ПРОЕКТИ
18:09
Середа, 15 Листопада 2017

Комітет свободи слова хоче, щоб справу про напад на знімальну групу «Схем» охоронців Медведчука розслідували максимально швидко

Члени Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики вирішили звернутися до керівництва правоохоронних органів, щоб справу про напад на знімальну групу програми «Схеми: корупція в деталях» (проект «Радіо Свобода») розслідували максимально швидко і результативно.
Комітет свободи слова хоче, щоб справу про напад на знімальну групу «Схем» охоронців Медведчука розслідували максимально швидко
Комітет свободи слова хоче, щоб справу про напад на знімальну групу «Схем» охоронців Медведчука розслідували максимально швидко

Таке рішення ухвалено на черговому засіданні Комітету 15 листопада.

Голова Комітету з питань свободи слова Вікторія Сюмар зазначила, що на наступне засідання члени Комітету попросять правоохоронців прозвітувати, чи вручені підозри нападникам на знімальну групу «Схем».

«Ми на наступне засідання знову винесемо на розгляд це питання, побачимо, що вдалося зробити, ми не повинні такі розслідування спускати на гальмах. Ми би хотіли чути про хід розслідування, бо вже надто багато накопичилося справ по Михайлу Ткачу», – сказала вона.

Михайло Ткач (ліворуч) розповідає на засіданні Комітету про розслідування нападів на знімальну групу

Журналіст програми «Схеми» Михайло Ткач повідомив, що військова прокуратура вчетверте закрила кримінальне провадження за відсутністю складу злочину щодо інциденту 2 жовтня 2015 року, коли співробітники Служби безпеки України затримали в Києві знімальну групу програми «Схеми» та пошкодили знімальну техніку. «Ми намагаємося через суд його поновити», – сказав він.

За словами журналіста, у справі щодо інциденту 15 вересня в Конча-Заспі (Київська область), коли на знімальну групу програми «Схеми» напали співробітники Управління державної охорони (УДО), була проведена одна слідча дія. «Мене і оператора допитали, нам сказали, що далі поліція має передати справу до обласної прокуратури, відтоді жодної слідчої дії», – розповів Михайло Ткач.

Про хід розслідування цієї справи розповіли представники правоохоронців.

Заступник голови Комітету Сергій Висоцький поцікавився, чи не варто вже питання безпеки журналістів розглянути на всеукраїнському рівні.

«У нас є ініціатива щодо парламентських слухань, сподіваюсь парламент її розгляне. І давайте ще запросимо обласну прокуратуру, почуємо її позицію по всіх справах», – запропонувала Вікторія Сюмар.

Позицію Медведчука на Комітеті свободи слова представляі нардеп Василь Німченко, який розповів про зустріч Медведчука з Путіним, Медвєдєвим і главою Московського патріархату Кирилом

Представник Віктора Медведчука, народний депутат від Опозиційного блоку Василь Німченко у своєму виступі щодо інциденту 7 листопада, коли охоронці Віктора Медведчука напали біля аеропорту «Київ» на знімальну групу програми «Схеми», стверджував, що журналісти намагалися відстежити пересування політика. «Конституція України захищає приватне життя. А Михайло кричав весь час одні й ті самі фрази: «Не топчіть мені ноги» і «Не бийте по камері», а навколо не було людей. І коли їхав автомобіль охорони, то була спроба зупинити це авто і вдень, і в темну пору доби», – стверджував він.

«То це виходить, що журналісти заблокувати машину охорони?», – поцікавилася перша заступниця голови комітету Ольга Червакова.

«Так, це все для того, щоб створити кіпіш. Там дійсно були люди по договору з держохорони і приватної організації «Шторм». Так, це все є на відео! Ми впевнені, що це замовлення», – сказав представник Медведчука.

Вікторія Сюмар у відповідь на закид Василя Німченка, що Комітет не захищає права сім’ї Медведчука відповіла: «Наше завдання тут – це захищати права журналістів і право громадян на інформацію. Це Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики. Конституція України не передбачає побиття журналістів за зйомку в публічному місці, як і не передбачає права втручатися в приватне життя. Це рівнозначні поняття. Але якщо є суспільно значима інформація, то Європейський суд з прав людини визначає, що політики апріорі є предметом значно більшого інтересу і значно менш захищені в плані приватності, аніж звичайні люди. Тому що їхня діяльність становить суспільний інтерес. Тому увага журналістів до цієї проблематики може бути вищою і вона є обґрунтованою. У даному випадку ми розглядаємо одну ситуацію: чи мали право конкретні особи бити журналістів? І не давати їм можливості знімати в громадському місці».

Василь Німченко зауважив, що «насправді нікого не били». На що оператор програми «Схеми» Кирило Лазаревич сказав, що били його.

«А ви навіть і не кричали», – сказав Німченко, чим викликав хвилю обурення у присутніх.

«Наш Комітет буде звертатися до керівництва правоохоронних органів, щоб вони тримали цю справу під особливим контролем. І ми це розслідування будемо тримати під контролем теж. Ми хочемо знати, чи було тут перешкоджання журналістській діяльності. Прикро буде довідатися, якщо серед цих охоронців були й представники держаної охорони. Але навіть якщо це робили охоронці будь-якої приватної особи, то ніхто не має права перешкоджати здійснювати журналістську діяльність. І журналісти самі мають вирішувати, що і коли їм знімати. Нам треба справи за 171 ст. ККУ доводити до суду. Бо безкарність призводить лише до того, що будь-хто може підійти до журналістів, побити по ногах і руках, забрати камеру, і ніхто за це не несе відповідальності. Цю практику, яку ми маємо зупинити. Комітет закликає провести максимально швидке і результативне розслідування», – зазначила Вікторія Сюмар.

Заступник начальника управління Головного слідчого управління Національної поліції Олександр Ковтун повідомив, що у рамках розслідування цього інциденту вже проведені слідчі дії:

«Встановили двох охоронців, які вчиняли ці дії, вони від свідчень на даний час відмовляються. Щодо дій працівника поліції, який був на місці і не припинив вчинення кримінального правопорушення, призначили службове розслідування, на даний час воно триває», - сказав пан Ковтун.

Читайте також

Як повідомляв «Детектор медіа», увечері 7 листопада невідомі напали біля аеропорту «Київ» на знімальну групу програми «Схеми: корупція в деталях» (проект «Радіо Свобода») у складі журналіста Михайла Ткача і оператора Кирила Лазаревича. 

Згодом редакція програми оприлюднила відео нападу на знімальну групу програми «Схеми: корупція в деталях».

Прокуратура Києва почала за фактом перешкоджання роботі знімальної групи програми «Схеми» (спільного проекту «Радіо Свобода» і телеканалу «UA:Перший») в аеропорту «Київ» 7 листопада кримінальне провадження.

Редакція програми журналістських розслідувань «Схеми» за годину до виходу в ефір 9 листопада  розслідування «Чорні чоловічки» отримала від адвоката Віктора Медведчука Ігоря Кириленка лист, в якому пан адвокат погрожував журналістам кримінальною відповідальністю. Про це повідомляється на сторінці програми «Схеми» у Facebook. У листі пан Кириленко назвав розслідування журналістів щодо перельотів Віктора Медведчука до Росії «провокацією» та звинуватив їх у втручанні у приватне життя Медведчука та його родини.

У редакції програми «Схеми» вважають звинувачення безпідставними та такими, що мають на меті залякування: журналісти виконували свою законну професійну діяльність у громадському місці, про що неодноразово повідомляли охороні Медведчука та демонстрували посвідчення.

Комітет з питань свободи слова та інформаційної діяльності повідомив, що розгляне питання про інцидент з ознаками перешкоджання журналістській діяльності знімальній групі програми «Схеми».

Фото: Світлана Остапа

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1946
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2018 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop