів знайшли заклики до протестів та масових заворушень, проте не уточнило, які саме публікації має на увазі.

Того дня під час обшуків міліція вилучила 162 предмети (документи, мобільні телефони, комп'ютери, фотоапарати, планшети та банківські картки). З офісу Temirov Live співробітники МВС вивезли техніку та опечатали двері приміщення.

Судовий процес над 11 журналістами розпочався 7 червня. 

Наприкініці вересня Комітет із захисту журналістів (CPJ) закликав владу Киргизстану припинити переслідування журналістів Temirov Live і звільнити тих, хто перебуває під вартою. Такий заклик зробили після того, як прокурори попросили суд визнати медійників винними за звинуваченнями, які, на думку їхніх прихильників і спостерігачів за ЗМІ, є політично мотивованими.

Колаж: RSF

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
295
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду