КСУ визнав закон про декомунізацію конституційним (ДОПОВНЕНО)
Про це йдеться в рішенні суду, опублікованому на офіційному сайті КСУ.
Відповідне рішення суд ухвалив у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України.
«Право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань не є абсолютним, а його здійснення може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку», – йдеться в ухвалі.
Зазначається, що Конституційний суд виходить з того, що закон ухвалено «з метою недопущення повторення злочинів комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, будь-якої дискримінації за національною, соціальною, класовою, етнічною, расовою або іншими ознаками у майбутньому, відновлення історичної та соціальної справедливості, усунення загрози незалежності, суверенітету, територіальній цілісності та національній безпеці України».
У КСУ також наголосили, що «за своєю злочинною сутністю комуністичний режим і нацистський режим були однаковими», а методи здійснення ними державної репресивної політики – тотожними.
«Засудження законом нацистського режиму та комуністичного режиму і встановлення заборони на використання їхньої символіки обумовлені легітимною метою – не допустити повернення до тоталітарного минулого. Така заборона покликана унеможливити будь-які спекуляції з використанням історичного минулого, пов’язаного з тоталітарними режимами, не допустити звеличування цих режимів, виправдання їх злочинів», – зазначається в повідомленні.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що пропаганда комуністичного режиму та нацистського режиму, публічне використання їхніх символів є намаганням виправдати тоталітаризм та запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей, захист яких є обов’язком усіх органів державної влади.
Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
«Радіо Свобода» повідомляє, що 16 липня під будівлею КСУ також відбувся мітинг проти ймовірного скасування закону про декомунізацію. У ньому взяли участь кілька десятків людей.
Як відомо, у квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект про засудження комуністичного й нацистського тоталітарних режимів, заборонила їхню пропаганду й символіку. Згідно із законом, символіка і пропаганда нацизму, націонал-соціалізму, цих цінностей, будь-яка діяльність нацистських, фашистських угруповань в Україні забороняються.
Проте 46 народних депутатів звернулися до КСУ із проханням перевірити цей закон на відповідність Конституції.
Раніше ЗМІ повідомляли, що КСУ визнав конституційним закон «Про освіту».