НМПУ заявляє: в Україні безкарно продовжують нападати на журналістів і порушувати їх права
НМПУ заявляє: в Україні безкарно продовжують нападати на журналістів і порушувати їх права
Незалежна медіапрофспілка України (НМПУ) констатує, що недавнє побиття журналістів телеканалу НТН демонструє тенденцію: журналістів продовжують бити або брутально з ними поводитися. Про це йдеться у заяві на сайті НМПУ.
«Активізації цієї тенденції сприяє те, що побиття попередніх років так і не розслідувалися правоохоронними органами, а винні не були покарані. Тільки за літній період ситуацій, де журналістам перешкоджали виковувати їх професійні обов'язки, погрожували, били або безпідставно затримували, налічується більше десятка», - заявляє НМПУ.
Медіа-профспілка нагадує, що рідкісним випадком покарання нападників на журналістів був суд над мешканцем Київської області Вадимом Титушком і його спільниками, які побили журналістів Ольгу Сніцарчук і Влада Соделя. «Але система змушена була покарати зловмисників після того, як до воріт Міністерства внутрішніх справи за закликом медіа-профспілки і спілки журналістів прийшли кілька сотень розлючених журналістів», - нагадує медіапрофспілка.
На думку НМПУ, нинішнє керівництво МВС не врахувало хибної практики попередників і продовжує ігнорувати факти брутального поводження з журналістами, порушників закону не карають належним чином. Незалежна медіапрофспілка України застерігає: якщо так триватиме і далі, то журналістська спільнота змушена буде вдаватися до більші рішучих дій.
НМПУ нагадує про напади на журналістів та погрози медійникам останнього часу:
-10 серпня у Києві стався напад на журналістів програми «Агенти впливу» телеканалу НТН, які знімали сюжет про незаконне будівництво. П'ятеро молодиків спортивної статури виштовхали журналістку Мар'яну Дупнак за межі майданчику, розтрощили камеру оператора Олександра Стратійчука та побили його.
-2 серпня член Херсонського осередку Незалежної медіапрофспілки України Ігор Трубаєв повідомив про погрози з боку міліції. Заступник начальника УМВС Херсонської області Ілля Ківа у повідомленнях журналісту погрожував посприяти його відправленню на фронт, якщо той продовжуватиме задавати питання.
-25 липня в Миколаєві працівниця нелегального залу ігрових автоматів напала на журналістів, почала хапати камеру журналіста сайту «Преступности.нет» Андрія Лохматова, кричати і виштовхувати працівників ЗМІ ногами із закладу.
-10 липня громадського журналіста та депутата Олевської міської ради Олександра Ніколайчука побили невідомі. У центрі Олевська активісту перегородила дорогу автівка. З неї вийшли троє невідомих, які побили його арматурою.
-10 липня співробітники київської міліції незаконно затримали журналіста агентства «Укрінформ» Дмитра Перепелицю при розгоні власників МАФів і кавових машин, які штурмували штрафмайданчик у Святошинському районі Києва. Один з міліціонерів вихопив у журналіста планшет, а двоє інших заламали йому руки за спину. Після інциденту планшет так і не повернули.
- у липні кореспондент черкаського телеканалу «Антена» Роман Шовенко постраждав від рук сільського голови села Червона Слобода (Черкаської області) Миколи Котка та його помічника. Він намагався отримати коментар, проте сільський голова ледь не зніс з ніг журналіста. Тим часом помічник сільського голови намагався вирвати камеру.
- 7 червня в приміській зоні Дніпропетровська невідомий вдарив в обличчя журналіста та громадського активіста Віктора Жиха і відібрав у нього телефон, на який журналіст зняв видобуток піску на території Кіровського лісництва.
Крім того, у травні відбувся інцидент під час підготовки сюжету програми «Агенти впливу» про незаконні вирубки в Національному парку поблизу міста Гостомеля (Київська область). Депутат Ірпінської міськради (Київська область) Валерій Пєший погрожував журналістці телеканалу НТН Аліні Семенюк фізичною розправою.
Також простежується і бездіяльність міліції у більш давніх справах. Наприклад, 27 червня 2013 року знімальна група СТБ у складі оператора Антона Шоломницького і журналістки Ірини Драбок висвітлювали на сесію Ірпінської ради (Київська область), щоб підготувати сюжет про знищення забудовниками зелених зон у місті. Забудовник Олександр Табалюк напав на знімальну групу, намагався вирвати камеру з рук оператора, вирвав об'єктив і заховав його в своєму автомобілі. Суд щодо цього випадку переслідування журналістів і досі не завершено. І цей список інцидентів не є вичерпним.
«Незалежна медіа-профспілка України закликає журналістів об'єднуватися на підтримку колег, відстоювати свої права, вимагати від правоохоронних органів проведення розслідувань і публічної звітності щодо них. Безкарність вбиває!», - йдеться у заяві.
Нагадаємо, слідчими Голосіївського районного управління міліції Києва розпочато кримінальне провадження за фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів телеканалу НТН та грабежу. 10 серпня невідомі напали на журналістку програми «Агенти впливу» телеканалу НТН Мар'яну Дупнак та оператора Олександра Стратійчука, які знімали сюжет про незаконне будівництво на Голосіївському проспекті у Києві. За словами журналістки, п'ятеро чоловіків штовхали її, побили оператора, розтрощили та відібрали камеру. Знімальна група викликала на місце події правоохоронців. Вона також повідомляє, що ті самі особи, що напали на знімальну групу, побили ще одного чоловіка та працівника поліції. Пані Дупнак звернулася до міністра внутрішніх справАрсена Авакова з вимогою зреагувати на інциденти.
«Детектор медіа»