Нацрада призначила позапланову перевірку «Інтера» за скаргою омбудсмена і «Детектора медіа»
Нацрада призначила позапланову перевірку «Інтера» за скаргою омбудсмена і «Детектора медіа»
Викладені в скаргах зауваження щодо змісту ток-шоу «Стосується кожного» були підтверджені результатами проведеного Нацрадою моніторингу ефіру телеканалу «Інтер» за 9 і 13 жовтня. Нацрада звернула увагу на те, що в «Стосується кожного» була поширена конфіденційна інформація про дитину та розкриті її персональні дані. Також в ефірі фактично відбувався допит дівчинки щодо її інтимних стосунків з батьком її дитини. Нацрада нагадує, що законодавство забороняє використання телерадіоорганізацій для поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи (частина 2 статті 6 закону «Про телебачення і радіомовлення»).
Нагадаємо, минулого тижня на телеканалі «Інтер» вийшли дві серії ток-шоу «Стосується кожного» на тему «Мама-дитина» – про 12-річну шестикласницю з Борислава Львівської області, яка у вересні народила дівчинку. У першій серії 9 жовтня обговорювали гіпотетичного батька – 18-річного сусіда. У другій серії 13 жовтня глядачі дізналися про результати ДНК-аналізу, який спростував попередню гіпотезу. Відтак у програмі йшлося вже про трьох кандидатів на батьківство, усі з яких є родичами дівчинки (вітчим і два брати).
Громадська організація «Детектор медіа» вбачає у випуску програми «Стосується кожного» за 9 і 13 жовтня 2017 року порушення вимог:
- абзацу 8 частини 2 статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (заборона трансляції програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися);
- абзацу 13 частини 2 статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи);
- частини 2 статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (заборона розповсюдження та анонсування програм і передач, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацства, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку з 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом);
- частини 3 статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (заборона розголошувати будь-яку інформацію, яка може сприяти ідентифікації особи неповнолітнього правопорушника без письмової згоди батьків або осіб, що їх замінюють, а також відповідних правоохоронних органів) – у програмі йшлося про можливе розбещення малолітньої дівчинки її неповнолітніми братами.
На думку Уповноваженої з прав людини, телеканал «Інтер» порушив права 12-річної дівчинки-породіллі, яка брала участь у ток-шоу «Стосується кожного». Омбудсмен не виключає судового позову проти каналу.
Зазначимо, що це не поодинокий випадок на українському телебаченні. Раніше увага Національної ради була прикута до телеканалу СТБ. Близько двох років тому у випуску ток-шоу «Один за всіх» на СТБ 14-річна та 10-річна сестри розповіли подробиці розбещення своїм батьком. Нацрада після скарг омбудсмена і громадськості звернула увагу на порушення телеканалом прав дітей. Але на перший раз Нацрада пожаліла СТБ і не стала давати йому попередження, а натомість почала постійно моніторити контент каналу. Зрештою, за результатами цих моніторингів і перевірок СТБ за показ шкідливого для дітей контенту отримав попередження і штраф у розмірі 1,6 млн грн, який нині оскаржує в суді. Спірний контент СТБ був також двічі предметом розгляду Незалежної медійної ради, яка вбачає в ньому порушення норм законодавства, а окремі члени Незалежної медійної ради звернули увагу на систематичність таких порушень в ефірі багатьох телеканалів.
Кейс СТБ спонукав індустрію до саморегулювання. При Нацраді була зібрана робоча група з розробки правил захисту дітей у медіа. Її першим результатом став спільний акт узгодження «Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіавиробництва», який підписали медіагрупи StarLightMedia, «1+1 медіа», «Медіа Група Україна», Національна суспільна телерадіокомпанія України та Незалежна асоціація телерадіомовників. Підписанти акту погодилися унеможливлювати ідентифікацію дітей – жертв сексуального насилля глядачами (не називати їхніх прізвищ, не показувати обличчя, не оприлюднювати назви населених пунктів тощо). Єдиною великою медіагрупою, яка відмовилася підписувати акт, стала Inter Media Group.
Фото: стоп-кадр із програми «Стосується кожного»