Немає ані минулого, ані майбутнього

Немає ані минулого, ані майбутнього

20 Серпня 2021
3470
20 Серпня 2021
17:00

Немає ані минулого, ані майбутнього

Андрій Куликов
Співзасновник Громадського Радіо
3470
Лист у майбутнє Андрія Куликова. У рамках спецпроєкту «Детектора медіа» до 30-річчя Незалежності України
Немає ані минулого, ані майбутнього
Немає ані минулого, ані майбутнього

Річниця Незалежності держави більше нагадує не день народження, що відзначає окрема людина, а новий рік, який настає для всіх громадян. Свято, коли важливо не лише підбивати підсумки минулого, але й з надією дивитися в майбутнє. На тридцятиріччя української Незалежності «Детектора медіа» попросив медійників зазирнути вперед ще на десять років. І написати листа на сороковий ювілей нашої держави. 

Що станеться з суспільством, екологією, культурою, технологіями? Як зміняться медіа? Чи/чим закінчиться війна? Якою буде Україна у 2031-му році? 

Ми вже публікували есеї власної кореспондентки в Україні «Новой газеты» Ольги Мусафірової,очільника Центру журналістики Київської школи економіки Андрія Яніцького. Сьогодні ж читайте лист у майбутнє співзасновника Громадського радіо Андрій Куликова. 

Сподіваюся, 2031 року ви не писатимете листів у майбутнє. Адже майбутнього насправді немає: щойно воно настає, то перетворюється на сучасність; принаймні для тих, хто, можливо, читатиме це 2031 року, моє майбутнє – сучасність. А я – минуле. І ті люди більше покладаються на власний досвід, аніж на роздумування з минулого. А тому який сенс писати такі листи? Хіба що тому, що через «Детектор медіа» можна долучити до своїх сподівань більше людей. Так от, сподіваюся, що 2031 року саме в «Детекторі медіа» тодішні колеги прочитають щось із мого допису.

Як надійно перекласти відповідальність за своє недороблене на поразки минулого чи перемоги майбутнього. От же ж не міг чи не можу зробити більше, бо історичних передумов не створено. Або залишу більше на майбутнє, бо такі справи доцільніше робити добре підготованими. Немає, немає ані минулого, ані майбутнього. Є сучасність і те, що робимо саме цієї миті. І щоб гірко не шкодувати в майбутньому про змарноване минуле, працюймо зараз. Як? Ну от, наприклад, можна написати листа в майбутнє. І знову пересвідчитись і довести, що майбутнього немає – бо і цей лист у сучасність.

Про що говоритимуть (говоритимемо?) 2031 року? Та про те, про що говорили і 2013 року. І про те, про що говоритимуть 3201 року. І про те, про що говорили 1032 року. Хіба ж не обговорювали тоді заснування міста Юр’їв, яке потім набуло відомості як Біла Церква? Хіба не обговорювали, що в великого князя Ярослава народилась дочка Анна? Та й обговорення здобуття Червенських городів, певно, 1032 року ще не вляглось. Розвиток, рід, оборона свого і загарбання чужого, гроші, погода – так, погода! – про що ще говорять люди, хоч ти їх заганяй у всі соціальні мережі поспіль. І журналістика наша 2031 року буде така сама, як 2021, і навіть вигадка про те, що громадянська журналістика почалася із соцмереж, не буде остаточно спростована. А тому робімо якісну журналістику зараз, то й буде вона і надалі якісною і не такою залежною від пасток, створених буцімто розширенням можливостей.

А якою буде Україна 2031 року? Вона буде. Насправді вона вже є. Така, яку робимо ми, виборюючи і обстоюючи свій вибір, і поступаючись, і помиляючись, і доводячи власну слушність, і визнаючи слушність тих, з ким спершу не можемо (не хочемо) погодитись, і вранці, і влітку, і вдень, і взимку, і вночі, і будь-коли, і в усі можливі чесні способи.

А для того, щоби Україні була цілісною і незалежною, потрібно, зокрема, вконституювати національно-територіальну автономію кримськотатарського народу і утворити керівні органи цієї автономії (в екзилі). І щодня послідовно вести справу до того, щоби оте «(в екзилі)» прибрати з назв, бо коли законна влада повертається на свою територію, вигнання вже нема. Чи станеться це до 2031 року? Гарантії немає. Але що раніше припинити бездіяти, то швидшим і впевненішим буде повернення.

Хто не згодні, що цей допис є есеєм, можна, поміж іншого, написати лист про це, тільки не в майбутнє, а в цілком конкретну сучасність. Наприклад, на е-адресу akulykov@yahoo.com. А у соцмережах мене не знайдете, бо це мій маленький особистий внесок у кращу сучасність України.

Фото: архів ДМ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3470
Читайте також
28.08.2021 11:00
Ірина Андрейців
для «Детектора медіа»
3 177
22.08.2021 11:00
Анна Бабінець
для «Детектора медіа»
3 694
21.08.2021 14:00
Ірина Славінська
для «Детектора медіа»
3 097
18.08.2021 13:30
Ольга Мусафірова
для «Детектора медіа»
3 980
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду