МОН: Освітяни мають розмовляти українською впродовж усього робочого дня
МОН: Освітяни мають розмовляти українською впродовж усього робочого дня
Міністерство освіти і науки України нагадало, що освітяни мають спілкуватися українською впродовж усього робочого дня, зокрема й з колегами чи учнями на перервах.
Як пише МОН, українська мова має використовуватися в навчальних закладах:
- під час занять (крім предметів і курсів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними або мовами корінних народів і національних меншин);
- у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти зі здобувачами освіти (вихованцями) й між собою;
- у навчальних матеріалах.
Українську мову в освіті захищає низка законів: «Про освіту» (стаття 7), «Про повну загальну середню освіту» (стаття 5), «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (стаття 21).
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов'язків зобов'язані керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні й наукові працівники (окрім іноземців чи осіб без громадянства, які працюють у закладах освіти та/або наукових установах на тимчасовій основі).
Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 16 липня 2019 року № 10-p/2019 зазначено, що українська мова як державна є обов'язковою на всій території України в державній сфері, а також у публічних сферах суспільного життя, зокрема й у сфері освіти.
Нагадаємо, нещодавно 46% школярів на окупованій території Запорізької області, а точніше — їхніх батьків, висловили бажання вивчати українську мову. Ще навесні окупанти оголосили, що з 1 вересня 2023 року вивчення української для школярів припиняє бути обов'язковим і батькам пропонується обрати, яку мову їхні діти вивчатимуть як рідну — російську чи українську.
При цьому у школах Криму українську мову не вивчають навіть факультативно. Хоча українська та кримськотатарська, поруч із російською, оголошені окупантами державними мовами в Криму, їх послідовно вичавлюють із системи освіти півострова.
Фото: «Радіо Свобода»