Повені та медіа; або жертви повені чи злочинці?
1. Де дізнаватися про рівень води?
Щоденний моніторинг рівня води основних річок України здійснюють гідропости Укргідрометцентру, дивитися дані можна тут. А прогноз рівня води щодня друкують тут.
2. Хто може коментувати цю тему?
Тільки за останні 2 дні на інформаційних телеканалах України помітив ну просто жахливу тенденцію: на ефіри про повені запрошують політтехнологів, депутатів, (недо)блогерів.
Наприклад, телеканал ZIK запросив аж 10 «експертів», серед яких навіть видатна «гідрологиня» усіх часів і народів льотчиця Надія Савченко, але ЖОДНОГО гідролога!
Альо, є така наука - гідрологія, і в Україні є фахівці-гідрологи, які усе своє наукове життя досліджують природні води та процеси у річках.
Рекомендую:
- кафедру гідрології та гідроекології Київського університету імені Тараса Шевченка;
- науковці Національної академії наук України, зокрема співробітники відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту НАН України та ДСНС України. Вони, до речі, прогнозували і попереджали;
- Інститут гідромеханіки (колись Інститут гідрології) НАН України.
3. Жертви повені чи злочинці?
Почнімо з дефініцій.
Заплава — частина річкової долини, що лежить вище від меженевого (номінального) рівня води в річці й періодично затоплюється під час повені.
Річка МАЄ періодчино виходити з берегів та заливати заплаву. На те вона і заплава.
У заплавній зоні заборонено будувати та розорювати землі.
І не тільки заплава, а й надзаплавна тераса є водоохоронною територією.
Розміщуючи підприємства, забудовуючи приватними будинками, орючи угіддя на заплавах річок, наноситься велика шкода річці.
Наприклад, фермер, розорюючи угіддя на заплавах і надзаплавних терасах, використовує пестициди, які шкодко потрапляють до річки. А потім ви дивуєтесь, що хворіє і гине риба?!
Не кажу вже про тваринні комплекси чи фабрики.
Документи:
За даними гідропостів на сьогодні, до прикладу:
- Галич на Прикарпатті - ріка Дністер: рівень води - 217,61 метра Балтійської системи висот (БС), а відмітка заплави - 216,56 м БС.
- Чернівці на Буковині - ріка Прут: рівень води - 161,24 м БС, а відмітка заплави - 163,89 м БС
Тобто, у Галичі - реально надзвичайна ситуація, вода на метр вище відмітки заплави. А ось у Чернівцях до відмітки заплави Прута ще 2 метри. І у мене не співчуття, а обурення до торговців затоплених кіосків Калинівського ринку Чернівців - чому ви взагалі там перебуваєте? Чому міськрада вам дозволила зводити ринок у заплаві?!
Порушення водоохоронних норм - це не бюрократія чи формальність. Україна має реально велику проблему не лише забруднення річок, а й зникнення річок. Із багатої на водні ресурси країни ми вже перетворюємось на державу з дефіцитом питної води.
І прикро, що медіа часто нехтують висвітленням реальної проблематики цієї теми та корупції в питанні заданні дозволів на забудову в заплавах річок, що просто заборонено.
Радіостанції Суспільного (зокрема Українське радіо і Радіо Культура сьогодні о 16:10 обговорять цю тему з наукової точки зору.
А мешканцям підтоплених Прутом будинків можу порадити відбудувати дім після повені не в заплаві, а прямо в руслі річки.
Джерело: фейсбук