У Києві демонтують 53 памʼятники в межах декомунізації
Київська міська рада визначила ще 53 пам’ятники та знаки, які відображають радянські та російські пропагандистські наративи та містять неправдиву історичну інформацію. Ці об’єкти внесені до Переліку пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії та СРСР, що підлягають усуненню з публічного простору міста.
Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
«У зв’язку з численними воєнними злочинами окупантів, здійснених під час нинішнього етапу російсько-української війни, в українському суспільстві справедливо загострилось сприйняття монументів та об’єктів топоніміки, що стосуються російської історії та культури. У такий складний час ми маємо прибирати з публічного простору об’єкти, що нагадують про СРСР, РФ. Наразі вже чимало зроблено: переосмислено Арку Дружби народів, яка тепер має назву Арка Свободи українського народу, демонтовано багато пам’ятників, зокрема Щорсу, Пушкіну. Але робота має продовжуватися», – наголосила Ганна Старостенко.
Серед об'єктів, які підлягають вилученню, є:
- Пам'ятник «Радянський танк» на просп. Берестейському, 52/2;
- Чотири башти від радянських танків, встановлені на честь радянських танкістів, що перебувають на території київських шкіл;
- Барельєф після демонтажу пам'ятника Володимиру Леніну біля станції метро «Театральна»;
- Три пам’ятники російському та радянському науковцю Івану Павлову за адресами: вул. Госпітальна, 24-А, вул. Шовковична, 39/1, вул. Кирилівська, 103.
Також визначено 23 об'єкти, які підлягають збереженню з вилученням окремих елементів композиції, корекції тексту або окремих його частин. Наприклад, пам'ятник радянським льотчикам на вул. Лісова, 56 буде перероблений: текст викладуть українською мовою, замінять пам'ятний напис на сучасний, з присвятою українським льотчикам, які полягли в роки Другої світової війни.
На пам'ятнику викладачам і студентам КДХІ, які загинули під час Великої Вітчизняної війни (Вознесенський узвіз, 20) згадку про «Велику Вітчизняну війну» замінять на «Другу світову війну», цифри «1941-1945» – на «1939-1945», формулювання «німецько-фашистські загарбники» змінять на «нацистські загарбники». Також змінять деталі на пам'ятниках загиблим співробітникам трамвайного депо (вул. Дегтярівська, 4) та учасникам оборони Києва в Голосіївському парку.
Це рішення є частиною ширшого процесу переосмислення української історії та культурної спадщини, що включає очищення публічного простору від маркерів імперських претензій.
Нагадаємо, оновили мапу України з кількістю вулиць, які пропонують перейменувати в межах деколонізації.
Фото: Вікіпедія.