Російський пропагандистський канал показав сюжет з українськими полоненими військовими
Російський пропагандистський канал показав сюжет з українськими полоненими військовими
На початку сюжету кореспондент Микола Долгачов (Николай Долгачёв) показує трьох українських військових, яких незаконно утримують у колонії в окупованому Донецьку. За даними «Громадського», це військові Збройних сил України Богдан Пантюшенко, Олександр Коріньков та Сергій Глондар.
Богдан Пантюшенко — командир танка, який підбили під Донецьком, перебуває у полоні бойовиків з січня 2015 року. Військовослужбовці 3-го полку спецпризначення старшина Сергій Глондар та молодший сержант Олександр Коріньков потрапили в полон 16 лютого 2015 року, коли виконували бойове завдання в районі Дебальцевого. Військові супроводжували колону й мали вивести поранених з Дебальцевого, однак їхній загін потрапив у засідку.
Кореспондент говорить, що в ОРДО утримують «декілька десятків» осіб, натомість «уповноважена з прав людини "ДНР"» Дар’я Морозова каже, що в ОРДО утримують 88 осіб (підтверджені), ще по близько 160 «ведеться робота».
Після українських військових у сюжеті показали мати бойовика, якого нібито затримали в Україні (на підконтрольній українській владі території). Зокрема, вона емоційна розповідає, як за ним сумує. Кореспондент додає, що українські полонені в ОРДО нібито отримують посилки від рідних та мають змогу з ними спілкуватися; натомість рідні тих, хто затриманий в Україні, – такої змоги не мають.
Далі в сюжеті показують Олену Петрук, яка нібито провела майже три роки в ув’язненні. Вона розповідає про те, що її нібито «катувала СБУ».
Крім того, кореспондент показує окопи бойовиків. Зокрема, у синхроні один з бойовиків з позивним «Байкал» розповідає про нібито обстріли з боку українських військових під час «нормандського саміту». Кореспондент коментує, що ОРДЛО «вже декілька років усі свої зобов’язання (за Мінськими угодами, – ДМ) виконують повністю».
Коментарів українських посадовців і військових (крім полонених) у сюжеті немає.
Нагадаємо, у Парижі 9 грудня відбулася зустріч «нормандської четвірки». Для переговорів зустрілися керівники чотирьох держав: Еммануель Макрон, Ангела Меркель, Володимир Зеленський і Володимир Путін. У Єлисейському палаці, де відбувалася зустріч лідерів Франції, Німеччини, України та Російської Федерації, працювали 400 журналістів.
Українські журналісти, які висвітлювали саміт лідерів «нормандської четвірки» у Парижі, отримували інформацію про перебіг зустрічі зі спільного Whatsapp-чату з Офісом президента України.
Низка українських каналів відправили до Франції знімальні групи та змінили програмну сітку через зустріч у «нормандському форматі». Пресслужби каналів розповіли «Детектору медіа» про свої ефіри в день зустрічі.
Лідери чотирьох держав за результатами саміту в «нормандському форматі» у ніч на 10 грудня дали спільний брифінг. Він розпочався після опівночі та тривав майже годину. Спершу лідери «нормандської четвірки» виступили із вступними словами, після чого по одному журналісту з Франції, Німеччини, України та РФ мали змогу поставити їм запитання. Журналісти ставили запитання або всім чотирьом лідерам, або вибірково.
Підсумкове комюніке саміту «Загальні узгоджені висновки Паризького саміту в нормандському форматі 9 грудня 2019» було оприлюднене на сайті ОПУ в ніч на 10 грудня. Проте за добу Офіс президента України вніс правки до підсумкового комюніке.