Верховний Суд підтвердив чинність і обов’язковість застосування українського правопису, затвердженого у 2019 році
Верховний Суд підтвердив чинність і обов’язковість застосування українського правопису, затвердженого у 2019 році
Верховний Суд своїм рішенням залишив без змін постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2021 року, якою апеляційний суд визнав протиправним та анулював рішення Окружного адмінсуду Києва щодо скасування нового правопису. Таким чином, Верховний Суд підтвердив чинність і обов’язковість застосування українського правопису, який затвердили у 2019 році. Про це рішення суду поінформував на своєму сайті Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, повідомив Інститут масової інформації.
«Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає», — наголосили у Верховному Суді.
«Український правопис, чинна редакція якого була затверджена постановою Кабінету Міністрів України 22 травня 2019 року, успішно подолав чергову спробу послаблення позицій державної мови. Захистивши його, ми зміцнюємо основу основ національної ідентичності», — йдеться у повідомленні мовного омбудсмана.
Тарас Кремінь також закликав використовувати чинний правопис у всіх сферах суспільного життя та нагадав, що п’ятирічний перехідний період, коли припустимим було використовувати як старі, так і нові норми правопису, вичерпано.
«Ми вимагаємо використовувати правопис повсюдно, але водночас наполягаємо на тому, щоб Міністерство освіти і науки України посилило своє відповідальне лідерство та спонукало до виконання дорожньої карти», — написав Кремінь.
- Читайте також: «Авдієнцію транслювали в етері твітера пів години». Короткий конспект основних змін у правописі
22 травня 2019 року Кабінет Міністрів схвалив нову редакцію українського правопису. Вона набула чинності з 3 червня 2019 року. Документ підготувала спеціально створена Українська національна комісія з питань правопису, до якої ввійшли вчені-мовознавці Національної академії наук та національних університетів з різних регіонів України.
28 січня 2021 року Окружний адміністративний суд Києва визнав протиправною та нечинною постанову уряду, якою затвердили український правопис у новій редакції.
Провадження відкрили в червні 2019 року, позивачами у справі виступили ГО «Правова держава» та жителька Херсона, яка діяла в інтересах своєї неповнолітньої доньки. Відповідачем був Кабінет Міністрів, третя особа у справі — Міністерство освіти і науки України.
12 березня 2021 року Міністерство юстиції подало апеляційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду Києва, який скасував постанову про нову редакцію «Українського правопису».
11 травня 2021 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адміністративного суду про новий правопис української мови.
Фото: UATV