Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу суспільного мовника RTVS

Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу суспільного мовника RTVS

21 Червня 2024
586
21 Червня 2024
13:09

Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу суспільного мовника RTVS

586
Відповідно до закону, гендиректора мовника усунуть до закінчення його законних повноважень. Нового очільника призначатиме правління Словацького телебачення і радіо (STVR), яке складатиметься з дев’яти членів, п’ятьох із яких призначатиме парламент, а чотирьох — міністерство культури.
Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу суспільного мовника RTVS
Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу суспільного мовника RTVS

Парламент Словаччини схвалив заплановану урядом реформу та зміну керівництва суспільного мовника RTVS, попри побоювання громадськості, що зміни посилять політичний контроль і зашкодять свободі медіа. Про це пише Reuters.

Нове законодавство змінить спосіб обрання наглядової ради RTVS у телекомпанії, яку уряд звинувачує в упередженості та ігноруванні думок, «які не є основними».

«Проєкт закону... має на меті зміцнення публічно-правового характеру (мовника) і забезпечення поваги до плюралізму та принципів демократії та вільної творчості», — сказала міністерка культури Мартіна Сімковікова. 

Відповідно до закону, гендиректора мовника усунуть до закінчення його законних повноважень. Нового очільника призначатиме новостворене правління Словацького телебачення і радіо (STVR), яке складатиметься з дев’яти членів, п’ятьох із яких призначатиме парламент, а чотирьох — міністерство культури. 

Законопроект набуде чинності з липня, коли його підпише президент.

Директор RTVS Любош Мачай назвав цей день «чорним днем» для суспільного мовлення та медіа Словаччини.

«Неспроможність встановити точні процеси для зміни RTVS на STVR у поєднанні з відсутністю повного керівництва може дестабілізувати установу та поставити під загрозу виробництво», — йдеться в заяві RTVS.

Голова найбільшої опозиційної партії «Прогресивна Словаччина» (PS) Міхал Сімецька назвав закон ганебним і заявив, що оскаржить його в Конституційному суді. Європейська мовна спілка та віцепрезидентка Єврокомісії Вера Юрова також висловили занепокоєння.

Нагадаємо, початковий законопроєкт, опублікований у березні, спровокував низку протестів під керівництвом журналістів RTVS, які опублікували петицію, де висловлювали побоювання, що новий закон створить «інструмент політичного контролю над RTVS для будь-якого уряду».

2 травня в центрі Братислави на мітинг зібралися тисячі людей, щоб висловити протест проти реформування суспільного мовника RTVS, яке може призвести до повного контролю уряду над ЗМІ. Схвалену словацьким урядом реформу розкритикували президентка Зузана Чапутова, опозиція, міжнародні медіаорганізації та Єврокомісія. Згодом уряд відкликав деякі з найбільш тривожних елементів закону, зокрема положення про нову політично призначену раду для координації програм.

10 червня міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) підтримала страйк співробітників RTVS проти законопроєкту. Спільно з партнерами вона закликала членів парламенту відхилити закон, який потенційно порушує Європейський закон про свободу медіа. 

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
586
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду