Суд з прав людини задовольнив позов журналіста-розслідувача Афгана Мухтарли проти Грузії та Азербайджану
Суд з прав людини задовольнив позов журналіста-розслідувача Афгана Мухтарли проти Грузії та Азербайджану
Європейський суд з прав людини задовольнив позов азербайджанського журналіста-розслідувача Афгана Мухтарли у зв’язку з його викраденням у Грузії у 2017 році та передачею Азербайджану, та зобов’язав ці держави сплатити йому компенсацію. Про це повідомляє Civil Georgia.
Мухтарлі зник безвісти у Тбілісі 29 травня 2017 року та опинився через день після того у в’язниці в Баку. Група Amnesty International повідомляла, що журналіст перебуває «під загрозою тортур та іншого жорстокого поводження».
ЄСПЛ встановив, що Грузія не змогла провести ефективне розслідування у справі, та визнав її винною у порушенні статей 3 (ніхто не може бути підданий тортурам чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню) та 5 (кожен має право на свободу та особисту недоторканність). Грузію зобов'язали виплатити потерпілому 10 000 євро за моральну шкоду та 2 500 євро за судові витрати.
Азербайджан також визнали винним у порушення статті 5 (3) та статті 8 (кожен має право на повагу до свого приватного та сімейного життя, свого житла та кореспонденції) та зобов’язали виплатити 6000 євро за моральну шкоду та 2500 євро за судові витрати.
Нагадаємо, Афган Мухтарли і його дружина Лейла Мустафаєва в 2015 році втекли з Азербайджану до Грузії, оскільки не почувалися у безпеці. У травні 2017 року Мухтарли зник у Тбілісі. Наступного дня виявилося, що він перебуває у слідчому ізоляторі в Баку (Азербайджан). Йому висунули підозру в незаконному перетині кордону і контрабанді.
Сам журналіст розповів, що його викрали невідомі й привезли його на кордон між Грузією й Азербайджаном. Там йому запхнули в кишеню 10 тисяч євро. Правозахисні організації оцінили суд над журналістом як спробу придушити свободу слова в країні.
У МВС Грузії стверджували, що не знають, як саме журналіст перетнув кордон. Грузинська опозиція вимагала відставки високопоставлених грузинських силовиків через викрадення журналіста, стверджуючи, що рішення про викрадення Мухтарли відбулося у співпраці з азербайджанськими спецслужбами. Влада Грузії це заперечувала. Однак після інциденту були звільнені керівники контррозвідки і прикордонної служби Грузії.
У ПАРЄ закликали Азербайджан звільнити викраденого журналіста Мухтарли. Європейський суд з прав людини присвоїв справі Афгану Мухтарли пріоритетний статус.
26 жовтня 2017-го викрадений у Грузії азербайджанський журналіст Мухтарли отримав премію імені Шеремета.
12 січня 2018-го Афгана Мухтарли засудили до шести років позбавлення волі за звинуваченням в незаконному перетині кордону, контрабанді та опорі представникові влади. Сам Мухтарли не визнав провину.
У березні 2020 року Афган Мухтарли вийшов на свободу.
Фото: levan_asatiani/Х