Міжнародний інститут преси засудив вирок журналістці Алсу Курмашевій
Міжнародний інститут преси засудив вирок журналістці Алсу Курмашевій
Міжнародний інститут преси (IPI) засудив вирок до 6,5 років позбавлення волі російсько-американській журналістці «Радіо Свобода» Алсу Курмашевій, яка перебуває під арештом у Росії з жовтня 2023 року. Відповідну заяву опублікували на сайті IPI.
«Усі етапи справи Алсу Курмашевої створили подальші негативні прецеденти в російській практиці порушення прав журналістів і обмеження їх можливості виконувати свою роботу. Курмашева не зробила нічого поганого, працюючи з "Радіо Свобода" та роблячи внесок у незалежні репортажі про війну в Україні.
Викликає занепокоєння те, що російська влада знову використала звинувачення у "фейкових новинах" проти репортера, тим більше, що це було зроблено цинічно, націлено на того, хто приїхав до рідного міста з невідкладних сімейних обставин. IPI рішуче засуджує цей фіктивний процес і засудження Курмашевої. Ми закликаємо до її негайного звільнення», — заявив тимчасовий директор IPI Скотт Гріффен.
Станом на липень 2024 року, згідно з моніторингом IPI, у російських в’язницях утримуються щонайменше 20 журналістів, шість із них засуджені або постали перед судом за звинуваченнями, пов’язаними з їхніми репортажами про повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Нагадаємо, Алсу Курмашева майже 25 років працювала в Татаро-башкирській службі «Радіо Свободи». Вона висвітлювала проблеми етнічних меншин у Волго-Уральському регіоні Росії, зокрема питання захисту та збереження татарської мови й культури на тлі посилення за останні роки тиску російської влади на корінні народи РФ. Курмашева є громадянкою Росії та США, проживає в Празі (Чехія) зі своїм чоловіком та дітьми.
У середині травня 2023 року Курмашева поїхала до Росії в сімейних справах. Її затримали в аеропорту Казані 2 червня, коли вона збиралась вилетіти з Росії. Силовики вилучили в неї американський та російський паспорти і телефон. Після п’яти місяців очікування на рішення у справі Курмашеву оштрафували на 10 000 рублів (103 долари) за те, що вона не зареєструвала свій американський паспорт у російських органах влади.
У момент, коли Курмашева очікувала на повернення паспортів, її знову затримали 18 жовтня. Цього разу звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент». Відповідно до ч. 3 ст. 330.1 КК РФ, журналістка, яка, за версією російського слідства, збирала відомості в галузі військово-технічної діяльності РФ, мала добровільно зареєструватися як «іноземний агент», чого вона не зробила.
23 жовтня 2023 року районний суд Казані заарештував Алсу Курмашеву і відправив до СІЗО. 11 грудня 2023 року в Росії проти Алсу Курмашевої порушили ще одну кримінальну справу — за статтею про «фейки» про російську армію. Приводом стала книга Курмашевої «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну», яка вийшла в листопаді 2022 року.
Комітет із захисту журналістів (CPJ) і «Репортери без кордонів» (RSF) виступили із закликом негайно звільнити Курмашеву. Вимогу звільнити журналістку також висловили правозахисна організація PEN America та Управління ООН з прав людини, Платформа Ради Європи щодо сприяння захисту журналістики та безпеки, а також Євросоюз. Правозахисний проєкт «Меморіал» визнав Алсу Курмашеву політичною ув’язненою.
Кілька днів тому стало відомо, що Верховний суд Татарстану визнав журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свободи» Алсу Курмашеву винною в поширенні так званих «фейків» про російську армію (стаття 207.3 КК РФ) і засудив її до шести з половиною років колонії. Справа надійшла до суду з грифом «таємно» і розглядалася в закритому режимі.
Фото: скриншот із відео