Опитування КМІС: 44% опитаних українців вважають, що в суспільстві зараз є єдність
Опитування КМІС: 44% опитаних українців вважають, що в суспільстві зараз є єдність
На думку приблизно половини опитаних українців (44%), в українському суспільстві зараз є єдність. Водночас 15% вбачають роз’єднаність. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного 16–22 травня 2024 року.
За даними соціологів, 10% респондентів вважають, що панує повна єдність, а 34% радше схиляються до думки, що вона є. Утричі менше респондентів (15%) вважають, що зараз в Україні варто говорити про роз’єднаність, тоді як 36% переконані, що в суспільстві зараз «у рівній мірі є елементи єдності та роз’єднаності».
Респонденти, які вбачають роз’єднаність у суспільстві, переважно пояснювали це випадками корупції (16%), мовним питанням (14%), браком компетентності у владі, недовірою до дій влади та офіційної інформації від влади (13%), несправедливістю, що різні люди по-різному відчувають війну (11%), браком взаєморозуміння та взаємодопомоги, «кожен сам за себе» (9%), а також наявністю колаборантів і тих, хто чекає на Росію (9%).
Опитування свідчить про те, що існує тенденція до зниження оцінки єдності із заходу на схід. Якщо на заході України 50% опитаних казали саме про єдність, то далі показник знижувався до 36% на сході (водночас із 8% до 25% зростає частка тих, хто бачить саме роз’єднаність).
«Досить строкатий комплекс причин зумовлює критичні оцінки громадян, тому простого “рецепту успіху” для зміцнення єдності не існує. І крім відсутності "простого рішення" це питання не є винятковою сферою влади. Тобто влада дійсно несе відповідальність, проте й несуть відповідальність медіа, громадянське суспільство і прості громадяни. Ми підкреслюємо, що українці переважно очікують на конструктивний діалог, а не на безкомпромісну "священну війну" проти влади.
Крім цього, перегляд причин роз’єднаності, які наводять громадяни, створює стійке враження, що багато з них об’єднує гостра реакція на "несправедливість" (яка може проявлятися по-різному і в різних сферах). (...) Все більш гострою є вимога справедливого розподілу тягаря воєнного часу між громадянами. У найближчий період особлива увага має приділятися саме відчуттю справедливості серед українських громадян», — прокоментував виконавчий директор КМІС Антон Грушецький.
Зазначимо, опитування проводили 16–22 травня 2024 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Всього було опитано 1067 громадян України у віці 18 років і старше, що мешкають на підконтрольній Україні території. До вибірки не ввійшли жителі тимчасово окупованих територій (водночас із 1067 респондентів 22 до 24 лютого 2022 року проживали на території, яка зараз окупована), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали з України після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,5% — для показників, близьких до 5%.
Нагадаємо, згідно з дослідженням агенції Info Sapience, проведеним на замовлення Національної платформи стійкості та згуртованості у квітні-травні цього року, 65% українців вважають перемогу України дуже ймовірною. 69% готові терпіти труднощі через війну заради перемоги стільки, скільки потрібно. При цьому, крім допомоги ЗСУ та переселенцям, основне, у що українці готові вкладати свої зусилля і вимагають цього від місцевої влади — боротьба з корупцією.
Читайте також:
- Більшість опитаних українців вважає, що деякі дії влади варто критикувати навіть під час війни, — КМІС
- Українці вперше відповіли, що демократична система важливіша, ніж сильний лідер, — КМІС
- Українці вважають корупцію більшою загрозою для країни, ніж російську агресію,— соцопитування
Фото ілюстративне: Укрінформ