«Радіо Свобода»: випуск «Схем» про Порошенка й Медведчука відповідає стандартам розслідувань і за змістом, і за намірами
«Радіо Свобода»: випуск «Схем» про Порошенка й Медведчука відповідає стандартам розслідувань і за змістом, і за намірами
27 листопада «Детектор медіа» опублікував критичний відгук члена Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Олексія Панича на розслідування Михайла Ткача про Петра Порошенка та Віктора Медведчука під назвою «Спільники?» у програмі «Схеми: корупція в деталях». На думку Олексія Панича, цей матеріал створено й оприлюднено з порушенням низки журналістських стандартів і редакційного статуту Суспільного мовника (програма «Схеми» транслюється телеканалом «UA: Перший»).
Олексій Панич просив «Детектор медіа» надати власну оцінку програмі. За дорученням голови ГО «Детектор медіа» керівник Центру моніторингу та аналітики ГО «Детектор медіа» Отар Довженко проаналізував цей випуск «Схем» і дійшов висновку, що розслідування ґрунтується переважно на припущеннях і здогадках, доказів яких автори не наводять.
Дискусію про якість журналістських розслідувань у блогах на «Детекторі медіа» продовжили член Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Євген Глібовицький і доктор філософських наук, громадський діяч Євген Бистрицький, який відповів критикам «Схем».
«Детектор медіа» запропонував команді «Схем» пояснити свою позицію й відповісти на критику. 10 грудня ми отримали відповідь Джеремі Бренстена, директора Європейського регіону «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода».
Радіо «Вільна Європа» / «Радіо Свобода» вітає право громадськості та організацій, які відстежують діяльність ЗМІ, дбати про відповідність наших програм високим редакційним та етичним стандартам професійної журналістики.
Тому ми серйозно ставимося до коментарів на сторінках видання «Детектор медіа» про випуск програми «Схеми» «Спільники?» за 22 листопада 2018 року.
Ми розглянули коментарі під час внутрішнього оцінювання цього випуску та дійшли висновку, що програма відповідає прийнятим стандартам проведення розслідувань як за змістом, так і за намірами.
Ми проводимо розслідування для того, щоб привернути увагу до питань високого суспільного інтересу, на які громадськість має право вимагати відповіді. Ми порушуємо питання, що викликані подіями, яким ми як журналісти стаємо свідками і наша мета – домагатися відповідей.
Під час підготовки наших розслідувань ми надаємо велике значення збереженню чіткого розмежування між питаннями, які порушує наша команда, та можливими інтерпретаціями подій, які висувають аналітики та інші спостерігачі. Посади та професійна приналежність тих, в кого ми беремо інтерв'ю, чітко представлені, щоб глядачі знали, хто говорить. Ми спілкуємося з аналітиками, які мають поінформовану думку з питань, які ми порушуємо.
«Схеми» регулярно проявляють себе як неупереджений спостерігач за українським політичним та діловими світами. Програма довела свою готовність ставити питання публічним діячам з усього спектру українського публічного життя, і окремі випуски варто розглядати як складову у загальному висвітленні подій. Результатом є незалежна програма розслідувань, яка змушує публічних діячів дотримуватися стандартів етичної та професійної поведінки, яких від них очікує суспільство, і, отже, відіграє важливу суспільну роль.