Найбільш зручний для дезінформації: директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко розповіла, що не так із телеграмом
Найбільш зручний для дезінформації: директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко розповіла, що не так із телеграмом
Телеграм є дуже швидким і зручним, але при цьому він найзручніший з усіх соцмереж для поширення дезінформації. Про це 1 листопада під час презентації дослідження USAID та Internews про споживання медіа в Україні розповіла директорка ГО «Детектор медіа» Галина Петренко.
Свій виступ вона почала зі згадки документального фільму, який нещодавно переглянула. У ньому йшлося про харків’ян, які перші три місяці повномасштабної війни в Україні ховалися в метро і практично звідти не виходили через рясні обстріли міста російською армією. Основним джерелом інформації для цих людей був телеграм.
«В героя була вагітна дружина, і він каже: “Я хотів її везти в пологовий будинок в цей момент, коли обстріли, але “Труха” написала, що цей будинок розбомбили”. І це була правда. — розповіла Галина Петренко. — Отже, тепер таке питання: якщо телеграм-канали виявляються такими помічними у складних ситуаціях для людей, формують певну їхню поведінку, то що з телеграмом не так?».
Відповідь на це питання, продовжила Галина Петренко, є у звіті Єврокомісії, яка, готуючись до виборів до Європарламенту, що повинні відбутися в червні 2024 року, вивчила впив соціальних мереж на суспільство, щоб згодом їх якось регулювати і тим самим убезпечитися від втручань у процес виборів, наприклад, з боку Росії. Власне, цю відповідь можна проілюструвати лише цією картинкою.
«Телеграм на фоні всіх інших соцмереж, навіть на фоні тіктоку китайського, виглядає дуже специфічно з точки зору його правил, процедур, політик. Тут перелічені всі можливі заходи, які дозволяють розповсюджувати дезінформацію в соцмережах, наприклад, приховані особистості, масовий репостинг, відкриття й оприлюднення персональних даних і так далі. І ми бачимо, що телеграм дозволяє все — це абсолютно особлива платформа. Те саме стосується контенту. Це з того ж таки звіту. Телеграм теж виглядає особливо на фоні всіх інших соціальних мереж, це при тому, що до них також є запитання. Хочеш поширювати дипфейки — будь ласка, ніхто тебе не обмежує; хочеш пропагувати війну — будь ласка, роби все, що завгодно», — зазначила Галина Петренко.
Саме в цьому, за її словами, небезпека телеграму.
Також Галина Петренко зазначила, що телеграм-канали вже давно перестали бути якимсь незалежним голосом правди, а стали великими бізнесами. Вона послалась на розслідування NGL.media про канал «Труха Україна», де було сказано, що один рекламний пост на цьому каналі коштує 93 тисячі грн і всі ці гроші йдуть або на ФОПів, або на криптогаманці, тобто відстежити їх практично неможливо. І так, зазначила вона, організовують цілі кампанії проти публічних осіб.
Також у телеграмі багато дезінформації, яка шкодить вразливим групам населення. Часто її поширює саме Росія, як, наприклад, пропагандистські кліше про «вбитих нацистами дітей Донбасу».
Читайте також:
- Презентація соцопитування USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2023 році» (ВІДЕО)
- За рік кількість українців, які отримують новини з «Телеграму» зросла ще на 12%, — дослідження
- Найбільш надійним джерелом інформації українці вважають свою родину і Генштаб ЗСУ — дослідження USAID-Internews
- Більше телеграму, менше телебачення: USAID та Internews презентували результати соцдослідження про споживання медіа
«Проукраїнські користувачі телеграму набагато частіше читають проросійські телеграм-канали, ніж проросійські користувачі читають проукраїнські канали», — сказала Галина Петренко, тим самим підкресливши, що саме тому телеграм став головним майданчиком для Росії в її інформаційних атаках проти України.
Нагадаємо, згідно з даними дослідження USAID та Internews про споживання українцями медіа, головним джерелом новин стали соцмережі й на першому місці за популярністю опинився телеграм — новини з нього черпають 76% українців. Також це дослідження показало, що українці здебільшого знають про існування дезінформації, проте лише 8% її точно визначає.
Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа»