Основні теми роспропаганди в українських інтернет-ЗМІ стосувалися війни, виборів і церкви – дослідження ІМІ

Основні теми роспропаганди в українських інтернет-ЗМІ стосувалися війни, виборів і церкви – дослідження ІМІ

28 Лютого 2019
3388
28 Лютого 2019
14:35

Основні теми роспропаганди в українських інтернет-ЗМІ стосувалися війни, виборів і церкви – дослідження ІМІ

3388
Війна на сході України, вибори, а також Православна церква України виявилися основними темами, на яких фокусувалися державні російські ЗМІ під час висвітлення ситуації в Україні. Висвітлення цих тем супроводжується пропагандистськими наративами, фейками та маніпуляціями, які потрапляли також в українські медіа.
Основні теми роспропаганди в українських інтернет-ЗМІ стосувалися війни, виборів і церкви – дослідження ІМІ
Основні теми роспропаганди в українських інтернет-ЗМІ стосувалися війни, виборів і церкви – дослідження ІМІ

Такими є результати моніторингу, який проводився експертами ГО «Інститут масової  інформації» протягом 8–15 лютого 2019 року, йдеться на сайті ІМІ.

Згідно з результатами моніторингу, найчастіше новини з російськими наративами поширюють сайти «Cтрана.ua», Newsone.ua, «Вести», 112.ua, які також, у свою чергу, використовуються як основне джерело інформації про Україну в російському інформаційному просторі.

Загалом за період з 8 по 15 лютого 2019-го в державних російських ЗМІ просувалися наступні наративи, що стосувалися України:

  • Ситуація на сході України, українські силовики обстрілюють «ДНР», «ЛНР», порушують перемир’я, свідчень присутності російських військ на Донбасі немає – 21,7%.
  • Вибори в Україні, велика кількість порушень, недопущення російських спостерігачів як свідчення непрозорості, а отже, нелегітимності результатів виборів  – 16%.
  • Православна церква України, невизнання церкви у світі, підпали церков УПЦ МП, недопущення представників ПЦУ до Афону – 8%.
  • Заяви Петра Порошенка, використання адмінресурсу заради піару, підкуп виборців, негативні наслідки для країни в разі переобрання Порошенка – 6,7%.
  • Крим, навчання ЗСУ поруч із Кримом як провокація, неефективність санкцій проти Криму – 5,1%.
  • Зрада/зубожіння України, цитати українських політиків про епідемії хвороб, Україна – колонія, а не країна; країна, яка винищується; країна, в якій зростає неонацизм, – 5,1%.
  • Історія з капітаном судна «Норд», який самостійно повернувся до Криму з-під арешту – 4,9%.
  • Юлія Тимошенко, як їй заважають проводити передвиборчу кампанію, влаштовують провокації, як вона хоче повернути Крим і що це популізм для виборців – 4,3%.

Моніторинг ІМІ показав, що переважна більшість українських інтернет-медіа зрідка підхоплює пропагандистські наративи і не висвітлює тем у такому ж світлі, як російські ЗМІ. Втім, на думку експертів ІМІ, є специфічний «пул» сайтів, які системно просувають російські наративи. Це такі сайти, як «Cтрана.ua», Newsone.ua, «Вести», 112.ua, які не тільки копіпастять новини російських ЗМІ, підтримують порядок денний російського інформаційного простору, але також є активними учасниками цього простору, виступаючи джерелами інформації про начебто події в Україні.

Водночас експерти ІМІ звертають увагу на низку трендів, які властиві більшості українських онлайн-медіа і які свідчать про те, що самі українські ЗМІ можуть залишатися під впливом кремлівського порядку денного:

  • використання російських інформагентств як джерел інформації у новинах про міжнародні події;
  • перебування в російському інформаційному полі, повідомлення новин, які не є суспільно важливими для української аудиторії (новини про коханця Ксенії Собчак, співачку Ларису Доліну, яка різко схудла, фотографії Алли Пугачової, введення надзвичайного стану на півночі Росії через білих ведмедів тощо).

Моніторинг було проведено експертами ГО «Інститут масової  інформації» протягом 8–15 лютого 2019 року в наступних ЗМІ: “Обозреватель”, “Сегодня”, “Корреспондент”, “Цензор”, 24-й канал, ТСН, “Страна”, “Знай.юа”, “Українська правда”, “Новое время”, 112.ua, Newsone, “Вести”. Також аналізувалися російські ЗМІ: RT та “РИА Новости”. Загальна вибірка проаналізованих матеріалів становила близько 25 000.

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3388
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду