ЮНЕСКО закликає росіян припинити руйнування культурних цінностей в Україні
ЮНЕСКО закликає росіян припинити руйнування культурних цінностей в Україні
18 березня Комітет з охорони культурної спадщини ЮНЕСКО ухвалив декларацію щодо війни в Україні. Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.
Згідно із текстом документу, Росія повинна припинити будь-які форми пограбування, незаконного привласнення та вандалізму, спрямовані проти культурних цінностей, а також країна-агресор має утримуватися від реквізиції рухомих культурних цінностей, що знаходяться в Україні.
ЮНЕСКО також закликає РФ дотримуватися зобов’язань відповідно до Гаазької конвенції 1954 року та ратифікувати Другий протокол до неї. Декларація пропонує Україні у тісній координації з ЮНЕСКО якнайшвидше позначити ключові об’єкти культурної спадщини захисною емблемою Гаазької конвенції 1954 року (із зображенням Блакитного щита).
Згідно із документом, Комітет запрошує всі держави, що мають членство у ЮНЕСКО, та відповідні експертні організації з питань культурної спадщини надавати Україні на її прохання будь-яку підтримку чи поради щодо захисту та охорони своєї культурної спадщини.
ЮНЕСКО ухвалила рішення про надання Україні невідкладної підтримки, зокрема, фінансової, та висловила готовність надати статус посиленого захисту (enhanced protection) ключовим об’єктам культурної спадщини відповідно до положень Гаазької конвенції 1954 року та протоколів до неї.
Нагадаємо,у Міністерстві культури та інформаційної політики оголосили збір інформації про руйнування об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими окупаційними військами на території України.
Свідків руйнування культурної спадщини з усіх регіонів України запрошують надсилати фото- або відеодокази до Міністерства культури та інформаційної політики через цей ресурс.
Доступні для відкритого використання дані публікуватимуться на порталі міністерства. Надані верифіковані матеріали можуть бути передані Міжнародному кримінальному суді в Гаазі для проведення слідчих дій.
Фото: сайт ЮНЕСКО