Сергій Говорухін: «Навіть мама не знала про мої відрядження на війну…»

5 Листопада 2011
0
9787
5 Листопада 2011
10:38

Сергій Говорухін: «Навіть мама не знала про мої відрядження на війну…»

0
9787
Режисер Сергій Говорухін помер минулого тижня в одній з московських клінік на 51-му році життя.
Сергій Говорухін: «Навіть мама не знала про мої відрядження на війну…»
«Пішов солдат з фронту…» — сказав про нього хтось із колег. Адже з 1994 по 2005-й Сергій був військовим кореспондентом у різних гарячих точках, брав участь у бойових діях. На згадку про нього — інтерв’ю, яке раніше ніде не публікувалися (під час роботи над книжкою Говорухіна в київському видавництві).

Одного разу в руки — як тоді здалося, випадково — потрапила папка «Со мной и без меня»: розповіді й мініатюри, начерки Сергія Говорухіна. На книжку обсяг не тягнув, але навіть при швидкому перегляді виникло відчуття карбованості стилю, зустріч із чимсь вистраждано щирим. Чому він залишив її для друку в Києві? Невже сина відомого режисера не прагнуть публікувати в Москві? Із цих запитань від імені видавництва «Наірі» й почалося наше знайомство з Сергієм Говорухіним.

Він був кутастим, незручним. Нестримним. Пораненим і вразливим. Вести переговори з ним було складно, хоча це була людина слова. Комп’ютерна версія невагомої збірки йому здалася чимсь незначним. На той час його ім’я вже прогриміло у зв’язку з документально-публіцистичним фільмом про першу чеченську війну «Прокляты и забыты». Була опублікована його авторська збірка «Никто кроме нас». І художній фільм за однією з повістей був уже знятий ним. Намагаючись домовитися про день і місце зустрічі в Москві, я почула: «Дзвоніть! Перетне­мо­ся». Перетнулися… Потім було ще кілька зустрічей у Києві. Діалоги стали довірчими.

— Сергію, вас ніхто не посилав на жодну з воєн. У вас не було жодного завдання. Як ви опинилися в зоні бойових дій?
 — Купили напівпрофесійну японську камеру з товаришами й поїхали від своєї організації. Ну, з прикордонниками довелося домовлятися.

— Сергію, але ж це якась авантюра! У вас же організація будівельна.
— Звичайно авантюра! Але там же на бланку не написано в абревіатурі, що будівельна, ТОВ таке-то. На своєму фірмовому бланку написали все, що треба, мовляв, їдемо висвітлювати подвиг російських прикордонників. Що, ви не знаєте, як у таких випадках пишуться ліві офіційні листи? Побігали по інстанціях. Там усе це діло затвердили, і ми вирушили в зону бойових дій.

— А зброю видали?
— Автомати Калашникова.

— Наскільки ви тоді були підготовлені, у значенні «бойової підготовки»?
— Стріляв, звичайно, й досі добре стріляю. Одна з найцінніших речей для людини — це досвід, який усі чомусь зневажають. Тепер він у мене є, тоді не було. Вчинив безліч помилок, але, загалом-то, обійшлося, оскільки поруч були професіонали.

— Як відомо, перше враження найсильніше. Можете згадати його у зв’язку з війною в Чечні?
— Так, якось відразу обрушилася лавина вражень. Свій перший орден я одержав на другий день перебування на війні. Вір­ні­ше, не одержав, а був представлений. Нам відразу випала серйозна операція, в якій загинуло восьмеро чоловік, а одинадцять були важко поранені. Блоковані «духами», ми витягали поранених і вбитих.

У війні дуже важливо відразу, без вагання в’їхати в цю тему, тоді воно тебе швидко навчить. У цьому сенсі мені пощастило. Мені взагалі щастило на війні. Повер­тав­ся з ексклюзивним матеріалом. Увесь час потрапляв у якісь пригоди. Ми мали злитися з армією, бути там, де відбуваються зіткнення, — тільки в такому разі є можливість зняти щось справжнє. Наша кіногрупа працювала наживо. Нам треба було на щось нарватися. На бій, на обстріл, на підрив.

— Ви поїхали туди як старший групи, отже, відповідали й за оператора?
— Моє завдання було не знімати, а засікати «що відбувається», я казав операторові: «Повер­ни­ся туди, біжи сюди», ну й прикривати його по можливості, бо в оператора хоч і бовтається автомат за спиною, але він зовсім безпомічний. Він бачить тільки те, що видно у візир. Тому з ним має працювати досить професійна група, щоб він залишився цілий і щоб матеріал було знято. Це не завжди просто, бо знімати іноді доводиться з ризиком для життя. Але що поробиш — адже крок усвідомлений. Усі знали, на що йдуть. Та буває, такий дрож пробиває, що не хочеться жодних картинок, матеріалів.

— Заради чого все-таки ризик?
— На мій армійський призов прийшлася війна в Афганістані. Як багато моїх товаришів, я почав закидати проханнями командування. Хотілося бути співпричетним тому, що відбувається на твоїй батьківщині або за її межами. У нашому середовищі так було заведено. Людей, які прагнули одержати білий квиток, ми сприймали як людей другого сорту. Я неодноразово просився, але туди чомусь відправляли тих, хто не просився. Напевно, вважали, що ті, хто так посилено рветься за кордон, потенційні «невозвращенці». Загалом, скабка докучала. Вона в мені ще з дитинства сиділа. Так що ризикували не заради когось. Ми завжди працювали на себе! Підсумком наших перших відряджень стала картина «Прокляты и забыты».

— Вам доводилося… убивати?
— Я не бачив результатів своїх пострілів, але оскільки стріляю дуже добре, гадаю, що так, напевно. Я рибалка — не мисливець. Мені незрозуміло, як можна вбити беззбройну тварину. З тваринного світу можу вбити когось на рівні комара, муху — вже складніше. А тут війна… Немає вибору: або ти, або тебе. У тебе стріля­ють, ти стріляєш. Куди подінешся? Впритул я нікого не вбивав. Так що це ніяк не відбилося на моїй психосвідомості. Відбило­ся скоріше те, що я бачив навколо.

— Як ваша мама до таких «відряджень» ставилася?
— Мама не знала про це протягом багатьох років. П’ять чи шість разів мені вдавалося приховувати це досить успішно. То в Ялті був нібито в якомусь Бу­дин­ку творчості, то ще десь. Вона дзво­нила, обурювалася: «Чо­му з ним не мож­на зв’я­­за­ти­ся?» Доб­­ре, що не було мобільних, коли вони з’яви­лися, приховувати
стало складніше. Про Таджи­ки­­стан ма­ма довіда­ла­­ся тіль­ки через
деякий час. Зви­чай­но ж, у неї був шок.

— Тобто, коли вас поранили, вона навіть не підозрювала, де ви?
— Мама довідалася про це з телебачення. Оче­­вид­но, я як кореспондент при­кував до себе увагу колег з усіх каналів. Другого лютого мене поранили, а третього вже країна про це знала.

Перше відрядження досить автобіографічно описане в повісті «Никто кроме нас». Ніхто — ані мама, ані моя дружина — не знали, куди я їду.

Уже потім залишав якісь записки. Потім, уже після поранення, ми з мамою домовилися. Вона просила: «Мені буде легше, якщо я буду знати, куди ти виїхав».

— Наступні відрядження так само авантюрно відбувалися чи після виходу «Прокляты и забыты» вам почали замовляти матеріал?
— Ми все життя працювали на себе. Може, першу картину було зроблено незграбно, але вона досі справляє враження. Коли в Афга­ні­стан літали, робили великий сюжет для компанії «Вид», тоді вони частково спонсорували нас. У нашої групи з’явилося певне реноме. До нас ставилися шанобливо. В армії дуже важливо, як ти домовишся з тими чи іншими начальниками на місці. Адже можуть не пустити. Коли йде розвідгрупа, їм чужі оператори з асистентом зовсім ні до чого. Але ми вміли домовлятися й особливих проблем ні до ні після не виникало.

— В якому ступені ви вільні у виборі тем?
— Я вважаю, що я поки що максимально вільний, бо жодним чином не залежу ні від кіно, ні від літератури. У мене немає потреби знімати серіали, мильні опери або писати щось на замовлення, щоб заробити на хліб насущний.

З іншого боку, сама по собі свобода не може бути безмежною. Хіба що тільки в людини, від якої нічого не залежить. Я ж зав’язаний якимись посадовими обов’язками, фінансовими зобо­в’­я­з­ан­нями, термінами.

— Що хотіли знімати, коли вчилися у ВДІКу?
— Ми були сценаристами. До того ж я був заочником. Від ВДІКу чогось особливого в пам’я­ті не залишилося. У нас були закриті перегляди. Була можливість дивитися те, чого в прокаті немає. Педагоги говорили: «Вчіться! Зро­зумієте, як це робиться, — добре. Ні — отже, це не ваш шлях». От чому я завжди кажу, що мої вчи­телі — це Герман, Хуцієв, Ми­хал­ков. Хоча ні в кого з них я не вчився. Просто дивився й розумів, з якої тканини воно плететься.

— Ви завжди відсторонено відгукуєтеся про батька. Але ж він у критичних ситуаціях був поруч?
— Так… Коли в мене були проблеми 2006 року, коли я ледве ходив на милицях, а мені треба було їхати в Таджикистан, він навіть запропонував з’їздити замість мене.

— А як можна їхати в гарячу точку, коли ледве ходиш? Що значить «треба»?
— Мені треба було в тривалу експедицію до Таджикистану, знімати «Никто кроме нас». Батько подзвонив і запитав: «Хочеш, я замість тебе поїду?» Це було несподівано! «Ні, тату, ця стилістика тобі зовсім не знайома. Так, як я зніму війну, ти не знімеш», — сказав я тоді. Хоча він теж бував у відрядженнях і в Чечні, і в Афганістані. За родом діяльності як голова Держдуми. Був навіть членом комісії з чеченського питання в 1995—1996 роках. Їздив, ніколи не відмовлявся, хоча міг би… У батька і совість є, і громадянська відповідальність. Розуміє, що є речі, на які треба подивитися власними очима й пропустити через себе…
 
Любов Журавльова, «Дзеркало тижня. Україна»
Фото - http://dt.ua
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Любов Журавльова, «Дзеркало тижня. Україна»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
9787
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду