Фонд «Відродження» застерігає журналістів від хвороби «права на абсолютну істину»

Фонд «Відродження» застерігає журналістів від хвороби «права на абсолютну істину»

11 Квітня 2016
9559

Фонд «Відродження» застерігає журналістів від хвороби «права на абсолютну істину»

9559
Міжнародний фонд «Відродження» висловив розчарування з приводу реакції журналістів «Слідства.Інфо» на аргументовану критику їхнього розслідування щодо офшорних компаній Президента України Петра Порошенка
Фонд «Відродження» застерігає журналістів від хвороби «права на абсолютну істину»
Фонд «Відродження» застерігає журналістів від хвороби «права на абсолютну істину»

Про це йдеться в коментарі фонду «Відродження», поширеному 11 квітня.

На думку фонду «Відродження», журналістська хвороба «права на абсолютну істину» підриває суть свободи слова, заміщуючи її простором компромату і маніпуляцій. «Немовби чесна позиція верховного судді, зайнята розслідувачами прихованої корупції, здатна перетворитися на свою протилежність, провокуючи розвиток масової недовіри до інформаційної місії ЗМІ», - застерігають представники фонду.

Наведемо заяву фонду «Відродження» повністю:

«Розслідування, здійснене журналістами "Слідство.Інфо" Громадського ТБ у партнерстві з Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувальників (ICIJ) та OCCRP, оприлюднило несумнівний факт наявності офшорної компанії, бенефіціаром якої є Президент України. Цьому факту має бути надана справедлива оцінка.

Водночас, запропонована інтерпретація виявлених фактів визвала аргументовану критику з боку експертів, авторитетних журналістів, а також представників провідних громадянських організацій, котрі, як і Громадське ТБ, давно і плідно співпрацюють з Фондом, відстоючи свободу слова в Україні.

Реакція з боку журналістів "Слідство.Інфо" на аргументовану критику розчаровує. Вони вдались до позиції некритичного самовиправдання без жодного натяку на визнання порушення ними журналістських стандартів, а саме маніпулювання фактами (автори розслідування не визнають штучності прив'язки ситуації з офшором Президента до трагедії в Іловайську, не мають доказів виведення активів компанії "Рошен" у відповідну офшорну зону, як і доказів того, що офшор був створений саме для уникнення податків з продажу).

По відношенню до цієї позиції, зайнятої розслідувальниками "Слідство.інфо", ми вимушені зазначити, що журналістська хвороба "права на абсолютну істину" суперечить не лише принципу збалансованого подання інформації. 

Реформи, точний напрям яких на європейські цінності був заданий Майданом, є складними і, інколи, суперечливими. Їх оцінка лише у двох кольорах -- "чорного" і "білого" -- руйнівні для прогресу країни, оскільки живіть політичний популізм і заохочує агресивну некомпетентність у всіх сферах суспільства.

На хвилі суспільно важливого інтересу до офшорної теми, подальші «викриття» глави держави продовжуються через некритичну публікацію матеріалів політично вмотивованих звинувачень 2003-2004 років, інспірованих тодішнім режимом.

У журналістиці це підриває саму суть свободи слова, заміщуючи таку простором компромату і маніпуляцій. Немовби чесна позиція верховного судді, зайнята розслідувачами прихованої корупції, здатна перетворитися на свою протилежність, провокуючи розвиток масової недовіри до інформаційноі місії ЗМІ.

Як представники фонду Відродження, місія якого є сприяння розвитку відкритого демократичного суспільства, ми заявляємо, що одноосібне право на істину суперечить головній цінності такого суспільства. Ніхто не має такого права. Кожний раціональний аргумент має бути почутим.

Ми висловлюємо надію, що колектив та Наглядова рада Громадського ТБ знайдуть вірний спосіб подолати цю небезпечну хворобу у власному середовищі, щоб запобігти її подальшому розповсюдженню у публічному просторі громадянського суспільства.

Ярема Бачинський

Євген Бистрицький

Тарас Качка

Наталія Лигачова-Чернолуцька

Інна Підлуська

Ігор Семиволос

Ірина Сенюта

Олександр Сушко

Валентина Теличенко»

Нагадаємо, 3 квітня на трьох каналах - «Громадському ТБ», «UA:Першому» та каналі «24» - було показано розслідування програми «Слідство.Інфо» (проект «Громадського ТБ») «Подвійне життя президента» із циклу «Офшори державного рівня» щодо офшорних компаній Президента України Петра Порошенка, яке викликало професійну дискусію.

5 квітня Редакційна рада «Громадського телебачення» розглянула це дослідження на предмет дотримання редакційних стандартів. На думку редакційної ради, сюжетна лінія подій в Іловайську (на якій акцентується в розслідуванні про офшорні компанії Петра Порошенка) важлива для повного розуміння контексту подій, наведених у розслідуванні. Але стилістика подачі розслідування та надмірне використання архівних кадрів подій на сході України відволікає глядача від суті розслідування про офшори президента, зміщує сприйняття у площину емоцій.

Згодом виконавча директорка «Громадського телебачення» Катерина Горчинська назвала розслідування «Слідства.інфо» щодо президентських офшорів чесною помилкою.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9559
Читайте також
07.04.2016 11:55
Олександр Михельсон
3 490
06.04.2016 11:00
Отар Довженко
8 771
04.04.2016 14:40
Наталія Лигачова
7 222
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду