Російська пропаганда роками готувала Крим до військової ескалації та геноциду українців – дослідження
Російська пропаганда роками готувала Крим до військової ескалації та геноциду українців – дослідження
Російська пропаганда роками готувала мешканців окупованого Криму до військової ескалації та геноциду українців. Про це свідчать результати дослідження «Мова ворожнечі в онлайн-медіа, які висвітлюють події у Криму», проведеного Кримською правозахисною групою та Центром прав людини ZMINA.
Дослідження завершили на початку 2022 року, але через повномасштабне вторгнення Росії презентували тільки 6 червня.
Автори проаналізували 11 російськомовних онлайн-видань, які писали про Крим («РИА Крым», «КП Крым», «Крым. Реалии», «Русская весна» та інші) у період з грудня 2020 року до кінця травня 2021 року.
Матеріали шукали, зокрема, за допомогою ключових слів «бандеровцы», «малороссы», «свиномовные», «укрофашисты», «хохлы», «Укропия», «Хохлостан» та інші. Аналітики виявили 560 публікацій, що містили прояви мови ворожнечі: ненормативну лексику, прямі образи, дегуманізацію (наприклад, «это не люди, а животные»). Також були виявлені заклики до насильства, розподіл суспільства за принципом «свої-чужі», прояви неповаги та зневажливе ставлення до іншої групи чи культури.
На 10 з 11 обраних для дослідження сайтів більшість проаналізованих публікацій містили прояви мови ворожнечі, зокрема щодо українців, кримських татар, а також яскраво виражену антиамериканську риторику. Крім того, дослідники виявили психолінгвістичні маніпуляції у росЗМІ: порушення причинно-наслідкового зв’язку, логіки висвітлення подій, підміну понять у матеріалах тощо.
Як зазначила під час презентації кандидатка психологічних наук, експертка-психолінгвістка Юлія Крилова-Грек, журналісти росмедіа свідомо використовують методи та прийоми, які впливають на емоційно-чуттєву сферу людини та блокують зони раціонального мислення. Також росмедіа часто односторонньо висвітлюють ситуацію та свідомо створюють негативну картинку.
Проаналізовані медіа, додає дослідниця, активно використовують такі слова, як «фашисти», «нацисти» тощо, а також підміняють поняття, приміром, коли «націоналісти» свідомо замінюється словом «нацисти» завдяки схожості фонетичного ладу.
Із повним текстом дослідження «Мова ворожнечі в онлайн-медіа, які висвітлюють події у Криму» можна ознайомитися за посиланням.
Ілюстрація: crimeahrg.org