Падіння Іл-76. Російські пропагандисти розгорнули інформаційну кампанію проти України
Падіння Іл-76. Російські пропагандисти розгорнули інформаційну кампанію проти України
Дії пропагандистів були скоординовані та підготовані — це видно із синхронності Telegram-каналів, які поширили потрібний для Кремля наратив. “Реальна газета” відстежила, як це відбувалося в перші години після катастрофи.
Про падіння військово-транспортного літака Іл-76 у селі Яблоново у Бєлгородській області РФ стало відомо об 11:00 за місцевим часом. Телеграм-канали опублікували відео падіння літака.
“Усі 63 людини, які знаходилися на борту Іл-76, що розбився під Бєлгородом, загинули”, — заявили російські ЗМІ. Далі одразу кілька пропагандистів заявили, що загиблі на борту люди — українські військовополонені.
Володимир Соловйов, Ольга Скабєєва, “RT на русском”, “Рідовка” та інші пропагандистські телеграм-канали посилались на міністерство оборони РФ, хоча на той час у каналі цього російського відомства такої заяви не було. Різниця між схожими за змістом повідомленнями була менше 5 хвилин.
Майже одразу голова Держдуми В’ячеслав Володін з трибуни закликав розібратися, якими ракетами та з яких пускових установок збили Іл-76. Він заявляв, що західні уряди нібито повинні “усвідомити свою відповідальність та зрозуміти, що допомагають нацистському режиму”. Його заклик теж почали тиражувати російські ЗМІ та телеграм-канали.
Російський військкор Андрій Руденко не лише синхронно тиражував заяву Міноборони РФ про збиття Іл-76 українськими військовими, а й спробував осідлати давній меседж роспропу — про ворожнечу між президентом Володимиром Зеленським та головнокомандуючим Валерієм Залужним. При цьому для опису боротьби за владу пропагандист використовує лексику, якою якраз описують провладні перегони всередині РФ. “Йде боротьба башт…”, — заявляє він на відео, хоча такому контексті говорять про башти Кремля. В Україні жодних башт нема.
Пропагандист та військкор Євген Поддубний на тлі заяв про збиття літака з військовополоненими теж почав заявляти, про “протистояння угруповань західних кураторів київського режиму”, учасниками якого нібито є Залужний та Зеленський.
Окремі пропагандисти спішили повідомляти такі подробиці, які дізнатися швидко просто не могли. Так, z-пропаганлист Єгор Холомогоров малює картину героїчного маневру екіпажу Іл-76, який в останню мить відвернув літак від села Яблоново. Він стверджує, як місцеві жителі бачили це на власні очі.
Крім того, він, разом з іншими пропагандистами, переконаний, що літак збили за допомогою установки Patriot. І нібито це може завадити подальшій передачі зброї Україні. Такий наратив працює на зображення українських військових як неконтрольовану силу, якій давати західні ЗРК небезпечно.
Про збиття літака, в якому могли знаходитися українські військовополонені синхронно почали писати навіть луганські телеграм-канали, які решту часу були зосереджені на суто внутрішніх справах окупованої Луганщини. Телеграм-канали “Луганськ 24” та “ЛуганскИнформЦентр Z” зазвичай пишуть позитивні повідомлення про Путіна, підготовку до “виборів”, “відбудову” міст та дрібні ремонти на ТОТ. Але цього разу вони одночасно з пулом кремлівських пропагандистів повідомили про збиття літака. До цього про ураження літаків чи кораблів РФ вони не писали.
Канали почали поширювати також думки “експертів”, які згадують ще один ключовий для пропаганди наратив “Україна збила малайзійський Боїнг”.
Пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала фотографії списку, який називається “Список 65”. Вона стверджує, що це список військовополонених, які були на борту літака Іл-76. Пропагандисти вже почали тиражувати фотографії людей з цього списку з підписом “українці, яких Зеленський убив, атакувавши Іл-76”. Проте частина військових зі списку вже була обміняна 3 січня. Тобто ці люди живі. У російському борту їх бути не могло.
Реальна Газета давно спостерігає за реакцією російських ЗМІ та телеграм-каналів так званих “військкорів” на резонансні події у Росії. Як правило, коли стається затоплення російського корабля, падіння літака чи влучання по Кримському мосту, пропагандисти витримують паузу, щоб отримати вказівки від начальства. У випадку із Ілом-76 цього не сталося.
Що відомо про падіння Іл-76
“Українська правда” з посиланням на джерела у Силах оборони повідомила, що збиття російського Іл-76 — це робота ЗСУ, а літак перевозив ракети до комплексів С-300. Пізніше видалила цю інформацію. Тепер російська пропаганда звинувачує його у приховуванні факту збиття літака.
Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов підтвердив, що 24 січня мав відбутися обмін полоненими між Росією та Україною.
У Генштабі на тлі звинувачень російської сторони заявили, що і далі знищуватимуть засоби доставки ракет, які використовують для обстрілів Харківщини.