У Києві почали демонтаж скульптур під Аркою дружби народів
У Києві розпочали демонтаж скульптурної композиції на честь Переяславської ради під колишньою Аркою дружби народів, перейменованою тепер в Арку свободи українського народу. Про це повідомила Київська міська адміністрація.
За даними КМВА, демонтаж може зайняти кілька днів, адже конструкція доволі масивна. Вона складається з 20 елементів, що важать приблизно 6–7 тисяч тонн.
Повідомляється, що попередньо фахівці провели вивчення конструкції, щоб зберегти її цілісність при демонтажі та не пошкодити.
Надалі монумент зберігатиметься в державному музеї авіації України імені Антонова.
Нагадаємо, 11 квітня КМВА повідомила, що не планує демонтувати Арку дружби народів, адже та є пам'яткою історії місцевого значення, тож за законом її заборонено зносити чи переносити.
Втім, 17 квітня Міністерство культури та інформаційної політики визнало колишню Арку дружби народів у Києві об'єктом, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
«Попри перейменування Київською міською радою в "Арку Свободи українського народу", монумент репрезентує виключно радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України», — йдеться на сайті Мінкульту.
Раніше експертна комісія Українського інституту національної памʼяті рекомендувала демонтувати Арку, яку було збудовано в часи СРСР і яка мала символізувати нібито прагнення українського та російського народів до возз’єднання. У висновку УІНП зазначено, що втілений у монументі міф не відповідає історичним реаліям. В умовах повномасштабного вторгнення Росії цей міф використовується для обґрунтування нібито «законності» путінських територіальних претензій.
Скульптурна композиція «Арка дружби народів» з’явилася в Києві в 1982 році. Її відкриття хотіли приурочити до 60-річчя утворення СРСР, який мали святкувати у грудні, але зробили це у жовтні, напередодні 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.
14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про декомунізацію Арки і перейменувала її на Арку свободи українського народу.
Фото: КМВА