Роднянський покаже в Берліні свою американську «Машину»
Нинішнього року Берлінале, 62-й за ліком, стартує дев’ятого лютого і триватиме по 19-те. Фільмом відкриття стане світова прем’єра історичної драми французького режисера Бенуа Жако «Прощавай, моя королево!»
Давно помічено, що міжнародні кінофестивалі скидаються на спортивні змагання: бажання публіки вболівати «за наших» викликає сплеск емоцій і підвищене виділення адреналіну.
Слід відразу зазначити, що Україна в основному конкурсі не представлена. Однак чіткий «український слід» простежується. Сполучною ланкою став Олександр Роднянський — колись режисер кіностудії «Київнаукфільм», засновник телеканалу «1+1», президент Телевізійної академії України. Тепер Роднянський «маркований» як російський продюсер. В основному змаганні за «Золотого ведмедя» і «Срібного ведмедя» візьме участь перший американський проект Роднянського — стрічка з бюджетом 12 млн. доларів «Машина Джейн Менсфілд». Режисер фільму — Біллі Боб Торнтон — став також автором сценарію і виконавцем головної ролі.
Географія країн, які боротимуться за головні призи Берлінале, широка. У полюванні на берлінських «Ведмедів» візьмуть участь картини виробництва Бразилії, Великобританії, Угорщини, Німеччини, Гонконгу, Греції, Данії, Індонезії, Іспанії, Італії, Ірландії, Канади, Китаю, Норвегії, Росії, Сенегалу, Португалії, Філіппін, Франції, Чехії, Швейцарії, Швеції та США.
Згідно з інформаційними джерелами Берлінале, для 18 фільмів основного конкурсу показ у Берліні стане світовою прем’єрою. Це іспанський трилер «Дитячі ігри» (реж. Антоніо Чаварріас); «Листівки із зоопарку» індонезійського режисера Едвіна — картина спільного виробництва Індонезія (Німеччина) Гонконг/Китай; «Метеора» (реж. Спірос Статулопулос) — німецько-грецький фільм, що розповідає про спроби ченця налагодити комунікацію з черницею із сусіднього монастиря з допомогою сонячних зайчиків та системи дзеркал; «Полонянка» (реж. Брильянте Мендоса) з Ізабель Юппер у головній ролі, виробництво — Франція/Філіппіни/Німеччина/Великобританія; швейцарський режисер Урсула Мейєр привезе стрічку «Сестра» (Швейцарія/Франція).
Німецький режисер Крістіан Петцольд презентує картину «Барбара», героїня якого — лікар — заслана у глибоку провінцію за бажання емігрувати зі Східної Німеччини кінця 1970-х.
Ще один фільм «Додому на вихідні» (режисер Ганс-Крістіан Шмід) поповнить представництво в конкурсі кінематографу Німеччини. До конкурсу ввійшли також кінострічки «Повертаючись додому» француза Фредеріка Віде; «Королівська справа» (режисер Ніколай Арсел, Данія/Чехія/Німеччина/Швеція); канадський фільм «Вродлива знову» (режисер Кім Нгуєн); «Просто вітер» режисера з Угорщини Бенка Флегауфа (Угорщина/Німеччина/Франція); «Спасибі» (режисер Матіас Гласнер, Німеччина/Норвегія). У картині сенегальського режисера Алена Гоміса «Сьогодні» (Франція/Сенегал) старий згадує перед смертю події свого життя з моменту появи на світ. Несподіваним боком розкривається минуле героїні стрічки «Табу» (реж. Мігель Гомеш, Португалія/Німеччина/Бразилія/Франція).
Італійські режисери Паоло та Вітторіо Тавіані привезуть у Берлін фільм «Цезар повинен померти», знятий у римській в’язниці Ребібб’я серед засуджених до довічного ув’язнення. Ця картина тематично перегукується із заявленим у програмі спецпоказів BERLINALE SPECIAL телевізійним проектом Вернера Херцога «Смертники», дія якого також розгортається в тюремних камерах засуджених до страти.
Серед позаконкурсних картин основної програми «Милий друг» режисера з Великобританії Деклана Доннеллана; фільм оскарівського номінанта Чжана Імоу «Квіти війни» (Китай). Чжан Імоу — неодноразовий учасник Берлінале («Червоний гаолян», «Дорога додому», «Герой», «Жінка, гармата і макаронна крамниця»).
Режисер Стівен Долдрі (США), автор таких резонансних картин як «Читець», «Годинник», «Біллі Елліот», покаже новий фільм «Страшенно голосно і неймовірно близько» — екранізацію однойменного роману Джонатана Сафрана Фоєра, присвяченого подіям 11 вересня. У ролях Том Хенкс, Сандра Баллок і Макс фон Зюдов.
До програми спеціальних показів BERLINALE SPECIAL включено також європейську прем’єру режисерського дебюту Анджеліни Джолі — «У краю крові та меду» — драму про боснійські події 1992—1995 рр. Картина, знята голлівудською зіркою на Балканах, уже потрапила в номінацію «Золотого глобуса» «за найкращий фільм іноземною мовою». У категорії спеціальних показів заявлені німецька прем’єра індійського режисера Фархана Ахтара «Король повертається»; міжнародна прем’єра «Іскра життя» іспанця Алекса де ла Іглесіа із Сальмою Хайєк у головній ролі. Також у цій секції відбудеться світовий показ документального фільму «Марлі» (реж. Кевін Макдональд, Великобританія) — про відомого виконавця музики у стилі реггі Боба Марлі; міжнародна прем’єра «Замкова щілина» (режисер Гай Меддін, Канада), головні ролі у фільмі зіграли Удо Кір та Ізабелла Росселіні, під керівництвом якої Гай Меддін брав участь у винесенні вердикту журі торішнього Берлінале; німецька прем’єра картини американського режисера Стівена Содерберга «Нокаут».
Обиратиме фільми, найбільш достойні головних нагород Берлінале, міжнародне журі під головуванням британського режисера Майка Лі (чий фільм «Безтурботна» був дуже близьким до перемоги, судячи з рейтингів Берлінале-2008, і приніс Срібного Ведмедя виконавиці головної ролі Селлі Хоукінс). Крім того, до складу інтернаціональної суддівської колегії увійдуть режисери Франсуа Озон (Франція), сценарист і режисер Асгар Фархаді (Іран), режисер, продюсер, актор, фотограф, дизайнер Антон Корбайн (Нідерланди), письменник Буалем Сансал (Алжир), актриси Шарлота Генсбур (Франція) і Барбара Зукова (Німеччина), а також актор Джейк Джілленхол (США).
Втім, долю одного «Золотого ведмедя» вже визначено. Це «Почесний золотий ведмідь» за внесок у світовий кінематограф у секції «Ушанування» (Homage). Вшановуватимуть на 62-му Берлінале американську актрису Меріл Стріп. 14 лютого їй урочисто вручать нагороду під час прем’єрного показу фільму «Залізна леді» (режисер Філліда Ллойд). Це остання на сьогодні робота актриси, де вона знялася у ролі Маргарет Тетчер. До програми фестивалю також включено розгорнуту ретроспективу фільмів з участю Меріл Стріп.
42-га за ліком програма «Форум» пройде під девізом «Щоденне життя і фантазія». В основній програмі «Форуму» 38 фільмів, включно з 26 світовими і вісьмома міжнародними прем’єрами.
Кінематографічні досягнення фестивалю традиційно врівноважуються подіями у рамках секції «Кіно і гастрономія», де, крім кінопоказів, готується серія гастрономічних подій, які на Берлінале-2012 відбуватимуться з 12 по 17 лютого під гаслом «Довіра у смаку!».
Ірина Зубавіна, «Дзеркало тижня. Україна»
Фото - http://dt.ua
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ірина Зубавіна, «Дзеркало тижня. Україна»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ