Спільнота
Спецрепортаж «Слідами грантоїдів» від каналу «Україна» порушує стандарти – Незалежна медійна рада

Спецрепортаж «Слідами грантоїдів» від каналу «Україна» порушує стандарти – Незалежна медійна рада

28 Червня 2017
5174

Спецрепортаж «Слідами грантоїдів» від каналу «Україна» порушує стандарти – Незалежна медійна рада

5174
Незалежна медійна рада дійшла висновку, що під час підготовки та випуску в ефір програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна» було допущено неприпустиме для інформаційної журналістики порушення стандартів точності, достовірності та збалансованості подачі інформації.
Спецрепортаж «Слідами грантоїдів» від каналу «Україна» порушує стандарти – Незалежна медійна рада
Спецрепортаж «Слідами грантоїдів» від каналу «Україна» порушує стандарти – Незалежна медійна рада

Відповідний висновок Незалежна медійна рада оприлюднила 28 червня.

За зверненням ГО «Центр протидії корупції» Незалежна медійна рада розглянула на предмет дотримання стандартів журналістської діяльності програму «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж», що транслювалася телеканалом «Україна» 29 квітня 2017 року. Програма присвячена низці народних депутатів та громадських діячів, які стали відомими в публічному просторі завдяки своїй участі в антикорупційній діяльності. Так, героями передачі є Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Єгор Соболєв та Віталій Шабунін. Програму подано у формі журналістського розслідування, спрямованого на встановлення походження нерухомості героїв програми. При цьому використовуються коментарі таких експертів, як Максим Гольдарб, Олег Рибачук, Олексій Шевчук, Андрій Дзиндзя та ін.

Незалежна медійна рада наголосила на тому, що осіб, які є представниками громадських організацій, активних у публічному просторі, варто розглядати як публічних осіб, як і народних депутатів, — а отже межа критики їхньої діяльності є ширшою, а межі права на повагу до приватного життя — вужчими. Втім, цей факт жодним чином не звільняє медіа при підготовці критичних матеріалів від дотримання професійних стандартів журналістики, як-от достовірності й точності.

На думку Незалежної медійної ради, порушення цих стандартів допущено в таких аспектах:

  • подане як факт твердження щодо «звинувачення в березні 2016 року в махінаціях з $200 000, отриманих від США на реформування Генеральної прокуратури» та пропажі американських грошей, виділених на реформування прокуратури, в кишенях співробітників Центру протидії корупції, не є достовірним — та вже було спростоване;
  • журналісти при підготовці сюжету досить часто спиралися на попередні скандали депутатів-антикорупціонерів, пов’язані з нерухомістю, однак без належної перевірки згаданих фактів; показовою є історія з квартирою брата Мустафи Найєма та заставою на неї, що базується винятково на розповіді Андрія Дзиндзі;
  • непідтвердженими є низка тверджень, що лунають з уст запрошених експертів передачі Максима Гольдарба («не секрет, что эти конкурсы проводятся уже под конкретно определённых грантоедов, под конкретную организацию. Она уже заранее выиграла») та Олексія Шевчука («сьогодні рахував, що треба діджеєм працювати 24 години на добу 20 років підряд шоби накрутити на ту квартиру»).

Крім того, на думку Незалежної медійної ради, у програмі порушено стандарт збалансованості. Якщо можна сказати, що всім героям «спеціального репортажу» було так чи інакше надано слово, то сумнівним із погляду збалансованості видається підбір експертів та осіб, запрошених до участі у програмі шляхом надання власних коментарів, оскільки всі експерти дублюють думку журналістів та використовуються для підтвердження їхньої позиції щодо фактів, відображених у сюжеті.

З огляду на це, Незалежна медійна рада віднайшла в програмі порушення стандартів точності, достовірності та збалансованості подачі інформації, відображених у статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та редакційному статуті каналу.

Читайте повний текст висновку Незалежної медійної ради.

Раніше журналістка «Детектора медіа» Гала Скляревська досліджувала, хто і навіщо дискредитує антикорупційних активістів.

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права (у минулому – Інститут медіа права), Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» (у минулому – ГО «Телекритика») та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада планує надавати рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіаюристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавствазапису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса)порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготинірезонансного «Подвійного життя Президента»серіалу «Не зарікайся»критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.uaтрансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненкарекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак»випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС»випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени».

Фото: стопкадр програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5174
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ольга
2285 дн. тому
Смешно читать :) Грантоеды раскритиковали фильм о грантоедах. И их поддержали грантоеды из "Детектор.Медиа". Прижало вас))))
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду