На кінофестивалі в Москві скасували показ «найрадикальнішого» фільму Олександра Сокурова «Казка» про згубну природу влади
На кінофестивалі в Москві скасували показ «найрадикальнішого» фільму Олександра Сокурова «Казка» про згубну природу влади
Кінофестиваль «Каро.Арт», що проходить у Москві з 10 по 15 жовтня, оголосив про скасування показу фільму «Казка» режисера Олександра Сокурова, інформує «Медіазона».
Згідно з програмою, новий фільм Сокурова мав закривати кінофестиваль. Про причини скасування показу організатори не повідомили. За словами самого режисера, це могли зробити на вимогу міністерства культури РФ.
Реакцію митця наводить телеграм-канал «Остров Сокурова»:
«Щойно надійшло повідомлення з Москви: Мінкульт заборонив показ фільму “Казка” 15 жовтня у Москві на міжнародному фестивалі “Каро.Арт”.
Наразі ми намагаємося з'ясувати мотивування.
Чекають великі проблеми у житті — як за радянських часів, коли всі мої роботи були заборонені до показу.
Час мого життя знову зупинився.
Не прошу про допомогу: як раніше, мені ніхто не зможе допомогти.
Очевидно, попереду відмова на видачу “Казці” прокатного посвідчення — цензурна заборона на показ фільму у мене на батьківщині. І негласна заборона показу всіх моїх кінематографічних робіт, створених раніше.
Я не просто протестую проти цензури — я заявляю протест проти порушення мого конституційного права вільного спілкування моїх творів із співвітчизниками».
Прем’єра фільму відбулася в серпні 2022 року на кінофестивалі в Локарно, де Сокуров повідомив, що «Казка» стане його останньою картиною.
Згодом стрічку продемонстрували ще на кількох майданчиках, у тому числі в Росії: у Петербурзі, на фестивалі «Приклад інтонації» від однойменного фонду Сокурова, та у Москві на закритому показі, який влаштовувала Ксенія Собчак.
Російські критики охарактеризували «Казку» як «найекспериментальніший і найрадикальніший фільм» режисера про згубну природу влади, де за сюжетом Сталін, Гітлер, Муссоліні та Черчилль зустрічаються в пеклі. Для зображення цих персонажів Сокуров використовував кадри з документальної хроніки й тексти їхніх реальних промов.
Зазначимо, що до теми «згубної природи влади» Сокуров звертався й у своїй знаменитій тетралогії «Молох»-«Телець»-«Сонце»-«Фауст». З особливою силою вона пролунала в «Молоху» і «Тельці». Ці камерні історії (перша про Гітлера, друга — про Леніна) викривають невідворотну логіку авторитаризму: молох абсолютної влади рано чи пізно зжере самого диктатора.
Нагадаємо також, що свого часу Олександр Сокуров звертався до Путіна з проханням звільнити Олега Сенцова, який був незаконно засуджений в РФ до 20 років колонії суворого режиму.
Фото: кадр з фільму «Казка» / Film.ru.