Голова Комітету свободи слова скерував запит до Офісу генпрокурора щодо ситуації в «Укрінформі»
Голова Комітету свободи слова скерував запит до Офісу генпрокурора щодо ситуації в «Укрінформі»
Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин направив запит до Офісу генпрокурора, щоб отримати правову оцінку ситуації в інформаційному агентстві «Укрінформ». Про це він розповів в ефірі Громадського радіо.
За словами нардепа, про проблеми «Укрінформу» за час роботи колишнього гендиректора видання Олексія Мацуки було відомо на рівні розмов.
«Про те, що в "Укрінформі" за роботи пана Мацуки є певні проблеми, я чув і раніше. Зрештою, про це йшлося не публічно при зустрічі українських медіа з послами G7. Але для якихось системних реакцій щодо цієї ситуації не було підстав, оскільки були розмови, не було фактів. Тобто говорилося про те, що спускаються рекомендовані й не рекомендовані теми, є перелік спікерів. Але буквально вчора ці темники були оприлюднені», — сказав Ярослав Юрчишин.
Голова Комітету з питань свободи зауважив, що «тривожним дзвіночком» є й той факт, що «темники» напрацьовували спільно з регіональною владою. Про це свідчать документи, що опинилися в розпорядженні «Української правди», серед авторів яких вказані представники деяких регіональних військово-цивільних адміністрацій.
Ярослав Юрчишин додав, що цю ситуацію регулює стаття 171 Кримінального кодексу про перешкоджання професійній діяльності журналістів, однак у розслідуванні фактів її порушення важко довести кінцевого замовника, яким підозрюють Офіс президента. Тому необхідна тісна співпраця зі слідством журналістів, які зазнавали тиску, і тих, хто поширював «темники».
«Наявність так званих темників дає підстави щонайменше відкрити кримінальне провадження. Але розслідування, не буду вводити в оману, буде достатньо складним», — вважає нардеп.
Нагадаємо, 29 травня «Українська правда» оприлюднила статтю «Всі свої. Як Офіс президента бере під контроль Укрінформ», у якій повідомила, що колишній генеральний директор державного інформаційного агентства «Укрінформ» Олексій Мацука, призначення якого пов'язують з людьми з Офісу президента, поширював серед співробітників «темники», тиснув на працівників, щоб ті звільнялися, і планував переформатувати структуру агенції, щоб призначити на окремі посади «потрібних» людей.
Люди з медійної команди Офісу президента під час спілкування з «УП» заперечили свою причетність до появи «темників». Водночас у метаданих більшості документів виявили ім'я та прізвище радника голови Чернігівської ОДА Андрія Подорвана, який у 2020-му балотувався до облради від партії «Слуга народу», але не був обраний. У розмові з УП він запевняє, що не створював таких файлів, не знайомий з Мацукою і не розуміє, як його ім'я та прізвище потрапило в метадані.
За кілька днів до оприлюднення розслідування, 24 травня 2024 року, новим генеральним директором агентство призначили колишнього речника Східного угруповання військ Збройних сил України полковника Сергія Череватого.
Того ж дня вже колишній генеральний директор «Укрінформу» Олексій Мацука повідомив, що завершує роботу в агентстві. В коментарі «Детектору медіа» він сказав, що йде з посади за станом здоров'я та у зв'язку «з появою ідей нових проєктів», які збирається розвивати. Мацука додав, що поки не знає, чи будуть ці проєкти реалізовані в «Укрінформі», чи в інших медіа. Олексій Мацука обіймав посаду гендиректора «Укрінформу» з 9 листопада 2023 року.
Читайте також:
- «Укрінформ», Мацука, «темники». Як медіаспільнота відрефлексувала скандал
- Щодо ситуації з «Укрінформом» та Олексієм Мацукою
Фото: Ярослав Юрчишин / «Укрінформ»