Рада Європи оголосила про небезпеку для ЗМІ у Криму і чекає реакції України

Рада Європи оголосила про небезпеку для ЗМІ у Криму і чекає реакції України

25 Квітня 2016
3163

Рада Європи оголосила про небезпеку для ЗМІ у Криму і чекає реакції України

3163
Комітет Ради Європи із захисту журналістів опублікував нове попередження максимального рівня про небезпеку для журналістів в окупованому Росією Криму.
Рада Європи оголосила про небезпеку для ЗМІ у Криму і чекає реакції України
Рада Європи оголосила про небезпеку для ЗМІ у Криму і чекає реакції України

Про це йдеться у заяві Комітету, передає «Європейська правда».

Нове попередження опубліковане у звʼязку з обшуком в будинку і відкриттям кримінальної справи проти кримського журналіста Миколи Семени. «19 квітня 2016 року агенти ФСБ в анексованому Росією українському Криму здійснили обшук у будинку журналіста Миколи Семени (фрілансер з «Крим.Реалії» – кримського відділення «Радіо Свобода»), конфіскували його обладнання і ненадовго затримали для допиту в зв'язку з кримінальною справою за звинуваченнями у сепаратизмі», – йдеться у повідомленні.

За словами його адвоката, Микола Семена є головним  підозрюваним у справі, після допиту журналіста відпустили під заставу і йому заборонено виїжджати з території Криму на час розслідування. Якщо журналіста визнають винним, йому загрожує до п'яти років позбавлення волі, повідомляє Комітет Ради Європи із захисту журналістів.

Прокуратура самопроголошеної влади Криму висунула звинувачення журналісту після публікації статті на сторінках видання «Крим".Реалії». Микола Семена заперечує свою провину.

«На підставі заяви адвоката Комітет із захисту журналістів Ради Європи дійшов висновку, що прокуратура Криму встановила нагляд за журналістом», – додають у Комітеті.

У Раді Європи нагадали, що цей випадок - як мінімум другий після анексії Криму, коли російська влада в Криму розпочала розслідування проти журналіста за звинуваченням у сепаратизмі.

У березні 2015 року, агенти ФСБ провели обшук у будинку батьків журналістки Анни Андрієвської, яка була оголошена в розшук за «публічні заклики про до незалежності Криму» в своїй статті в листопаді 2014 року.

Комітет наголосив, що українська влада поінформована про ситуацію з Миколою Семеною, і на даний момент Рада Європи очікує реакції українського уряду на повідомлення про небезпеку для журналістів у Криму.

 Нагадаємо, 19 квітня в окупованому Криму пройшли обшуки у чотирьох кримських журналістів Миколи Семени, Леньяри Абібулаєвої, Руслани Люманової та Заїра Акадирова. Російська ФСБ в окупованому Криму провела обшук і порушила кримінальну проти журналіста Миколи Семени за статтю, у якій начебто містяться «заклики до порушення територіальної цілісності РФ». Після цього журналіста кілька годин допитували у ФСБ. Згодом Миколу Семену відпустили під підписку про невиїзд.  

За словами Миколи Семени, йому оголосили підозру через те, що він нібито написав статтю «Блокада - необхідний перший крок до звільнення Криму» у вересні 2015 року. Стаття була розміщена на сайті «Крим.Реалії» – проекту «Радіо Свобода». Автор матеріалу в рубриці «Думка» – кримський політолог Валентин Гончар.

Двох інших кримських журналістів залучили до справи як свідків, однак вони, пославшись на 51 статтю Конституції Російської Федерації, відмовились від свідчень. Журналіста Заїра Акадирова, який перебуває наразі за межами Криму, ФСБ викликає на допит.

Так звана «прокурор»  окупованого півострова Наталія Поклонська заявила 19 квітня про порушення кримінальної справи щодо кримського журналіста за статтею російського законодавства про «сепаратизм» за публікації в ЗМІ. Пізніше стало відомо, що мова йде про Миколу Семену. Вона також заявила, що її відомство готує  матеріали для повного блокування інтернет-проекту «Крим. Реалії».

Представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Дуня Міятович  заявила, що  занепокоєна повідомленнями про погрози та затримання Миколи Семени в Криму.

Водночас корпорація  «Радіо Вільна Європа» – «Радіо Свобода» заявила, що у зв’язку з новими діями фактичної російської влади в окупованому Криму проти журналістів, серед яких є кореспонденти «Радіо Свобода», не припинить професійно висвітлювати події для людей, які цього потребують, і не припинить захищати своїх колег.

Міністерство інформаційної політики (МІП) України звернулося до Генеральної прокуратури України, прокуратури АР Крим, яка працює з Києва, Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ України, а також до міжнародних організацій, в тому числі – до Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ з проханням вжити відповідних заходів та невідкладно відреагувати на чергові правопорушення щодо журналістів в окупованому Росією Криму.

Прокуратура Автономної Республіки Крим при Генпрокуратурі України відкрила кримінальні провадження у зв'язку обшуками у кримських журналістів, які були проведені російськими силовиками в окупованому Криму 18-19 квітня, а також у зв'язку з обшуками та арештами кримських татар на півострові у «справі «Хізб ут-Тахрір».

Проект української служби «Радіо Свобода» (інформаційної служби Radio Free Europe/Radio Liberty) «Крим. Реалії» стартував наприкінці березня 2014 року – одразу після референдуму й окупації півострова Російською Федерацією. Кримський журналіст Володимир Притула, який зараз очолює проект, спершу працював один – як спецкор «Радіо Свобода» в регіоні. За якийсь час команда «Крым.Реалии» вже налічувала 20 осіб, однак у середині літа 2014 року через небезпеку й тиск російських спецслужб змушена була переїхати до Києва. Нещодавно він заявив в інтерв’ю «Детектору медіа», що жоден кримський журналіст не пише для «Крим. Реалії» під власним іменем.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3163
Читайте також
09.05.2016 10:55
Александр Владимиров, для Lb.ua
1 401
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду