Італійський суд оприлюднив мотиваційну частину вироку Марківа, якого засудили за вбивство журналіста
Італійський суд оприлюднив мотиваційну частину вироку Марківа, якого засудили за вбивство журналіста
11 жовтня суд присяжних міста Павії оприлюднив мотиваційну частину вироку українському солдату. Про це пише «Радіо Свобода».
Так, присяжні вважають, що Віталій Марків начебто активно сприяв умисному убивству іноземних журналістів на околиці окупованого тоді бойовиками Слов’янська. Вони зазначили, що обвинувачуваний 24 травня 2014 року був на горі Карачун, зі своєї бойової позиції бачив керамічну фабрику Zeus Ceramica і мав гарний візуальний контроль залізниці, біля якої у рову загинули італієць-фотограф Андреа Роккеллі і росіянин Андрій Миронов.
На думку суддів, перебіг подій був таким, як розповів Віталій Марків журналістці Іларії Морані, статтю якої в газеті Corriere della Sera судді називають «зізнанням солдата та важливим елементом доказової бази обвинувачення». Як відомо, сторона захисту вважає публікацію «вільною неправдивою інтерпритацією телефонної розмови», що відбулася між Марківим та італійськими журналістами.
«Марків, виконуючи функцію керівника на бойовій позиції, навіть за відсутності будь-якого наміру збройної атаки з боку противника, запідозривши пересування журналістів у напрямку потяга, почав діяти, "стріляючи у все, що рухалося в радіусі двох кілометрів", і, як виглядає, це була звичайна практика спільних воєнних дій Національної гвардії та війська (ЗСУ)», – йдеться у тексті-мотивації вироку.
Як стверджують судді, використовуючи АК74 (автомат Калашникова) обвинувачуваний брав участь у першій стрілянині проти журналістів біля стіни фабрики Zeus Ceramica.
«Не змігши сягнути цілі (журналістів) за допомогою автомата Калашникова, він продовжував їх відстежувати через оптичний прилад зброї, інформуючи через свого командира військо («використовуючи важку артилерію») з метою влучити по таксі, щоб завадити втечі, зупинити та знищити суб’єктів (журналістів) у лісі, де вони сховалися. Потім за допомогою радіопристрою, яким володів Марків, він повідомив війську координати жертв, допомагаючи скерувати вогонь у їхньому напрямку. Внаслідок тих пострілів французький журналіст Вільям Ругелон отримав поранення в ногу, а для Роккеллі та Миронова вони стали смертельними», - так відтворили перебіг подій присяжні судді.
Як вважають автори вироку, «напад (українських сил – ред.) був спрямований проти журналістів під час виконання їхнього права на збір інформації про діючий конфлікт». Адвокати нацгвардійця наполягають, що постріли лунали з боку проросійських бойовиків, а Марків, будучи у дружніх відносинах з журналістами, не міг умисно сприяти убивству іноземних репортерів.
Судді відкинули аргументи сторони захисту, вказавши що не були надані вагомі документальні докази або свідчення, які б спростовували причетність солдата до інциденту. Свідчення українських військових на процесі названі непевними, суперечливими.
Сторона захисту вивчає текст мотиваційної частини вироку і протягом наступних півтора місяці має час для подачі оскарження рішення суду.
Нагадаємо, 24 травня 2014 року поблизу Слов'янська у Донецькій області внаслідок мінометного обстрілу загинули італійський фотокореспондент Андреа Рокеллі та його російський перекладач Андрій Миронов, французький фотожурналіст Вільям Роглон отримав поранення.
Поліція Італії у 2017 році затримала нацгвардійця Віталія Марківа, який має громадянство України та Італії, за підозрою у причетності до вбивства італійського фотокореспондента.
Суд тривав від 6 липня 2018 року. 18 січня 2019 Марківу вперше надали слово у справі про вбивство італійського фоторепортера. 15 березня 2019 у суді міста Павії відбувся перехресний допит підсудного.
17 травня 2019 голова МВС Арсен Аваков заявив, що до суду над Марківим в якості доказу надіслали фейкового листа. Прокурор просив для Марківа 17 років в`язниці.
12 липня 2019-го суд Італії визнав українського військового Віталія Марківа винним у причетності до вбивства італійського фотографа Андреа Роккеллі на Донбасі у 2014 році та засудив до 24 років ув'язнення.