Артем Шевченко: Я не вибачатимусь перед Кутєповим
Пан Шевченко повідомив, що відео, оприлюднене журналістом Кутєповим він побачив вже після ефіру на «UA:Перший». Речник каже, що журналіст знаходився на місці проведеня слідчих дій і правоохоронці мали право видворити його за межі «поліцейської зони».
«Вчорашній ефір на "UA:Перший" відбувся о 18:15. Тільки після того я побачив відео Кутєпова. Відповідно, відео Кутєпова підтверджує, що до нього вживалася лайка, що, звичайно, є неприпустимим з боку поліції. З іншого боку, неприпустимим є з боку Кутєпова перебування на місці проведення слідчих дій, і саме тому він був видворений за поліцейську лінію. Хоча, звісно, це треба було зробити в цивілізований спосіб, не вдаючись до лайки. Інших доказів про застосування щодо нього фізичного насилля я так і не побачив», – сказав пан Шевченко.
Коментуючи заяву «Громадського ТБ», яке вимагає від речника МВС вибачень, пан Шевченко сказав:
«Ніяких вибачень щодо нього (Богдана Кутєпова - ДМ) від мене не буде. Після того, як журналіст Кутєпов вибачиться за кількарічне відверте і публічне хамство на мою адресу, у яких він не стримує себе жодними нормами пристойності, то тільки після того я подумаю про якісь там вибачення. До цього ніяких вибачень не буде, – зазначив він. – Ще раз скажу. Він перебував у поліцейській зоні, де проводилися слідчі дії. Тому поліцейські мали всі підстави випровадити його з цієї зони».
Крім того, речник МВС вважає, що заява «Громадського ТБ» про «наразі не існує жодного прецеденту, де кримінальна або просто недостойна поведінка силовиків щодо журналістів отримала б адекватну оцінку» не відповідає дійсності. За його словами, у 2017 році за журналістськими статтями загалом розслідувано і передано до суду Національною поліцією України 18 кримінальних проваджень.
«Заява "Громадського" про те, що жоден з фактів перешкоджання чи нападу не отримав покарання, неправдива. За минулий 2017 рік тільки Національна поліція України передала до суду 15 кримінальних проваджень за статтею 171 "Перешкоджання журналістській діяльності" і ще три кримінальних провадження за більш тяжкою статтею 345 "Погрози або насильство щодо журналіста", – зазначив він. – Ще знаю, що п’ять проваджень у 2017 році прокуратура передала до суду по 171-й статті. Тому говорити, що жоден з фактів перешкоджання журналістів не отримав належного юридичного або правового реагування – неправда».
Пан Шевченко зазначив, що «поліція налаштована на співпрацю і допомогу пресі»: «Інша річ, що іноді це вдається, а іноді – ні. Але я переконаний, що випадків якогось умисного масового насилля над журналістами у нас немає. Трапляються поодинокі випадки, які одразу ж отримують належну оцінку від керівництва і від нас.
Нагадаємо, що 3 березня під стінами Верховної Ради відбулися сутички між правоохоронцями та мітингувальниками. Під час висвітлювання цих подій кореспонденту «Радіо Свобода» Сергію Нужненку розпилили в обличчя газовий балончик. За словами журналіста, це зробив правоохоронець, який підійшов до нього зі спини, коли кореспондент знімав активістів і тримав перед собою журналістське посвідчення. Журналісту діагностували хімічний опік. Відкрито правадження, справу передано СБУ.
Також про застосування сили до себе з боку правоохоронців тоді заявили у Facebook журналіст «Громадського» Богдан Кутєпов та «Інсайдера» Влад Красінський. Зокрема, Кутєпов повідомив, що один з правоохоронців штовхнув його ногою та нецензурно сказав відійти.
Згодом речник МВС Артем Шевченко у коментарі «Детектору медіа» закликав журналістів, які вважають, що їхні права порушено, писати заяви до поліції та прокуратури. Журналіст Кутєпов обурився цією заявою.
5 березня в ефірі «UA:Перший» речник МВС заявив, що «Богдан Кутєпов не навів доказів своїм словам» щодо дій силовиків. Виконавча директорка «Громадського телебачення» Катерина Горчинська висловила обурення з приводу слів речника Міністерства внутрішніх справ Артема Шевченко про те, що журналіст Богдан Кутєпов не навів доказів застосування сили щодо нього правоохоронцем біля Верховної Ради України та вимагає вибачень.