Чоловік, який вчинив замах на Фіцо, пояснив свій крок тиском словацької влади на медіа, — ЗМІ
Чоловік, який вчинив замах на Фіцо, пояснив свій крок тиском словацької влади на медіа, — ЗМІ
Словацькі медіа та соцмережі поширили відео, на якому чоловік, схожий на письменника Юрая Цинтулу, який, імовірно, вчинив замах на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо, стверджує, що вчинив це, бо не згоден з політикою уряду, зокрема з тиском на медіа.
Про це, зокрема, повідомляють видання Pravda й Aktuality. Видання Denník Plus Jeden Deň стверджує, що отримало ексклюзивне відео слів нападника.
«Я не згоден з політикою уряду. Ліквідують масмедіа. Чому нападають на RTVS? Суддя Мазак — чому його звільняють з посади?» — каже чоловік, схожий на Цинтулу, на відео.
RTVS (Радіо і телебачення Словаччини) — це словацький суспільний мовник. 24 квітня коаліційний уряд на чолі з Робертом Фіцо схвалив реформу, яку вже у червні цього року може затвердити парламент, де прибічники Фіцо мають більшість. Ця реформа може призвести до повного контролю уряду над ЗМІ.
Проєкт реформи ініціювала міністерка культури Мартіна Шимковичова. Запропоновані нею зміни означають, що суспільний мовник RTVS припинить своє існування, а замість нього створять нову структуру під назвою STVR (Словацьке телебачення і радіо). Ініціаторка «реформи» пояснює зміни, зокрема, тим, що розміщення літери S (яка означає «Словаччина») наприкінці старої назви є «зневагою до нації», тож її слід перенести на перше місце.
Цю ініціативу розкритикували президентка країни Зузана Чапутова, журналісти, опозиція, міжнародні медіаорганізації та Єврокомісія. 25 квітня працівники RTVS провели символічну похоронну процесію суспільного мовника, а їхній сайт випустив кілька репортажів у чорно-білому форматі.
2 травня тисячі людей вийшли на мітинг у центрі Братислави, щоб висловити протест проти реформування суспільного мовника RTVS.
Ян Мазак — колишній голова Судової ради Словаччини, який подав у відставку з посади у квітні. Наразі він залишається членом Судової ради як представник парламенту, утім, як пише Dennik N, незабаром правляча коаліція відкличе його. Про це неодноразово просив прем'єр-міністр Роберт Фіцо, який регулярно нападав у своїх виступах не лише на Мазака, а й на голів Верховного та Конституційного судів.
Нагадаємо, 15 травня прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили пострілами у місті Гандлова біля будівлі, де відбулося засідання кабінету міністрів країни. Як повідомив офіційний акаунт посадовця у фейсбуці, після замаху він перебував у небезпечному для життя стані. Куля влучила у живіт та руку Фіцо, зачепивши важливі органи.
Підозрюваного в замаху одразу затримали правоохоронці. Наразі поліція не розголошує його імені, однак за даними місцевих медіа, нападником може бути 71-річний мешканець міста Левіце, член Асоціації словацьких письменників Юрай Цинтула. Він видав три збірки та роман. У 2016 році Цинтула нібито працював у приватній службі безпеки, звідки й має дозвіл на володіння зброєю. У медіа стверджують, що Цинтула ненавидів Роберта Фіцо і неодноразово вороже висловлювався проти прем’єра в соцмережах.
Згодом словацький журналіст-розслідувач Саболча Паньї повідомив, що Юрай Цинтула міг бути пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci. У своєму твітері (X) журналіст виклав два скриншоти дописів з фейсбук-cторінки Slovenskí Branci, на яких видно того ж чоловіка, який стріляв у Фіцо.
Президент України Володимир Зеленський засудив замах на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо і закликав не допустити, щоб «насильство стало нормою в жодній країні, у жодній формі та в жодній сфері».
Зранку сьогодні, 16 травня, віцепрем’єр-міністр Словаччини Томас Тараба повідомив у коментарі BBC, що операція Роберта Фіцо минула успішно, а прем’єр більше не перебуває в небезпечному стані.
- Читайте також: Росія намагається використати замах на Фіцо в дезінформаційній війні проти України та Словаччини, — Центр протидії дезінформації
Фото: скриншот з відео