Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри

Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри

12 Червня 2023
2849
12 Червня 2023
12:40

Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри

Олексій Мустафін
журналіст і медіаменеджер
2849
Безглуздо обурюватися здатністю людей жартувати на теми смерті.
Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри
Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри

У єгипетському курортному місті Хургада акула вбила громадянина РФ, коли той купався у морі за 30 метрів від  берега. Подія спричинала появу великої кількості мемів в українському сегменті інтернету. Одразу спалахнули дискусії про етичність такої реакції, навіть на тлі повномасштабної жорстокої війни, яку розв’язала РФ проти України. «Детектор медіа» публікує думку журналіста і медіаменеджера Олексія Мустафіна.

Агов! Ви серйозно? Міряти рівень гуманізму за допомогою жартів про акулу? От що значить втратити чуття міри.

Історія з акулою — це мем. «Одиниця культурної інформації». Мем за визначенням означає спрощення. «Акула з'їла росіянина». Все. Абсолютній більшості цього досить. Чекати, що хтось заглиблюватиметься в з'ясування деталей, цікавитиметься біографією загиблого, його політичними поглядами, розмірами акули (і її поглядами) — безглуздо. Бо для поширення мему цього непотрібно. Він виконує свою роль і без цього.

Так само безглуздо обурюватися здатністю людей жартувати на теми смерті. Це й в мирний час одна з найпоширеніших тем для жартів. А під час війни – й поготів. Ви ще запитайте, чи можна взагалі під час війни жартувати.

У тих, хто ділиться мемами про акулу, відсутня емпатія? Аж ніяк. Навпаки – якщо жарти є масовими — це і є прояв співчуття. «Спільного чуття», якщо дослівно.

Не бачу в цьому навіть зловтіхи. Бо йдеться про доволі абстрактного «якогось росіянина». Як, власне, й про не менш абстрактну акулу. З якою так само може трагічно не розминутися, зрештою, і українець. Якщо, звісно, знайде можливість «змотатися» на якійсь з близькосхідних пляжів. Арестовича, кажуть, нещодавно саме там і бачили. Може це й спонукало його до нинішніх інвектив на адресу співвітчизників?

Бо від людей, які погано сплять під регулярні повітряні тривоги, природніше чути побажання «щоб вони повиздихали». І це саме по-людьски. Надто по-людськи.

Так що не дегуманізацію в цьому треба бачити. А справжнє олюднення. Навіть, якщо йдеться про акулу.

Олексій Мустафін, журналіст і медіаменеджер

Текст публікується з дозволу автора, оригінал публікації за посиланням.

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2849
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Борис
588 дн. тому
Підтримую автора. Чим менше росіян, тим більше шансів його непотряпляння в Україну
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду