«Інтер» порушив стандарти новинної журналістики в сюжеті про відбір суддів до Верховного Суду – Незалежна медійна рада

«Інтер» порушив стандарти новинної журналістики в сюжеті про відбір суддів до Верховного Суду – Незалежна медійна рада

7 Липня 2017
1378
7 Липня 2017
13:39

«Інтер» порушив стандарти новинної журналістики в сюжеті про відбір суддів до Верховного Суду – Незалежна медійна рада

1378
Незалежна медійна рада встановила, що при трансляції сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у програмі «Подробности» на телеканалі «Інтер» було допущено порушення стандартів відокремлення фактів від коментарів, точності подання інформації та збалансованості — базових для інформаційної журналістики.
«Інтер» порушив стандарти новинної журналістики в сюжеті про відбір суддів до Верховного Суду – Незалежна медійна рада
«Інтер» порушив стандарти новинної журналістики в сюжеті про відбір суддів до Верховного Суду – Незалежна медійна рада

Про це йдеться у висновку Незалежної медійної ради, оприлюдненому 7 липня.

За зверненням Громадської ради доброчесності Незалежна медійна рада розглянула на предмет дотримання журналістських стандартів сюжет «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса», який було було показано у програмі «Подробности» на телеканалі «Інтер» 13 червня 2017 року. Сюжет присвячений конкурсу з обрання суддів до оновленого Верховного Суду України — і, зокрема, діяльності Громадської ради доброчесності при Вищій кваліфікаційній комісії суддів. У матеріалі йдеться про те, що Громадська рада доброчесності, від якої залежить доля кандидатів, нібито не виробила критеріїв оцінки, а її висновки начебто ґрунтуються на сумнівних та неперевірених публікаціях зі ЗМІ.

Незалежна медійна рада наголосила, що саме завдяки інформації у ЗМІ більшість населення формує свою думку з того чи іншого питання. Отже, щоб бути справді відповідальними, ЗМІ в новинах мають дотримуватися професійних стандартів інформаційної журналістики та залишати глядачеві можливість формувати погляд самостійно, на підставі максимально об’єктивного фактажу та збалансованого показу всіх поглядів на те чи інше питання. Тим часом, на думку експертів НМР, у згаданому сюжеті порушено етичні стандарти в низці аспектів:

  • журналісти не дотрималися балансу думок: у сюжеті звучить однобічна критика Громадської ради доброчесності та звинувачення в суб'єктивності й упередженості. Як випливає з сюжету, до представників Громадської ради доброчесності не зверталися по коментарі з цього питання. Так само не було вміщено коментарів незалежних експертів, які би висловлювали іншу думку, адже наявні коментатори — Марина Ставнійчук та Богдан Санін — самі пов'язані з судовою системою;
  • на початку сюжету телеведуча стверджує, що до Громадської ради «є питання». По суті, це є оцінним судженням, а запитання, чи є доброчесною сама ГРД, критично налаштовує глядачів до її діяльності ще до початку сюжету. Оскільки передача «Подробиці» є випуском новин, то, на думку Незалежної медійної ради, при трансляції цього сюжету було допущено порушення професійного стандарту відокремлення фактів від коментарів та оцінок;
  • із сюжету не зрозуміло, як журналісти намагалися перевірити точність тверджень та фактів, висловлених експертами, чиї коментарі було подано, і чи намагалися вони це зробити взагалі. Зокрема, тезу про відсутність критеріїв оцінки доброчесності вже спростували члени ради в коментарях іншим засобам масової інформації.

З огляду на наявні порушення, Незалежна медійна рада вважає, що при трансляції сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у програмі «Подробности» на телеканалі «Інтер» 13 червня 2017 року було допущено порушення стандартів збалансованості, відокремлення фактів від коментарів і точності подання інформації, відображених у статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та редакційному статуті каналу.

Повний текст рішення читайте тут.

Раніше «Детектор медіа» зробив детальний аналіз сюжетів «Подробностей» про Громадську раду доброчесності, у яких не дотримано стандартів журналістики.

А після виходу сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» Громадська рада доброчесності вимагала в телеканалу «Інтер» права на відповідь, а також звернулася до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення щодо ліцензії телеканалу «Інтер» та до Незалежної медійної ради та Комісії з журналістської етики щодо оцінки роботи журналістки телеканалу Оксани Григорьєвої, яка є авторкою сюжету про Громадську раду доброчесності.

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права (у минулому – Інститут медіа права), Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» (у минулому – ГО «Телекритика») та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада планує надавати рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіаюристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавствазапису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса)порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготинірезонансного «Подвійного життя Президента»серіалу «Не зарікайся»критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.uaтрансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненкарекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак»випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС»випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна».

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1378
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримай нас! Стань частиною проєкту!
Щодня наша команда готує для вас найсвіжі та незалежні матеріали. Ми будемо надзвичайно вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваша підтримка – це можливість зробити ще більше!
Підтримати нас
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду