Миколаївські ЗМІ приєднались до протестів проти створення Міністерства інформполітики

Миколаївські ЗМІ приєднались до протестів проти створення Міністерства інформполітики

5 Грудня 2014
5000

Миколаївські ЗМІ приєднались до протестів проти створення Міністерства інформполітики

5000
Миколаївські ЗМІ приєднались до протестів проти створення Міністерства інформполітики
Миколаївські ЗМІ приєднались до протестів проти створення Міністерства інформполітики

Сьогодні, 5 грудня, десять редакцій миколаївських ЗМІ і 17 журналістів підписались під відкритим зверненням до Президента України, Прем'єр-міністра України та Голови Верховної Ради України з вимогою зупинити процес створення так званого Міністерства інформаційної політики України, вбачаючи в цьому спробу наступу на свободу слова, державного втручання та контролю за ЗМІ. Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ).

 

До української влади звернулись співробітники інформаційного агентства «Українська медіа група», інтернет-видання «Преступности.НЕТ», інтернет-видання «Тimes.mk.ua», газети «Наше місто Миколаїв», інтернет-видань «Новости-N», «НикВести», «Nikolaev-city.net», «Інше.ТВ», «Моє місто», телерадіокомпанії «МАРТ», журналісти Олена Горячева, Ігор Пох, Федір Бондар, Олена Івашко та інші.

 

Далі «Детектор медіа» публікує звернення миколаївських журналістів:

 

«ЗВЕРНЕННЯ

 

Шановні пане Президенте, Прем'єр-міністре, Голово Верховної Ради України!

 

Ми, співробітники засобів масової інформації міста Миколаєва, як і більшість наших колег по всій Україні, вкрай обурені ініціативою української влади щодо створення так званого Міністерства інформаційної політики України, та тим, що Верховна Рада України вже, голосуючи пакетом, без попереднього обговорення не те, щоб в суспільстві та експертному середовищі, а навіть в залі парламенту, призначила «міністром інформаційної політики» пана Юрія Стеця. Ознайомившись з Положенням про Міністерство інформаційної політики України, ми робимо висновок, що нова українська влада вирішила, виправдовуючись фактичною та інформаційною війною Російської федерації проти України, зробити наступ на свободу слова шляхом введення державного контролю над всіма засобами масової інформації. Ми, як і більшість наших колег по всій Україні, вимагаємо негайно припинити процес створення Міністерства інформаційної політики України та ліквідувати посаду міністра інформаційної політики.

 

«В історії є багато прикладів, як нова влада, яка прийшла на хвилі революції, починала робити ще більш недемократичні речі, ніж повалений революцією режим. Створення так званого «Міністерства інформаційної політики» - це перший дзвоник для нової влади, адже, судячи з Положення Міністерства інформаційної політики України, цей орган покликаний повністю контролювати свободу слова в України, стане контролюючим органом над засобами інформації, що є неприпустимим у вільному суспільстві. Окрім того, на фоні жорсткої економічної кризи, війни на Сході України, створення ще одного міністерства, яке, окрім всього іншого, ще й буде дублювати функції ряду інших відомств - виявляється нам не виправданим розбазарюванням бюджетних коштів. Ми вимагаємо зупинити процес створення «Міністерства інформаційної політики», ліквідувати вже затверджену Верховною Радою України посаду «міністра інформаційної політики», не дратувати суспільство та повернутися до реформ, впровадження яких і стане найліпшим ґрунтом до перемоги України в інформаційній війні з Росією», - заявила редакція Інформаційного агентства «Українська медіа група», інтернет-видання «Преступности.НЕТ».

 

«Створення так званого «Міністерства правди» свідчить про одне: бажання влади заблокувати впливовими важелями на найвищому рівні поширення в ЗМІ інформації, котра не до вподоби деяким високопосадовцям. Створення такого міністерства - це чергова спроба влади встановити тотальний контроль за засобами масової інформації і нав'язування їм правил гри, які не мають нічого спільного з демократією та свободою слова. Впродовж 23 років незалежності українці шукали правди у всіляких кабінетах владних міністерств, але найчастіше знаходили її за підтримки незаангажованих ЗМІ. Парадокс: з посиленням ролі демократичних медіа зріс острах можновладців перед силою правдивого слова, то чи не з цієї причини вони вирішили створити своє міністерство, щоб, керуючись своїми повноваженнями, вирішувати, яку правду ЗМІ могли б поширювати, а про яку - ані пари з вуст?» - вважає редакція інтернет-видання «Times.mk.ua».

 

«Контроль, чи, навіть, спроба контролю за ЗМІ, є однією з найважливіших ознак тоталітарного режиму. Утім перша стаття Конституції України говорить про те, що наша держава є демократичною, а 15-та стаття головного Закону забороняє цензуру у будь-яких її проявах. Порушення конституційних засад - це злочин. В даному випадку, це злочин, який вчиняє держава проти свого народу», - зазначила редакція газети «Наш город Николаев» та інтернет-видання «Новости-N».

 

«Основне обурення викликає те, що новий парламент обговорює різні організаційні моменти створення так званого «Міністерства правди». На швидку руку написали якійсь статут, навіть відомий майбутній «міністр правди». Зате немає ніяких суперечок про зміст інформаційної політики держави та стратегію в контексті інформаційних комунікацій. Все це говорить лише про те, що це не міністерство, а бутафорія, фальшивка. У «Міністерстві правди» більше обману, ніж правди. Воно створено для імітації роботи та додаткового представництва політиків, які лобіюють це питання. Закликаємо Прем'єр-міністра, народних депутатів та Президента України зупинити створення фіктивних установ, не наповнених реальним змістом, які не відповідають інтересам українського народу», - заявила редакція інтернет-видання «НикВести».

 

««Міністерство інформаційної політики» - це чергова змога наступу на свободу слова, а також чергова спроба деяких високопосадовців повністю контролювати засоби масової інформації. Це зовсім не має нічого спільного з демократичними принципами вільної України. Згідно деяким пунктам Положення про Міністерство, влада фактично створює нового державного медіа монстра, який зможе впливати на редакційну політику ЗМІ. Складається таке враження, що влада знайшла просте рішення: «У будь-якій незрозумілій ситуації створюй міністерство». Нам воно точно не потрібне. Взагалі вся ініціатива створення так званого «Міністерства правди» більше схожа, як вже згадувалось, на спробу створення органу державної цензури та тотального контролю засобів масової інформації. Органу, який буде під приводом війни поступово починати тиснути на всі медіа - з тим, щоб ті замовчували невигідну деяким високопосадовцям та можновладцям інформацію», - зауважує редакція інтернет-видання «Nikolaev-City.net».

 

«Ми розуміємо: те, що відбувається в Україні з березня цього року, - аннексія Криму, окупація Донбасу - стало можливим й через відсутність в нашій країні інформаційної політики, через відсутність захисту українських інтересів в інформаційній сфері. Але ми, колектив «Інше ТВ», вважаємо створення Міністерства інформаційної політики або помилковим рішенням, або заздалегідь продуманим інструментом задля спотворення громадської думки. Дозвільні функції - державна реєстрація ЗМІ, державний реєстр ЗМІ й таке інше - здійснюються в Україні й сьогодні, без створення «Міністерства правди». Тоді для чого? В нас є свою версія.

 

Зараз в країні повинні початися масштабні реформи, без яких Україна загине. Суспільство чекає на них з надією, але й з острахом, тому що попри всі зміни не вірить в «реформаторську щирість» влади. Після створення «Міністерства правди» у суспільства з'явиться черговий привід сумніватися в щирості влади взагалі. Ми повністю поділяємо ці підозри, тому що контроль інформаційного простору легко може перетворитися на створення механізму приховування істинних результатів реформування, на заміну реальної суспільної думки щодо ходу реформ на бажану владі «картинку» в ЗМІ, яка дозволить обмежитися лише імітацією реформ.

 

В цьому ми бачимо величезну загрозу для розвитку громадянської свідомості в Україні, для розвитку суспільства взагалі. Те, що новообраний парламент знехтував думкою журналістів щодо неприйнятності створення такого органу - дуже тривожний дзвінок.

 

«Інше ТВ» вважає створення Міністерства інформаційної політики України недоречним і несвоєчасним - гроші на функціонування цієї структури потрібні на інше», - зазначила редакція інтернет-видання «Інше.ТВ».

 

«Колектив КП ТРК «МАРТ» вважає, що створення державного органу - Міністерства інформаційної політики призведе до посилення бюрократичного тиску на журналістські кола. Утворення будь-якої офіційної структури призведе до невиправданих витрат державних коштів на утримання бюрократичного апарату, функції якого можуть полягати лише у виданні непотрібних циркулярів та сумнівних інструкцій. Бо саме в цьому, як правило, і полягають функції бюрократії. Крім того, ця структура буде намагатись контролювати діяльність журналістів. Про яку свободу слова й демократію в такому випадку може йти мова?», - заявила редакція телерадіокомпанії «МАРТ».

 

Федір Бондар, завідувач відділу Миколаївської ОДТРК, член НСЖУ, поставив владі такі запитання:

1. Якщо потреба у створенні такої структури назріла давно, а автор ініціативи сформулював її 5 років тому, чому озвучили таку пропозиції за два дні перед голосуванням? Чи не тому, що не були готові до громадського обговорення? Якщо ж це - спонтанне рішення - значить, все ще гірше. Чи, планується створювати нові міністерства за помахом руки?

2. Немає жодної серед задекларованих функцій нового міністерства, яку не міг би або вже не зобов'язаний виконувати Державний комітет з питань телебачення і радіомовлення. Немає кращої пропаганди, ніж правда. Донести правдиву інформацію до мешканців окупованих територій - чи не є природнім завданням Держкомтелерадіо?

3. Прямі аналогії з міністерством правди не допоможуть Україні у справі роз'яснення позицій нашої держави та правдивого інформування. Скоріше, навпаки - адже на Заході добре знають світи, змальовані Джорджем Оруелом. Світи, не надто демократичні.

4. Зрештою: пане Президенте! Чи не вважаєте Ви за доцільне поцікавитись ставленням до даної ініціативи тих, чия професійна діяльність безпосередньо залежить від запланованого міністерства? Навіть журналісти, обрані до ВР від Вашого блоку виступають проти «Міністерства правди.

 

«Так зване «Міністерство правди» спочатку створює враження чергової «примари» держструктури, яку склепали на швидку руку. Оболонку зробили, а про зміст не потурбувалися. Незрозумілий і той факт, як можна призначати голову ще неіснуючого міністерства. Нові депутати не побачили в цьому нічого поганого. Залишається неясною і стратегія роботи нового Міністерства, та які функції воно буде виконувати, адже чіткого обґрунтування депутати не зробили.

 

Чи закономірно створювати чергову структуру в і так просоченій бюрократизмом системі? Чи потрібна вона народу, і чи не буде утискати права ЗМІ? Подібне Міністерство може зіграти ведмежу послугу її творцям. Без конкретного плану роботи вона виступає в ролі цензора, а не контр пропагандистів в інформаційній війні з РФ», - заявила редакція інтернет-видання «Мой город».

 

«Так зване «Міністерство правди» - спроба влади просто «підім'яти» під свої вимоги усі ЗМІ. Яка може бути мова про демократію та незалежність, якщо ЗМІ будуть писати/говорити/показувати те, що вигідно владі? Мі вважаємо, що створення подібного міністерства - спроба високо посадовців уникнути правди, яку ЗМІ несуть про їх діяльність, а отже - є чого уникати та приховувати. Влада, що прийшла після Революції, ціною величезних жертв з боку країни та населення, повинна бути готова до відкритості та повного контролю з боку громадськості. Саме такий контроль і забезпечуватимуть незалежні ЗМІ. «Міністерство правди», в свою чергу,  повністю закреслює всі демократичні основи нашого суспільства, всі цінності, заради яких люди склали свої голови на Майдані», - зазначила редакція інтернет-видання «Миколаїв в подробицях»».

 

Нагадаємо, 4 грудня близько 20 запорізьких ЗМІ заявили про свою підтримку заяви журналістського руху «Стоп цензурі!» та звернення Інституту масової інформації (ІМІ) проти створення Міністерства інформаційної політики як нового органа пропаганди, націленого на утиск свободи слова.

 

4 грудня у Кіровограді журналісти вийшли на акцію протесту проти створення Міністерства у справах інформаційної політики.

 

В інтерв'ю «Детектор медіа» новопризначений міністр Юрій Стець заявив, що його міністерство у справах інформаційної політики (МІП), яке може бути створене 5 грудня на засіданні Кабінету Міністрів України, функціонуватиме тільки на час ведення військових дій на території України.

 

2 грудня Верховна Рада 288 голосами призначила «пакетом» новий склад Кабінету Міністрів України і, зокрема, призначила народного депутата від «Блоку Петра Порошенка» Юрія Стеця на посаду міністра інформаційної політики (такого міністерства дотепер не існувало).

 

Наміри влади створити міністерство інформаційної політики викликали гостро критичну реакцію медійників і журналістів.

 

3 грудня на круглому столі в «Українському кризовому медіа-центрі» повідомив Юрій Стець повідомив, що у Міністерстві інформаційної політики, яке невдовзі буде створено, будуть три департаменти, які будуть займатися інформаційною політикою, інформаційною безпекою та внутрішньою комунікацією між органами влади. Новопризначений міністр презентував проект положення про Міністерство інформаційної політики, пообіцяв не запроваджувати реєстрацію інтернет-видань та заявив, що фінансувати нове міністерство можна за рахунок скорочення видатків на державні засоби масової інформації. 

 

Того ж дня стало відомо, що представниця ОБСЄ з питань свободи медіа Дуня Міятович занепокоєна створенням в Україні Міністерства інформаційної політики.

 

4 грудня Міжнародна федерація журналістів (IFJ) і Європейська федерація журналістів (EFJ)висловили стурбованість у зв'язку зі створенням в Україні державного органу з контролю інформації.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5000
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду