Києво-Печерську лавру, Софійський собор та історичний центр Львова внесли до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини, що перебувають під загрозою
Києво-Печерську лавру, Софійський собор та історичний центр Львова внесли до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини, що перебувають під загрозою
Києво-Печерську лавру, собор Святої Софії у Києві та історичний центр Львова внесли до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яким загрожує знищення. Про це повідомили в Організації Об’єднаних Націй.
Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вважає, що пам’яткам загрожує потенційна небезпека через війну: «Зіштовхнувшись із ризиком прямого нападу, ці об’єкти також уразливі до ударних хвиль, спричинених бомбардуванням двох міст».
У ЮНЕСКО констатували, що ці об’єкти спадщини залишаються під постійною загрозою з початку вторгнення 24 лютого 2022 року. Їх включення до Списку Всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою, нагадує 195 державам-учасницям Конвенції про обов’язок здійснювати моніторинг і сприяти захисту цих об’єктів.
Це також відкриває можливість для додаткової фінансової та технічної допомоги для реалізації нових екстрених заходів — на додачу до тих, які вже вжила Україна разом із ЮНЕСКО.
Раніше повідомлялось, що до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО внесли історичний центр Одеси. До переліку ввійшли вулиці, будівлі та інші об’єкти, що мають ознаки мультикультуралізму. Серед них — ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя.
20 липня, після нічного обстрілу міста, мер Одеси Геннадій Труханов звернувся до ЮНЕСКО із закликом позбавити РФ статусу члена організації. Труханов зазначив, що «внаслідок ударів, які рашисти завдають по нашому місту, пошкоджено музеї, десятки памʼяток архітектури, які знаходяться в охоронній зоні».
21 липня ЮНЕСКО засудило атаки РФ на історичний центр Одеси, що спричинило пошкодження будівель культурного значення. Тоді в установі також зазначили, що «цей напад стався лише через два тижні після удару, який зруйнував історичну будівлю у Львові, і є другим на сьогоднішній день на території, що охороняється відповідно до Конвенції про всесвітню спадщину, в порушення Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту».
24 липня ЮНЕСКО засудило чергову російську ракетну атаку на історичний центр Одеси, здійснену проти ночі 23 липня, та повідомило, що найближчими днями направить у місто місію для попереднього оцінювання збитків. Внаслідок цієї атаки, зокрема, було напівзруйновано Спасо-Преображенський кафедральний собор — перший та головний православний храм Одеси, заснований у 1794 році.
На фото — Софія Київська, 13 серпня 2022 року / Getty Images