Стець пообіцяв боротися за Сущенка та за інших журналістів
Про це він сказав у коментарі каналу «112 Україна».
«Говорячи про Сущенка. Є речі, які ми можемо говорити офіційно, є речі, які йдуть під грифом "секретно". Ведеться й одна робота, й інша. У цьому питанні ми будемо незупинними. І це стосується будь-якої людини, будь-якого громадянина України, незалежно від професії. Мені це болить більше, тому що це журналіст. Моя професія журналіст, і моя сім’я – це журналісти, мій соціум – це журналісти. Тому Роману Сущенку ми приділяємо більше уваги, ніж іншим громадянам України. Але є МЗС, яке займається кожним громадянином України», - сказав Юрій Стець.
За його словами, наразі немає спільної відповіді цивілізованого світу на справу Романа Сущенка.
«Якщо ми говоримо про використання всіх юридичних, дипломатичних форм, то вони використовуються на 120-130%. На жаль, на моє питання, яке я ставлю представникам інших країн, треба мати одну форму, одне розуміння того, що якщо це відбувається з будь-яким громадянином цивілізованого світу, то ми повинні мати суцільну коаліційну відповідь цивілізованого світу. І цієї відповіді в нас поки що немає», - сказав міністр.
Водночас Юрій Стець відкидає пропозиції щодо затримання російського журналіста, аби звільнити кореспондента «Укрінформу» Романа Сущенка.
«Тиск політичний, дипломатичний – це резолюції. Це теж необхідна форма для того, щоб звільнити Романа. Я чую багато пропозицій, а давайте ми так само затримаємо російського журналіста. Подібна відповідь, подібне дзеркало буде означати, що ми такі самі варвари. Я не хочу такої країни. Я бачу Україну іншою. Я буду боротися за Сущенка й інших журналістів, оскільки мені це болить. І цьому я буду приділяти більше своєї уваги», - наголосив міністр.
Раніше, 3 жовтня, міністр, відповідаючи на питання журналіста, які заходи вживає його відомство для звільнення Романа Сущенка, нагадав деталі щодо затримання кореспондента «Укрінформу» у Москві. Він нагадав, що журналіст поїхав до столиці РФ у приватних справах і не мав у цьому візиті якогось редакційного завдання. Про те, що він зник, у суботу, 1 жовтня, дізналась його дружина від родичів з Москви, які повідомили, що Роман Сущенко вийшов 30 вересня з дому і не повернувся. За словами Юрія Стеця, його міністерство і «Укрінформ» отримали інформацію про затримання журналіста у неділю, 2 жовтня.
«Ми одразу вжили заходи і почали спільно працювати з МЗС стосовно того, щоб отримати більше інформації…Говорити про діяльність української влади у даному випадку некоректно. Очевидно, що не вся інформація з того, що ми робимо, потрапляє в пресу, але так має бути. Очевидно, що це (розголошення інформації. – Ред.) шкодить, і прикладів тому є багато», - сказав міністр.
При цьому він назвав повідомлення російських ЗМІ, що Роман Сущенко був «полковником ЗСУ», «маразмом». «У Росії вважають, що кожний громадянин, як це було у радянські часи, має бути якимось полковником, сержантом чи майором КДБ…Тому у нас кожен журналіст має чимось бути. У цьому випадку вони вважають, що він є полковником Збройних сил України, і збирав якусь інформацію, яка є дуже важлива для Росії – напевне, просто прогулюючись Москвою. Коментувати це можна тільки одним словом – маразм», - заявив Юрій Стець.
Міністр назвав порушенням прав людини, що Роману Сущенку після затримання не давали можливості зв’язатися з консулом України. «Але ці порушення прав людини відбуваються у Росії щодня», - зазначив міністр.
Нагадаємо, власного кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції Романа Сущенка затримали 30 вересня у Москві, куди він прибув з приватним візитом. Увечері 2 жовтня російські ЗМІ повідомили, що Сущенка тримають у СІЗО «Лефортово» і звинувачують у «шпигунстві».
«Укрінформ», працівником якого є журналіст, зробив заяву щодо затримання у Москві Романа Сущенка й повідомило, що спільно з дружиною журналіста уклало угоду із адвокатом Марком Фейгіним, який захищатиме українця. 1 жовтня Лефортовський суд Москви заарештував Романа Сущенка на 2 місяці. За словами його адвоката, незрозуміло, чи відбувся суд щодо його арешту.
Міністерство закордонних справ спершу повідомило, що з’ясовує обставини затримання українського журналіста «Укрінформу» Романа Сущенка на території Росії, а згодом – що вимагаєвід Росії «невідкладного» його звільнення.
Українські громадські організації вважають, що арешт журналіста інформаційного агентства «Укрінформ» Романа Сущенка в Москві треба розцінювати як наступ на свободу слова та закликають український уряд і міжнародну громадськість захистити українських політв’язнів у Росії та окупованому Криму. В свою чергу, Міжнародна організація «Репортери без кордонів» закликає Росію до «негайного і безумовного» звільнення українського журналіста Романа Сущенка і зняття з нього всіх звинувачень.
5 жовтня Верховна Рада звернулася із заявою до парламентів держав-членів ЄС, США, Канади та Японії, Європейського парламенту, діючого голови ОБСЄ, міністра закордонних справ ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра та до представника Організації з безпеки та співробітництва в Європі з питань свободи ЗМІ Дуні Міятович із закликом консолідувати зусилля щодо звільнення українських журналістів Романа Сущенка і Миколи Семени.
Більше за темою читайте тут.
На фото - Юрій Стець
Фото: «112 Україна»