МЗС закликало міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

МЗС закликало міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

18 Травня 2023
2254
18 Травня 2023
13:28

МЗС закликало міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

2254
МЗС: Лише перемога України та звільнення Криму покладе край системним репресіям проти корінного кримськотатарського народу та відновить повагу до прав людини у світі.
МЗС закликало міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом
МЗС закликало міжнародну спільноту визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом

Міністерство закордонних справ України звернулось до міжнародної спільноти із закликом визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом. Про це йдеться у заяві міністерства з нагоди 79-ї річниці депортації кримських татар.

«Закликаємо наших міжнародних партнерів, у тому числі учасників Міжнародної Кримської платформи, засудити цей злочин депортації та визнати депортацію кримськотатарського народу  у 1944 році геноцидом», — ідеться в заяві.

За словами МЗС, у 1944 році СРСР звинуватив кримськотатарський народ за сфабрикованими справами у співпраці з нацистською владою, що стало «надуманим приводом запустити механізм депортації».

«Порушуючи норми міжнародного права,  радянський уряд здійснив акт геноциду, аби стерти національну ідентичність кримськотатарського народу — корінного народу України, забороняючи використання рідної мови, сповідування своєї релігії та збереження власної культури.

Ми пам'ятаємо тих, хто постраждав від цієї трагедії, та віддаємо належну шану кримськотатарському народу, який протягом сторіч зазнавав і продовжує зазнавати репресій з боку Російської імперії, СРСР, а тепер сучасної Росії», — йдеться у заяві.

Міністерство нагадало, що після тимчасової окупації Росією Криму у 2014 році на основі політично та релігійно вмотивованих переслідувань на півострові були позбавлені волі понад 180 громадян України. Серед них — перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, якого Росія ув’язнила на 17 років за участь в інавгураційному саміті Кримської платформи, та 25-річна кримська татарка Лєніє Умерова, яку затримали при спробі потрапити в Крим, щоб відвідати хворого батька.

За словами МЗС, «Крим фактично став величезною в’язницею під відкритим небом і місцем для приховування злочинів РФ».

МЗС вимагає від Росії припинити порушення прав людини на тимчасово окупованій території Криму і невідкладно звільнити всіх політичних в’язнів.

«Переконані, що лише перемога України та звільнення Кримського півострова зможе покласти край системним репресіям проти корінного кримськотатарського народу та відновити повагу до прав людини у світі», — резюмувало МЗС.

Згадав про День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу і президент Володимир Зеленський.

«79 років тому у цей день радянська влада почала депортацію кримськотатарського народу. Народу, який хотіли стерти, позбавити дому, позбавити права на життя. Але народ зберігся. І житиме вільно!

Вічна памʼять усім нашим людям, чиї життя були забрані тоталітарними режимами! Шануємо наші народи, їхню силу та культуру!» — написав президент у телеграмі.

За словами президента,  дата 18 травня «об'єднує два сенси» — крім Дня пам’яті жертв депортації кримських татар ще й День вишиванки.

Зеленський опублікував фото у вишиванці з орнаментами, які, за його словами, «символізують єдність українського і кримськотатарського народів».

18 травня Україна вшановує День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — масової депортації кримських татар, яку організував сталінський режим навесні 1944 року.

Лише за перших два дні геноциду, 18−20 травня 1944-го, понад 183 тисячі кримських татар насильно виселили з їхніх домівок та депортували з Криму. Понад 46% з них померли або під час переселення, або в перші кілька років життя на засланні. До 1947 року загальна кількість депортованих кримських татар досягла 238 тисяч, з них загинули 110 тисяч.

Фото: архівне

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2254
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду