Медведчук як приправа до фільму про Стуса

Медведчук як приправа до фільму про Стуса

13 Серпня 2018
5048
13 Серпня 2018
12:00

Медведчук як приправа до фільму про Стуса

5048
Передумови скандалу типові для багатьох випадків «м’якої цензури», самоцензури та джинси в українських мас-медіа і засобах масової комунікації взагалі. Як уже сказано, прямих погроз творцям фільму, за їхніми ж словами, не надходило.
Медведчук як приправа до фільму про Стуса
Медведчук як приправа до фільму про Стуса

«Детектор медіа» продовжує аналізувати причини та наслідки вирізання з майбутнього фільму «Птах душі» сцени з Віктором Медведчуком. Читайте з цього приводу також тексти Ярослава Підгори-Гвяздовського та Андрія Кокотюхи.

Скандал із вилученням, а потім поверненням до фільму про Василя Стуса фрагментів про роль у долі поета нинішнього українського політика, а тоді — радянського адвоката Віктора Медведчука, збурив політично активну спільноту. Як воно й буває в таких випадках, цей скандал дає підстави порушити питання, значно ширші за його першопричину.

Докладний і водночас досить стислий аналіз ситуації можна знайти отут. Як випливає з цього тексту, однозначних фактів, які би свідчили про тиск на творців фільму, колегам знайти не вдалося; водночас, як сказано у статті на підставах зібраних автором коментарів, «все ж таки виник момент страху, в даному випадку — прокатників, перед можливою негативною реакцією Медведчука на фільм».

Врешті-решт режисер фільму Роман Бровко повідомив, що раніше вилучені сцени, в яких фігурує Медведчук, таки дознімуть. А в офіційній заяві знімальної групи у Фейсбуку сказано: «Ми визнаємо, що, видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми недостатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства».

Із цього приводу авторитетна експертка в галузі кіно, директорка кінотеатру «Жовтень» Людмила Горделадзе, у своєму фейсбуку висловилася так: «Можно ли на Дерибасовской вести любовную игру? — Нельзя — замучают советами. <…> В итоге — создатели (фільму — О. М.) сдались. Советчики победили».

Пані Горделадзе також зазначила, що вся ситуація має помітний рекламний вимір. Справді, скандал зробив фільму, який має вийти на екрани 28 лютого наступного року, значне паблісіті. Що ж: раз уже скандал розпочався, це сталося б незалежно від того, хотів хтось такого результату чи ні.

Тим часом передумови скандалу типові для багатьох випадків «м’якої цензури», самоцензури та джинси в українських мас-медіа й засобах масової комунікації взагалі. Як уже сказано, прямих погроз творцям фільму, за їхніми ж словами, не надходило. Але авторам фільму натякали, що кінотеатри просто побояться брати у прокат кіно з такими відвертими політичними акцентами; нарешті, за словами режисера, на заваді стояли такі об’єктивні причини, як хронометраж — зі сценами «імені Медведчука» й без того тривала стрічка загрожувала перетворитися на неприпустимо затягнуту.

Зрештою, скорочення або навіть невихід на шпальти чи в ефір газетних статей та новинних сюжетів часто-густо справді мають цілком об’єктивні причини. Як описував це журналіст Володимир Золоторьов, редактор відділу політики газети «День» за тих часів, коли автор цього тексту мав приємність бути репортером цієї ж газети: «Якщо в мене є готова стаття про з’їзд бджолярів із гарним фото і стаття про з’їзд комуністичної партії без жодної фотографії, я поставлю статтю про бджолярів». У цьому напівжарті значно більше, ніж половина правди. Новина то чи стаття, телесюжет чи кінофільм — будь-яка подібна продукція має бути «їстівною» для аудиторії. Ніхто не заперечує, що звичайна кухонна сіль важлива для організму — але це не підстава пересолювати борщ.

З іншого боку, різні міркування обережності та перестраховка були, є і, на жаль, будуть потужними каналами впливу на тих, хто створює будь-який інформаційний продукт. Скільки статей і телепрограм самі ж їхні автори випускають не в тому вигляді, в якому хотіли би, через думки на кшталт «краще сказати хоч це, ніж не мати можливості сказати зовсім нічого»! Притаманне людям самонавіювання зазвичай додає й такі аргументи: ці фрагменти (абзаци, фото) не такі й важливі порівняно з головним змістом, а за мною ж стоять люди (підлеглі, начальство, весь колектив), яких я не можу підставити… Понад десять років тому автор цих рядків, наприклад, саме з таких міркувань написав статтю про боротьбу з джинсою, яка була джинсою сама по собі: таким було прохання керівництва, яке виходило з інтересів видання.

Досвідченіші колеги, гадаю, можуть навести десятки таких прикладів. Суть одна: межа між покращенням якості інформаційного продукту та його цензуруванням (чи самоцензурою автора) часто практично невловима. В кінцевому рахунку кожен автор спирається на свою власну совість, помножену на сміливість (за наявності обох, звісно); а вже присуд творові винесуть спочатку рейтинги, а потім — якщо пощастить — історія.

До речі, про рейтинги. Скандал довкола «Птаха душі» — так зветься фільм про Стуса — навряд чи був сконструйований штучно як рекламний хід. Для цього ще трохи зарано, та й той же Медведчук, будьте певні, не змовчав би при будь-чиїй спробі скористатися його демонічним іміджем без його власного дозволу. Але об’єктивно, як сказано вище, скандал рекламним ходом таки став. І тут авторам фільму знову доводиться вибирати — тепер уже між використанням скандалу для «розкрутки» свого дітища та небезпекою зашкодити цим основному меседжу фільму.

Очевидно, для будь-кого, хто вважає Україну приреченою або вирватися з «цивілізаційних обіймів» Москви, або назавжди втратити свою ідентичність, Віктор Медведчук як політик є ворогом. І участь (чи неучасть) Медведчука у процесі Стуса багато років тому тут ні на що не впливає. З іншого боку, у фільмі хотілося б побачити історію Поета й Людини в найширшому контексті. А відповідно, не хотілося б, щоби на фільм про самого Василя Стуса йшли заради всього лише Віктора Медведчука. Ну та це вже в руках творчої групи: якщо стрічка виявиться справді талановитою, ні Медведчук, ні його відсутність її не зіпсує.

А от про те, що Віктор Володимирович та численні його однодумці досі мають потужні важелі впливу на найрізноманітніші сфери життя України, забувати не варто. І нагадування про це можна вважати корисним — знову-таки, незалежно від долі та якості фільму, знятого зовсім про інше.

Фото: facebook.com/stusfilm

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5048
Читайте також
13.08.2018 12:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
2 943
02.05.2018 11:30
Ярослав Підгора-Гвяздовський
для «Детектора медіа»
6 263
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Алексей
2322 дн. тому
А вы представьте себе фильм о Иисусе без сцены распятия!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду