Українські медіа: головні нісенітниці березня
«За даними опитування Gallup, проведеного в 64 країнах, до Папи Римського Франциска добре ставляться 54% населення планети, 12% - погано і 34% не змогли відповісти. Найкраще до Папи Римського ставляться у Латинській Америці (77%), Північній Америці (63%) і Європейському Союзі (62%). Найбільше позитивних оцінок Франциску дали мешканці Португалії, Філіппін, Аргентини й Італії (близько 90%). Соціологи зазначають: ставлення до Папи покращується зі збільшенням віку респондентів. В Україні до Франциска добре ставляться 57% громадян, погано 7%. При цьому тільки в Тунісі, Туреччині та Алжирі переважає кількість тих, хто ставиться до Папи негативно. У деяких мусульманських країнах (Азербайджан, Іран, Монголія) до 90% громадян нічого не чули про Папу Франциска».
Таке повідомлення в останні дні з’явилося – українською та російською мовами – в цілій низці вітчизняних ЗМІ, які, схоже, передруковували його один в одного. Я дозволив собі тільки виправити деякі дрібні граматичні та стилістичні ляпки, залишивши недоторканнім саме «тіло» повідомлення. Бо саме воно спонукало мене сісти до праці й провести своєрідну ревізію хоча би головних нісенітниць, які впродовж березня фігурували в медіапросторі України. Не даю конкретних посилань, оскільки йдеться про речі типові, що їх можна зустріти одночасно в декількох електронних чи паперових ЗМІ.
Отож, почнімо. За номером першим за поширеністю та дурістю (або, м’яко кажучи, некомпетентністю) у березні щороку йде витлумачення у медіапросторі походження Міжнародного жіночого дня (International Women's Day). Цього року я знайшов десятки тверджень, у тому числі й на досить відомих сайтах українського сегменту інтернету, що «Клара Цеткін намагалася прив’язати міжнародний жіночий день до єврейського свята Пурім». Можливо, цих тверджень і більше, просто набридло копирсатися у суміші невігластва, дурниць і чорносотенних вигадок (скалькованих, до речі, з відповідних російських джерел).
Інша дурниця щодо 8 березня – що це, мовляв, «установлене більшовиками свято»; часом «Пурім» і «більшовики» поєднуються, причому не в репліках юзерів, а в авторських статтях. Отож, знову доводиться пояснювати, що Клара Ейснер народилася у сім’ї сільського вчителя Ґотфріда Ейснера (в іншій транскрипції – Айсснера), який, крім інших предметів, викладав ще й закон Божий, а, крім того, був органістом кірхи селища Відерау. Клара у дитинстві йому допомагала, і непогано оволоділа цим складним інструментом. А свято було встановлене, коли більшовики були ще маргінальною партією – у 1910 році з ініціативи німецької соціалістки Лені Ґрюнберг (також «істинної арійки») на міжнародному форумі соціалісток-феміністок, де головувала Клара Цеткін («Цеткін» – то прізвище її першого чоловіка, російського народовольця одесита Осипа Цеткіна, який утік до Німеччини від царської охранки).
Ну, а те, як автентичний марксизм ставився до традицій юдаїзму… Візьміть статтю Карла Маркса «До єврейського питання» і прочитайте її. Відтак зрозумієте, чого це більшовики руйнували синагоги і чому Гітлер у листі до Геббельса у жовтні 1938 року писав: «Учора прочитав працю Маркса «До єврейського питання». Отримав істинну насолоду. Ось вона – одвічна сутність нашого ворога! Нарешті я знайшов розгадку. І як дивно, що ці прекрасні, чисті та піднесені думки висловлені самим євреєм». Нарешті, щодо «більшовицького характеру» 8 березня. Зайдіть на англомовний сайт «Міжнародний жіночий день» - і побачите, чи так це.
Але ж десятки бравих українських журналістів не цікавляться реальним змістом і походженням тих речей, про які вони пишуть!
Утім, у текстах про 8 березня з’явилося й дещо нове – у модному наразі стилі «збалансованості». Мовляв, існують три версії походження свята. Одна його пов’язує зі святом Пурім, інша – зі святом американських повій, а ще одна – з боротьбою жінок-робітниць (варіант: «жінок-більшовичок»). Що тут скажеш? Тільки одне: яке щастя, що Юрій Гагарін злетів на навколоземну орбіту ще до появи цієї самої «збалансованості»! Бо ж інакше мас-медіа, щоб обов’язково представити різні точки зору, як щось рівноцінне давали б і повідомлення ТАРС, і коментар речника одного з «товариств плоскої Землі» (такі існують донині), який розказував би, що насправді корабель Гагаріна кружляв уздовж обідка тієї велетенської тарелі, яку являє собою Земля…
Друге місце у березні – у зв’язку з візитом президента США до Гавани – впевнено посів оксюморон радянських часів «Куба – Острів Свободи», щедро відтворений у вітчизняних мас-медіа не лише прокомуністичного чи проросійського, а й націонал-демократичного та ліберального спрямування. І що цікаво: вживаючи словосполучення «Острів Свободи», деякі автори кількома абзацами нижче інформували, що поки літак Барака Обами був у повітрі, у Гавані відбулася маніфестація дисидентів; в результаті кілька десятків учасників цієї акції опинилися за ґратами… Як це суміщається – «свобода», «дисиденти» і «розгін демонстрації» в одній голові й одному тексті? Ні, я розумію, для «ліваків» тут усе О’К, але як із іншими? Зрештою, невже ж важко подумати, чи свобода сумісна і сумірна з більш, аніж півстолітнім панування клану Кастро за відсутності навіть натяку на вільні вибори та ідейний плюралізм? І з рузвельтівською «свободою від злиднів» життя на Кубі (якщо не брати до уваги найвищу номенклатуру) теж якось не стикується, чи не так? Отож, як говориться у колись популярному анекдоті про «нових росіян», або хрестик зніміть, або труси вдягніть…
І навіть якщо у всіх цих випадках ішлося про бездумне повторення терміну радянського часу, перед нами – наочний приклад непрофесіоналізму. Бо хіба журналіст не зобов’язаний думати за допомогою власної голови?
На третьому місці у цьому списку, як на мене, має стояти твердження, що 1954 року Микита Хрущов передав Крим Україні (варіант: «передав на честь трьохсотріччя Переяславської ради»). Зрозуміло, чого у Росії всі нинішні проблеми залюбки спихають на Хрущова – він провів, хоча й непослідовну та незавершену, десталінізацію, тому в країні, де Сталіна і влада, і більшість суспільства вважає «ефективним менеджером» (як засвідчують опитування «Левада-Центру», частка тих, хто вважає: «Сталін – мудрий керівник, який привів СРСР до могутності та процвітання», - цього року сягнула рекордного значення у 57% опитаних). Але з якого дива нісенітниці про Хрущова розповідають українські автори й українські мас-медіа?
Насправді, Хрущов не міг передати Крим Україні хоча б тому, що не мав на початку 1954 року для цього достатньої влади. Першою особою в СРСР тоді був прем’єр-міністр Георгій Малєнков, який і головував на засіданні президії ЦК КПРС, де ухвалювалося це рішення. А оформлене воно було спершу у вигляді постанови президії Верховної Ради СРСР за підписом Климента Ворошилова, а потім – закону СРСР від 26 квітня 1954 року такого змісту:
«Верховна Рада Союзу Радянських Соціалістичних Республік ухвалює:
- Затвердити Указ Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого 1954 року про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки.
- Внести відповідні зміни до статей 22 і 23 Конституції СРСР».
Хрущов же тільки у вересні 1953-го став першим секретарем ЦК КПРС, він не був самовладцем (ним Хрущов став лише після усунення Жукова восени 1957-го). Спадкоємцями Сталіна тоді небезпідставно вважалися Малєнков і Молотов. Що зробив саме Хрущов – так це порушив питання про передачу Криму до УРСР після поїздки на півострів восени 1953-го, коли його там зустріли юрби російських переселенців, що кричали: «Нас пригнали на смерть! Нас обдурили! Ми тут усі приречені!»… Бо ж переселенці з лісових та лісостепових зон Росії, які там з’явилися після депортації з півострова близько 200 тис. кримських татар і 50 тис. греків, вірменів та болгар, ніяк не могли призвичаїтися до клімату і специфіки ведення господарства в Криму. От і знадобилися українці, щоб порятувати там ситуацію; речі все це відомі, навіть у російському сегменті інтернету є об’єктивні статті про передачу Криму до УРСР; чому ж повторюється формула путінської пропаганди?
Можна було б продовжити цей огляд, але зупинюся, зазначивши наприкінці, що саме поставило мене «на вуха» у повідомленні про ставлення до Папи Франциска. Там у числі «мусульманських країн» названа… Монголія (53% дорослого люду буддисти, мусульмани – 3%). Отакий от «професіоналізм»…
Фото - www.theguardian.com