УКРАЇНА – країна продажних жінок та вібруючої демократії?

13 Жовтня 2006
0
4144
13 Жовтня 2006
16:10

УКРАЇНА – країна продажних жінок та вібруючої демократії?

0
4144
Чи можна за допомогою pr-компаній створити імідж країни? Який імідж в України? Його потрібно створювати чи змінювати? Бурхлива дискусія на цю тему розгорнулася на Європейському PR-конгресі, який проходив у Києві 4-5 жовтня.
УКРАЇНА – країна продажних жінок та вібруючої демократії?

З чого починається імідж країни, і хто його створює? Що впливає на образ держави, який проектується в зовнішній світ? Чи можна за допомогою pr-компаній створити імідж країни? Який імідж в України? Його потрібно створювати чи змінювати? Бурхлива дискусія на цю тему розгорнулася на Європейському PR-конгресі, який проходив у Києві 4-5 жовтня. Модератором цієї дискусії став відомий тележурналіст, автор і ведучий суспільно політичного ток-шоу «Свобода слова» на ICTV Савік Шустер.

 

Спершу відзначимо, що це був перший в Україні захід такого масштабу в галузі PR. Тема першого зльоту піарників всіх країн і народів – на конгресі українські PR-фахівці обмінювалися досвідом з колегами з Англії, Швеції, США, Іспанії, Польщі, Росії – формулювалася як «Стратегічний PR. Від репутації бізнесу – до іміджу країни». Найбільшу аудиторію на конгресі зібрало своєрідне ток-шоу на тему «Репутація країни: досвід чужих помилок або свій власний велосипед». Керував дискусію Савік Шустер. У вступній промові телеведучий пояснив причини своєї участі в цьому заході:


–Я погодився провести це ток-шоу, оскільки мені ця тема дуже цікава. Я не експерт у темах піару, репутації та іміджу країни, я дилетант і наперед п
ерепрошую за некомпетентні думки, які я висловлю. Проте, це думки громадянина, а це означає, що вони мають право на існування.


Протягом ток-шоу Савік не тільки керував місцезнаходженням мікрофона, визначав спікера, але і направляв, змінював, повертав тему дискусії. Загалом, все виглядало в кращих традиціях «Свободи слова». 


– Коли я думаю про імідж країни,
одразу згадую Китай з його стрімкою економікою, – почав своє вступне слово Савік. – Я переконаний, що імідж Китаю почали створювати іммігранти. Це люди, які дуже багато працюють, не рахують робочі години, не п'ють і дуже чітко виконують завдання керівництва. Я це бачив, коли вчився і працював у Канаді, Європі. Дуже багато європейської промисловості сьогодні переїхало до Китаю, наприклад, 99% взуттєвої. Це великий удар по Італії, адже малий і середній бізнес італійців спеціалізувався саме на цьому. Але коли я в Італії замовляв декілька пар взуття, вона не обов'язково приходила в потрібних мені кольорах та розмірах. У Китаї це не можливо – всі знають про дисциплінованість китайської робочої сили. Тут можна пригадати також китайські ресторани, що ростуть як гриби у всіх столицях і містах Земної кулі. Саме так поступово світ став відкривати для себе Китай. Нині вони дійшли до того, що будуть господарями олімпійських ігор. Думаю, це кульмінація створення іміджу нового Китаю – найпривабливішої країни для інвесторів. Що таке інвестиції в Україну? “Криворіжсталь”? Чи може будь-який турист, який приїжджає сюди з цікавості і платить гроші, аби подивитися цю країну? Великий бізнес чи поодинокий турист? Або все це разом? Де саме починається створення іміджу України? Наприклад, Росія звернулася по допомогу в створенні іміджу країни до великої американської pr-компанії. Чи можна за допомогою pr-компаній створити імідж держави або ж він створюється зовсім іншим способом?

 

Своїми думками про те, чи можна швидко, найнявши якусь структуру ззовні, створити імідж України, поділилися герої ток-шоу:

 

Борис Фірсов – директор зі стратегічного розвитку, старший партнер «Михайлов і Партнери. Управління стратегічними комунікаціями» (Росія)

– Я глибоко переконаний, що вся робота російських pr-агентств щодо створення іміджу Росії була провальною. Іноземцям, які не мають ніяких родинних або бізнес-справ з Росією, абсолютно байдуже, що там відбувається. Побудова іміджу і формування репутації починається з пріоритетів і національних інтересів, яких поки немає ні у Росії, ні в України. Тому і репутації у наших країн немає! Ні поганої, ні хорошої, її просто немає.

 

Марина Стародубська – віце-президент Української асоціації зі зв'язків з громадськістю (UAPR)

– Я думаю, що імідж країни за допомогою спеціальних структур створити можна, тільки не швидко. Адже це процес, який триває роками і у компанії, і у людини, а в країни тим більше. Що більше цільових аудиторій, що більше людей, які впливають на створення іміджу країни, то складніше. Якщо в компанії це гендиректор та її персонал, то в країни імідж починається з президента і закінчується поведінкою звичайного громадянина на іноземних курортах.

 

Василь Мірошниченко – засновник і керуючий партнер INVESTNUA CAPITAL – Роль pr-компанії у формуванні іміджу країни необхідна. Але за імідж країни мають відповідати органи державної влади, оскільки вони його і формують. Проте основні знання у сфері маркетингу, піару, брендингу в руках бізнесу і приватного сектору. Важливо створити канали комунікації для передачі цих знань. Формування іміджу країни набагато складніше за формування іміджу якогось товару, адже країна вже має багато різних асоціацій, пов'язаних з її історичним розвитком, її минулим. Ці асоціації і формують початкове  бачення країни. На основі їх будуються певні стереотипи і уявлення про країну в цілому. І головна проблема – як з цими стереотипами боротися. Щоб нівелювати негативні стереотипи й акцентувати позитивні асоціацій, необхідна робота  професійної команди піарників.

 

Костянтин Грідін – виконавчий директор CFC Consalting

– Імідж країни – це не річ, яку колись починають створювати і колись закінчують. Це безперервний процес. Імідж країни ґрунтується на трьох чинниках: дії державної влади, вплив міжнародного співтовариства і діяльність PR-компаній. Якщо країна свідомо не формує свій імідж, це зроблять за неї інші.

 

Мирон Василік – партнер, старший віце-президент The PBN Company Ukraine

– Вважаю, що імідж країни можна створити досить швидко, але робити це треба відповідно до певної мети. Тут важливо розділяти імідж і репутацію. Імідж можна міняти хоч раз у півроку, а ось репутація створюється десятиліттями.

 

Мартін Нанн – виконавчий директор Whites International Public Relations, працює в комунікаційній індустрії понад 30 років у Великобританії, країнах Європи і на Далекому Сході.

 

– Імідж в України є. Питання лише в тому, наскільки правдиво він відображає саму країну. Тут є багато піарників, які могли б поліпшити імідж України. Наприклад, Тоні Блер має штат із 418 PR-професіоналів, відповідальних за формування іміджу Великобританії. В Україні взагалі немає такої людини. Потрібно створити систему, яка працюватиме на захист національної репутації.

 

Даріус Творжидло – експерт з економіки та public relations (Польща)

– Можливість формування іміджу України за допомогою PR-компаній існує. Дуже серйозним фактом формування іміджу країни є враження від її громадяни за кордоном.

 

Після оголошення позицій героїв почалося найцікавіше – модератор дискусії запропонував обговорити, які позитивні асоціації викликає Україна і з якими негативними стереотипами пов'язана наша держава. Розкид думок був дуже великим, і не в останню чергу це можна пояснити різноманітністю національностей героїв ток-шоу.

Підсумовуючи позитивні асоціації, можна зробити висновки, що наша країна приваблива тому що в нас:

 

– Активно розвивається бізнес.

«Український бізнес росте, прийти сюди цікаво, будеш рости так швидко, як в мало якій країні світу», – акцентує Борис Фірсов. «Мене приємно шокують зміни, що сталися з Україною протягом останніх 10 років, – каже Мартін Нанн. –  Найпозитивніша річ  – це швидкість змін, розвитку, вбирання країною міжнародних стандартів, практики. Це вражає».


– Демократичний вектор розвитку суспільства.

 «Помаранчева революція стала могутньою позитивною асоціацією з Україною і дала великий індекс цитування нашої країни в зарубіжній пресі у позитивній тональності», – аргументує Василь Мірошниченко. Його підтримав Йозеп Катлла: «Ваша країна живе у вібруючій демократії. Тут цікаво жити, суспільство відкрите змінам, країна і її люди динамічно розвиваються».


– Високий людський і культурний потенціал.

Експерт з піару поляк Даріус Творжидло із захоплення розповідав про Україну і українців: «Не можна не відмітити працьовитість вашого народу. У мене в компанії працюють два українці – саме вони формують імідж України найкраще за все. Вони молоді, зовсім недавно закінчили університет, але вже є відмінними фахівцями, і я ними дуже задоволений. Також у вас є багато історичних пам'яток, доторкнутися до величі яких їздять поляки, і цим треба користуватися!». «Україну в світі знають завдяки нашим спортсменам, проведенню конкурсу «Євробачення-2005» і завдяки красі українських дівчат”. «А ще не забуватимемо про привітність українців, красиву природу, смачну їжу, яка ще не зіпсована консервантами і підсилювачами смаку», - підсумувала Марина Стародубська.

 

Негативних асоціацій в іміджі нашої країни в процесі дискусії спливло не менше. Україна відлякує, тому що у нас:


– Нестабільна політична й економічна ситуації.

«Незрозуміло, що з країною буде завтра», - констатує Борис Фірсов. «Ми були здивовані, коли Миколу Азарова повернули у владу, - каже керівник напряму зв'язків із громадськістю і лобіювання при Євросоюзі  Йозеп Катлла. – Чи це не означає повернення старих, дореволюційних порядків?». «Корупція, постійна мінливість нормативно-правового поля не дають змоги бути Україні привабливою для інвесторів»,  – констатує Мартін Нанн.


– Українські ЗМІ продукують в основному негативну інформацію про країну.

«Негатив інформації про Україну в світовій пресі обумовлений насамперед тим, що українські ЗМІ тиражують в основному негативну інформацію, не приділяючи уваги позитивним аспектам життя країни. Я перед поїздкою у вашу країну пошукав на google.com відомості про Україну, інформація була м'яко кажучи не веселою,” – каже Йозеп Катлла.


Також більшість героїв ток-шоу констатували, що наша країна асоціюється з  дівчатами легкої поведінки, Чорнобильською катастрофою, суцільним алкоголізмом і високим трафікінгом людей. Та й взагалі, у масовій свідомості жителів інших країн Україна не виглядає незалежною державою, а сприймається, як придаток Росії і пережиток СРСР.


Отже, піарники одностайно вирішили, що Україну треба позбавити негативних стереотипів. Але чи це справа pr-компаній? Адже, щоб поліпшити імідж України, треба стати передбаченими в політиці, не повертати страшних міністрів у владу, зробити так, щоб Чорнобиль більше не здавався страшною загрозою для Європи і світу, довести всім, що Україна – незалежна країна, перестати заробляти гроші, продаючи жіночі тіла, і найскладніше - перестати пити! І це непросте завдання стосується всіх – від влади до простого громадянина, що п'яним влаштовує всілякі неподобства на закордонних  курортах.


Як правильно звернула увагу Жанна Рєвнова, керівник департаменту із корпоративних зв'язках «Київстар», йдеться не про формування іміджу, а про його репозиціонування. І тут насамперед потрібно визначитися з цільовими аудиторіями: іноземні інвестори, туристи, звичайні люди... Але головне, ніколи не можна забувати про найважливішу цільову аудиторію, без якої не можна формувати іміджу країни зовні, – це наші громадяни, жителі України. Саме українці мають спочатку повірити і полюбити свою країну, щоб транслювати це в зовнішній світ.


Усі зійшлися на тому, що створювати /розвивати/ репозиціонувати імідж України –завдання державної влади. Саме вона має взяти на себе розробку головної стратегії створення іміджу України і фінансувати цю діяльність. При цьому креативна робота над іміджем країни має бути функцією PR-агентств.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
ICTV
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
4144
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду